2019.09.11
Dobre wejście U-21, powrót Duńczyka
TAGI: Kadra / U21 / Eliminacje EURO2020 /
Autor: AG Fot. 400m.pl

Dwa tygodnie bez rozgrywek PKO BP Ekstraklasy we wrześniu świadczy o jednym - czas na przerwę reprezentacyjną. Nie oznacza to jednak, że ligowcy nie grali w meczach o punkty. W spotkaniach międzynarodowych występiło aż 24 z nich.

Oczy kibiców piłkarskich w Polsce były skierowane na pierwszą reprezentację, która przed wrześniowymi spotkaniami wiodła prym w swojej grupie z kompletem punktów, nie tracąc przy tym żadnego gola. Tę fantastyczną serię Biało-czerwonych przerwali Słoweńcy, pokonując kadrę Jerze Brzęczka u siebie 2:0. Na ławce rezerwowych w drużynie gospodarzy usiadł zawodnik Piasta Gliwice - Uros Korun. Z kolei w kadrze Polski w 70. minucie zameldował się na murawie jeden z trzech powołanych zawodników Ekstraklasy - Jakub Błaszczykowski.

Szansa na poprawę rezultatu z piątku pojawiła się trzy dni później na Stadionie Narodowym w Warszawie. Polacy podejmowali Austrię, której oddech czuli w eliminacyjnej tabeli. Po zmianie stron kapitan Wisły Kraków zmienił Dawida Kownackiego, lecz z powodu kontuzji po 20 minutach musiał opuścić boisko. Ostatecznie Polska podzieliła się punktami z rywalem.

Znacznie lepiej zaprezentowali się ich młodsi koledzy. Kadra Polski w pierwszym meczu kwalifikacyjnym EURO U21 pokonała reprezentację Łotwy 1:0. Na placu zameldowało się w sumie 10 ligowców, a Patryk Klimala zdobył jedynego gola w starciu. W kolejnych zmaganiach tym razem podopiecni Czesława Michniewicza wysoko pokonali rówieśników z Estonii 4:0, a trzy trafienia zanotowali gracze z polskiej ligi - Kamil Jóźwiak, Przemysław Płacheta oraz Karol Fila.

Wygranym minionej przerwy reprezentacyjnej jest zdecydowanie Christian Gytkjær. Duńczyk pojawił się od pierwszych minut w meczu z Gibralarem, jego reprezentacja wygrała 6:0, z kolei piłkarz Lecha dołożył dwie cegiełki do trzech punktów. W drugim spotkaniu Dania bezbramkowo zremisowała z Gruzją, napastnik z poznańskiej drużyny wszedł w drugiej połowie. Dodatkowo na 5 minut przed końcem na murawie zameldował się Walerian Gwilia.

Oprócz tego oglądaliśmy dwa "bratobójcze" starcia. Jedno w ramach eliminacji Mistrzostw Europy (Węgry - Słowacja), gdzie naprzeciw siebie stanęły reprezentacje Dominika Nagy`egoLukasa Haraslina oraz Ľubomíra Satki, a w meczu towarzyskim (Czarnogóra - Węgry) reprezentacja Vukana Savicevicia podejmowała kadrę pomocnika Legii.

Elimiacje Mistrzostw Europy 2020

Słowenia 2:0 Polska (Jakub Błaszczykowski - 20 minut)

Polska 0:0 Austria (Jakub Błaszczykowski - 22 minuty)

Gibraltar 0:6 Dania 0:6 (Christian Gytkjær – 90 minut, 2 bramki)

Austria 6:0 Łotwa (Pāvels Šteinbors – 90 minut)

Słowacja 0:2 Chorwacja (Lukáš Haraslín – 27 minut)

Gruzja 0:0 Dania (Christian Gytkjær – 23 minuty, Valeriane Gvilia 5 minut)

Węgry 1:2 Słowacja (Lukáš Haraslín - 5 minut, Ľubomír Šatka - 90 minut)

Czarnogóra 0:3 Czechy (Marko Vesović - 90 minut, Vukan Savicević -17 minut)

U21- Eliminacje Mistrzostw Europy 2021

Łotwa 0:1 Polska (Karol Fila, Jan Sobociński, Kamil Pestka, Kamil Jóźwiak, Maciej Ambrosieiwcz - wszyscy po 90 minut, Bartosz Bida - 79 minut, Paweł Tomczyk - 45 minut, Patryk Klimala - 67 minut i bramka, Patryk Szysz 45 minut, Sebastian Milewski - 11 minut)

Polska 4:0 Estonia (Karol Fila - bramka, Jan Sobociński, Kamil Pestka - wszyscy po 90 minut, Kamil Jóźwiak - 80 minut, bramka, Daniel Ściślak - 69 minut, Przemysław Płacheta 87 minut, bramka, Bartosz Bida - 63 minuty, Paweł Tomczyk - 45 minut, Patryk Klimala - 45 minut, Patryk Szysz 45 minut, Maciej Ambrosiewicz - 21 minut, Marcin Listkowski - 3 minuty)

Czechy 2:0 Litwa (Titas Milašius - 90 minut)

Grecja 1:0 Litwa (Titas Milašius - 86 minut)

Azerbejdżan 0:3 Gruzja (Wato Arweładzie - 78 minut i bramka)