STRONA OFICJALNA
2018.12.13
Dwie Wisły i mecz przeciwieństw... 19. kolejka (piątek)
TAGI: 19. kolejka / Wisła Płock / Wisła Kraków / Jagiellonia Białystok / KGHM Zagłębie Lubin /
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

To już przedostatnia kolejka LOTTO Ekstraklasy w 2018 roku. Rozpocznie ją starcie dwóch Wiseł - Płock i Kraków. W drugim piątkowym starciu zmierzą się ze sobą Jagiellonia Białystok oraz KGHM Zagłębie Lubin. Będą to ostatnie spotkania w tych miastach w obecnie trwającym roku.

WISŁA PŁOCK - WISŁA KRAKÓWCi imiennicy spotkają się w Ekstraklasie już po raz dwudziesty trzeci. Nazwa to jednak nie jest jedyny wspólny mianownik tych dwóch klubów. To właśnie w ich spotkaniach - ex aequo z Zagłębiem Sosnowiec - padło najwięcej goli w bieżącym sezonie (po 58). To akurat nic dziwnego. W ośmiu ostatnich meczach płocczan zawsze padały co najmniej dwie bramki. Tyle samo liczy też seria krakowian, ale u nich minimum taką liczbę goli strzelał przynajmniej jeden z zespołów. Wysoka jest także średnia w rywalizacji między tymi zespołami. Wynosi ona 3,36 bramki na spotkanie.


W bezpośrednich starciach tych zespołów wyraźną przewagę ma Biała Gwiazda. Wygrała ona trzynaście meczów z płocczanami i tylko trzykrotnie ponosiła porażki. Właśnie ona także strzeliła Nafciarzom najwięcej goli (52). Średnio zdobywa 2,36 bramki na spotkanie z imienniczką. Dwukrotnie wyrównywała też rekord najwyższego zwycięstwa w Ekstraklasie nad ekipą z północy Mazowsza, pokonując ją różnicą pięciu goli. W trzech ostatnich meczach z płocczanami jednak nie zapisała ani razu na swe konto pełnej puli.


W tym spotkaniu szansę na 350. występ w Ekstraklasie ma też Paweł Brożek. Byłby on trzydziestym zawodnikiem w historii z takim dorobkiem. Jednocześnie awansowałby na 29. miejsce pod względem liczby spotkań na tym szczeblu obecnie samodzielnie zajmowane przez Stefana Machaja. Wyprzedziłby także Władysława Kawulę w sumie meczów dla Wisły Kraków w najwyższej polskiej lidze. Obecnie obaj są współliderami tej klasyfikacji z 329 starciami na koncie.


Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- W meczach Wisły Płock padło najwięcej goli w ostatnich kwadransach (17)

- 10 meczów z rzędu Wisły Kraków bez porażki z Wisłą Płock na wyjeździe

- Najlepsi strzelcy obu klubów (Ricardinho i Zdenek Ondrasek) strzelili w tym sezonie po 9 goli

 

 

 JAGIELLONIA BIAŁYSTOK - KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN

 

W sezonie 2016/2017 mecz między tymi drużynami obfitował w wiele zwrotów akcji. Ostatecznie skończyło się na 4:3 dla Jagiellonii Białystok. Zwycięski gol, strzelony przez Arvydasa Novikovasa, był jednocześnie 500. bramką zdobytą przez Dumę Podlasia w najwyższej polskiej lidze. Teraz w rywalizacji z tym samym rywalem może ona zaś dokończyć kolejną "setkę" trafień. Do liczby sześciuset brakuje jej bowiem już tylko trzech goli. A jest to tym bardziej prawdopodobne, że zawodnicy Ireneusza Mamrota znajdują się obecnie w dobrej formie snajperskiej. To właśnie oni mają najwięcej goli strzelonych w bieżącym sezonie (33). Są też w posiadaniu najdłuższej obecnej serii spotkań ze zdobytą bramką (8 z rzędu). W pięciu ostatnich spotkaniach trafiali zawsze co najmniej dwukrotnie. Mają ponadto najwięcej goli strzelonych w 2018 roku (59). Problemem jest natomiast forma defensywna. W żadnym z czternastu ostatnich starć bramkarzowi Jagi nie udało się zachować czystego konta.

 

Miedziowi z kolei w sześciu spotkaniach poprzedzających dzisiejszą rywalizację w połowie strzeliło dwa gole, w połowie zaś ani razu nie potrafiło pokonać bramkarza przeciwników. Jego mecze są najlepszą gwarancją bramek zdobytych w I połowach. W pierwszych czterdziestu pięciu minutach w ich spotkaniach padło aż 28 bramek - najwięcej w całej lidze. To odwrotnie do Jagiellonii, w której meczach z kolei pada najwiecej bramek w całej stawce w... II połowach (37). Duma Podlasia ma też przy okazji najlepiej wyregulowany celownik w tym przedziale czasowym. Umieściła ona piłkę w siatce przeciwników wtedy już 24 razy. To tylko dwie bramki mniej niż... cały obecny dorobek Miedziowych!

 

Zespoły te wyraźnie różnią się też wykorzystywaniem stałych fragmentach gry. To właśnie w meczach KGHM Zagłębia padło po nich najwięcej bramek (21). Lubinianie wykorzystali też (ex aequo z Lechią Gdańsk) największą liczbę rzutów karnych (5). Podczas gdy Jagiellonia tylko raz podeszła do "jedenastki" w tym sezonie i ją zmarnowała. Jest ona jedynym klubem bez gola strzelonego w ten sposób.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Jagiellonia Białystok ma najwięcej zawodników, którzy w tym sezonie strzelili co najmniej 3 gole (5)

- Jeśli KGHM Zagłębie Lubin wygrywa z Jagiellonią w Białymstoku to zawsze 2:1

- 10 meczów z rzędu między tymi drużynami bez remisu 

 


News

Sędziowie 6. kolejki

2019.08.22

News

Najlepsze parady 5. kolejki

2019.08.21

News

5. kolejka: Paweł Brożek najlepiej oceniony w aplikacji!

2019.08.21

News

Wydarzenie 5. kolejki: Weteran wśród snajperów

2019.08.20

News

Podsumowanie 5. kolejki 2019/2020

2019.08.20

News

5. kolejka w obiektywie

2019.08.20
News

SKRÓT: Raków 2:1 Lechia - Beniaminek ograł medalistę

2019.08.18
News

Miedziowa młodzież, dwie skrajności i mistrzowscy trenerzy... 5. kolejka (niedziela)

2019.08.18
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X