STRONA OFICJALNA
2013.10.24
Co decyduje o miejscu w tabeli?

Tabela Ekstraklasy jak na razie jest dosyć mocno spłaszczona. A to oznacza, że po podziale na grupy, czyli zakończeniu rundy zasadniczej, kiedy punkty zostaną podzielone kilka drużyn w tabeli może mieć tyle samo punktów na koncie. Co zadecyduje o ich pozycji?

W obecnej fazie sezonu w przypadku równej liczby punktów między zespołami o kolejności w tabeli decyduje najpierw różnica bramek, a potem większa liczba tych zdobytych. Jeśli natomiast zdarzy się tak, że liczba zdobytych i straconych bramek jest idealnie równa, wówczas drużyny zajmują tę samą pozycję w tabeli. Na razie więc nie ma znaczenia ich bezpośredni mecz.

Ale już w rundzie rewanżowej będzie inaczej. Tu ważne jest jednak zastrzeżenie, że mecz rewanżowy musi najpierw się odbyć. A jak już do tego dojdzie, to bilans gier między dwoma drużynami mającymi tyle samo punktów na koncie będzie najważniejszym kryterium dla zajmowanego miejsca w tabeli. Dopiero potem będzie brana pod uwagę różnica między bramkami strzelonymi, a straconymi w ujęciu całego sezonu, a następnie większa liczba bramek zdobytych. Jeśli natomiast mecze między tymi drużynami zakończą się na przykład bezbramkowymi remisami, a więc bilans ich spotkań będzie równy, wówczas o kolejności w tabeli zadecyduje różnica bramek z całych rozgrywek, a potem te zdobyte.

Co stanie się w sytuacji, kiedy więcej niż dwa zespoły będą miały równą liczbę punktów? Tu znów o miejscu w tabeli zadecyduje bilans wszystkich meczów między tymi drużynami. Wszystkich nie znaczy w tym wypadku jednak tych rozegranych dotychczas, ale dopiero kompletu meczów. Tzn. w przypadku trzech drużyn z równą liczbą punktów bilans meczów bezpośrednich zadecyduje o miejscu w tabeli dopiero po rozegraniu przez każdą z tych drużyn po dwa spotkania z bezpośrednimi rywalami.

Może więc zdarzyć sie sytuacja, że na przykład trzy zespoły będą miały równą liczbę punktów w kolejce 21., 22. i 23., a w 24. odbędzie się ostatni z meczów rewanżowych potrzebnych do sporządzenia małej tabelki i dopiero wtedy będzie można je rozdzielić miejscami w tabeli.

Przypomnijmy, że po 30. kolejce liga zostanie podzielona na dwie grupy - A i B. Podzielone zostaną również punkty, co z pewnością zagwarantuje wzrost emocji w rundzie finałowej. Jeżeli dana drużyna po rundzie zasadniczej będzie miała nieparzystą liczbę punktów w tabeli, wówczas jej wynik zostanie podzielony na pół i zaokrąglony w górę. Gdyby więc dzisiaj podzielić w ten sposób tabelę, to prowadząca Legia, która dotychczas zgromadziła 27 oczek, miałaby na koncie punktów 14.

O zasadach zajmowania miejsc w tabeli przy równej liczbie punktów w dalszej fazie sezonu, a także o wpływie rundy zasadniczej na rundę finałową, który wymusza na klubach pełne zaangażowanie w obecnej fazie sezonu, napiszemy wkrótce.

Foto: T-Mobile Ekstraklasa / X-News


News

Grajcie bez remisu...

2017.08.20

News

Mazowiecki prymat Legii

2017.08.20

News

Dwójka też na Podlasiu

2017.08.19

News

Doczekali się!

2017.08.19

News

Zabór statusu

2017.08.19

News

Po trójce. Stalowy Piątek

2017.08.18
News

Pierwszy dublet, druga wygrana

2017.08.18
News

Skrzyżowane drogi

2017.08.18
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X