STRONA OFICJALNA
2018.08.11
Czy wiesz, że... 4. kolejka (niedziela)
TAGI: Lech Poznań / legia warszawa / Piast Gliwice / Jagiellonia Białystok / Ekstraklasa / KGHM Zagłębie Lubin / 4. kolejka / Zagłębie Sosnowiec /
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

W czwartek cała trójka pucharowiczów z Ekstraklasy przegrała swoje spotkania w III rundzie kwalifikacji Ligi Europy. Cztery dni później będą starali się poprawić sobie humory przed rewanżami w rodzimych rozgrywkach. Rywalami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz Lecha Poznań będą odpowiednio: Piast Gliwice, KGHM Zagłębie Lubin i Zagłębie Sosnowiec.

PIAST GLIWICE - LEGIA WARSZAWA

 

W 2016 roku te dwie drużyny podzieliły między siebie dwa najcenniejsze medale mistrzostw Polski. Wtedy Legia Warszawa w końcowym rozrachunku o trzy punkty wyprzedziła Piasta Gliwice. Od tego czasu zdołała jeszcze dwa razy obronić ten tytuł. Dziś jednak spogląda z dołu na swych rywali. Bowiem to Piast z kompletem punktów jest aktualnym liderem tabeli, a Legia plasuje się dopiero na dziesiątym miejscu.

 

W bezpośredniej rywalizacji Wojskowi wygrali trzy ostatnie mecze z gliwiczanami w Ekstraklasie. W sześciu spotkaniach z rzędu z tym rywalem nie zanotowali zaś porażki. Ex aequo z Lechem Poznań to właśnie Legia legitymuje się największą liczbą zwycięstw nad Piastem w najwyższej lidze. Ma też największą liczbę meczów bez porażki z tym przeciwnikiem.

 

Piast może natomiast zaimponować dorobkiem w obecnym sezonie. Poza kompletem punktów, gliwiczanie przewodzą też w liczbie strzelonych goli (6). To dwa razy więcej niż ich niedzielny przeciwnik. Posiadają w swych szeregach także największą liczbę zawodników ze zdobytymi bramkami w bieżących rozgrywkach (5) i legitymują się najdłuższą serią zwycięstw w lidze (4). Jeśli wygrają także w niedzielę, to wyrównają swoje najwyższe osiągnięcie w tej kategorii w historii występów w Ekstraklasie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Piast Gliwice w każdym ze swych czterech ostatnich meczów w Ekstraklasie strzelał co najmniej dwa gole

- Arkadiusz Malarz (Legia Warszawa) w sześciu meczach przeciwko Piastowi Gliwice w Ekstraklasie stracił dwa gole i cztery razy zachował czyste konto

- W pięciu ostatnich meczach między tymi drużynami w Gliwicach ani razu nie padł remis

 

 

 

LECH POZNAŃ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC

 

Po dziesięciu latach przerwy znów w terminarzu Ekstraklasy pojawił się mecz między Lechem Poznań, a Zagłębiem Sosnowiec. Ligowa "znajomość" tych dwóch rywali trwa już jednak ponad sześć dekad. To właśnie Kolejorz był pierwszą drużyną, która zdobyła punkty w meczu z sosnowiczanami w najwyższej lidze. Stało się to po remisie 0:0 w 2. kolejce sezonu 1955. Był to zresztą premierowy wyjazd Zagłębia w Ekstraklasie w historii. Potem wizyty w Poznaniu miały dla tej drużyny zwykle gorzki smak. Lech bowiem nie przegrał z nią żadnego z piętnastu ostatnich starć na swym obiekcie! Po raz ostatni porażkę z rąk sosnowiczan u siebie poniósł w edycji 1974/75. 

 

Dotychczas okazji, by zmierzyć się z Zagłębiem Sosnowiec w barwach Lecha Poznań w Ekstraklasie nie miał jeszcze Łukasz Trałka. Jeśli zagra w niedzielę, będzie to jego 348. występ w najwyższej lidze, co da mu awans na 30. miejsce pod względem największej liczby spotkań na tym szczeblu! Obecnie o jeden mecz wyprzedza go legenda Pogoni Szczecin - Leszek Wolski. W TOP-30 wśród zawodników, którzy kiedykolwiek grali w Kolejorzu są natomiast już: Arkadiusz Głowacki (4. miejsce), Łukasz Madej (6.), Hieronim Barczak (17.) i Bartosz Bosacki (26.).

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Lech Poznań w pięciu ostatnich meczach przeciwko Zagłębiu Sosnowiec w Ekstraklasie strzelił łącznie szesnaście goli (średnio - 3,2/mecz)

- Po raz ostatni bezbramkowy remis w meczu wyjazdowym Zagłębia Sosnowiec w Ekstraklasie padł w 18. kolejce sezonu 1991/92 (z ŁKS Łódź)

- W czterech z pięciu ostatnich meczów między tymi drużynami zwycięzcy strzelali co najmniej cztery gole

 

 

 

KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

 

Obie drużyny legitymują się w tym sezonie identycznym dorobkiem. Zarówno Miedziowi, jak i Jaga wygrali po dwa spotkania i jedno przegrali. Zaprezentowali jednak różne style w drodze do tych rezultatów. KGHM Zagłębie pokazało najlepszą ofensywę w lidze. Ex aequo z Piastem Gliwice ma ono najwięcej strzelonych goli (6). Jego mecze przyniosły też najwięcej bramek w tej edycji rozgrywek (10). Duma Podlasia wraz z Lechem Poznań i Lechią Gdańsk dysponuje póki co natomiast najlepszą defensywą. Wszystkie te trzy drużyny straciły zaledwie po jednym golu.

 

W dziewięciu ostatnich meczach między tymi drużynami ani razu nie padł remis. Trzy z czterech poprzednich spotkań rozstrzygnęła na swą korzyść Duma Podlasia. W jednym z nich - rozgrywanym w 28. kolejce sezonu 2017/2018 - strzeliła nawet swego 500. gola w Ekstraklasie. Jego autorem był Arvydas Novikovas w 28. kolejce sezonu 2016/17.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Patryk Tuszyński (KGHM Zagłębie Lubin) strzelił cztery gole w czterech ostatnich meczach w Ekstraklasie

- Jagiellonia Białystok zdobyła najwięce punktów w tym roku w Ekstraklasie (37)

- Bilans spotkań między tymi drużynami: 26 meczów – 11 zwycięstw Zagłębia, 6 remisów, 9 zwycięstw Jagiellonii. Bramki: 32-29


News

Europa po Europie. Smutny remis Pasów

2019.07.18

News

Skarb Kibica Ekstraklasy z "Przeglądem Sportowym"

2019.07.18

News

Sędziowie 1. kolejki

2019.07.18

News

Sezon 2019/2020 - czas nowości

2019.07.18

News

Feralna końcówka Piasta

2019.07.17

News

Sparingi letnie 2019

2019.07.15
News

Pierwsze trofeum sezonu

2019.07.13
News

Z Madziarami ze Słowacji

2019.07.11
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X