STRONA OFICJALNA
2018.08.18
Czy wiesz, że... 5. kolejka (sobota)
TAGI: lechia gdańsk / Wisła Płock / Górnik Zabrze / Arka Gdynia / Ekstraklasa / 5. kolejka / Czy wiesz że /
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Najpierw starcie dwóch drużyn bez zwycięstwa w tej edycji rozgrywek, a potem rywalizacja zespołów bez porażki w bieżącym sezonie. Tak wygląda plan soboty w piątej kolejce LOTTO Ekstraklasy. 

WISŁA PŁOCK - ARKA GDYNIA

 

Te drużyny wspólnie awansowały do Ekstraklasy w 2016 roku. Od tego czasu lepiej z tej dwójki wiedzie się Nafciarzom. Oba sezony po promocji kończyli oni nad Arką Gdynia. W edycji 2016/2017 różnica między nimi wynosiła wprawdzie tylko jedną jedną lokatę (12.-13.), ale już w kolejnych rozgrywkach płocczanie wyprzedzili rywala znad Bałtyku aż o siedem miejsc (5.-12.). Na ich korzyść przemawia też bilans bezpośrednich spotkań. Wisła bez porażki zakończyła sześć spotkań z rzędu z tym rywalem. U siebie nigdy w historii nie przegrała z Arką. W trzech ostatnich meczach na Stadionie im. Kazimierza Górskiego w starciach z gdynianami nie straciła żadnej bramki.  

 

Obecnie jednak oba zespoły znajdują się w podobnej sytuacji w tabeli. W przerwie letniej objęli je dwaj trenerscy debiutanci w Ekstraklasie: Dariusz Dźwigała (Wisła) i Zbigniew Smółka (Arka) i oba pod ich wodzą nie doczekały się jeszcze zwycięstwa na tym szczeblu. Nieznacznie lepiej wygląda w tabeli sytuacja Arkowców. Gdynianie mają najwięcej remisów w tym sezonie (ex aequo z Górnikiem Zabrze - po 3), w związku z czym zgromadzili na swym koncie trzy punkty. W dwóch z czterech meczów tej edycji rozgrywek nie stracili żadnego gola. Wisła Płock ustępuje im jednym remisem. Za to legitymuje się najdłuższą serią ze strzelonym golem ze wszystkich drużyn w lidze. Obecnie passa ta wynosi siedem meczów z rzędu.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Wisła Płock to jedyna drużyna bez zdobytego punktu jako gospodarz w tym sezonie

- Oba mecze wyjazdowe Arki Gdynia w tym sezonie kończyły się wynikami 0:0

- Zdobywcy pierwszej bramki w meczach między tymi drużynami nigdy nie przegrali

 

 

GÓRNIK ZABRZE - LECHIA GDAŃSK

 

Mecz dwóch niepokonanych drużyn w bieżącej kampanii. Jeśli Górnik Zabrze zachowa swój status także po sobotnim spotkaniu, to pierwszy raz od edycji 2014/15 nie przegra żadnego z pięciu meczów rozpoczynających rozgrywki. U Lechii Gdańsk okres bez takiego wyczynu jest dłuższy o jeden sezon. Możliwe też, że oba te kluby nadal będą się pysznić "zerem" po stronie porażek. Cztery ostatnie spotkania między nimi kończyły się bowiem zawsze remisami 1:1! Taki sam wynik odnotowano także w obu spotkaniach Górnika Zabrze u siebie w bieżących rozgrywkach.

 

Lechia Gdańsk legitymuje się już serią dziesięciu meczów z rzędu bez porażki z Górnikiem Zabrze w Ekstraklasie. Jeśli nie przegra także w sobotę, to wyrówna swoją najlepszą passę w rywalizacji z jednym zespołem w najwyższej polskiej lidze. Dotychczas najwięcej kolejnych spotkań ze zdobyczą punktową w elicie gdańszczanie zanotowali przeciwko Arce Gdynia. Z derbowym rywalem nie przegrali w jedenastu meczach z rzędu, ale ta seria jeszcze się nie skończyła.

 

Obecnie to Lwy Północy są również w posiadaniu prowadzenia pod względem najdłuższej passy bez porażki w całej stawce ligowej. Ostatni raz z boiska zeszli pokonani w 34. kolejce minionych rozgrywek. Górnik Zabrze natomiast przewodzi pod względem największej liczby meczów bez porażki w bieżącym roku kalendarzowym (16). Ma na koncie też najwięcej strzelonych goli w tym okresie (34)

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- W każdym meczu z udziałem Górnika Zabrze w tym sezonie bramki zdobywały obie drużyny

- Lechia Gdańsk w ośmiu meczach z rzędu przeciwko Górnikowi Zabrze zdobywała minimum jedną bramkę

- W sześciu ostatnich meczach między tymi drużynami obie zdobywały maksymalnie po jednej bramce


News

Europa po Europie. Smutny remis Pasów

2019.07.18

News

Skarb Kibica Ekstraklasy z "Przeglądem Sportowym"

2019.07.18

News

Sędziowie 1. kolejki

2019.07.18

News

Sezon 2019/2020 - czas nowości

2019.07.18

News

Feralna końcówka Piasta

2019.07.17

News

Sparingi letnie 2019

2019.07.15
News

Pierwsze trofeum sezonu

2019.07.13
News

Z Madziarami ze Słowacji

2019.07.11
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X