STRONA OFICJALNA
2018.02.06
Ekstraklasa liderem projektu „Against Match Fixing” w Europie
Autor: MN Fot. 400mm.pl

Ekstraklasa S.A. oraz Fundacja Ekstraklasy inaugurują projekt edukacyjny skierowany do środowiska piłkarskiego. Jego celem jest zapobieganie problemowi ustawiania meczów i zapewnienie uczciwości rozgrywek.

Rozpoczynając projekt „Against Match Fixing”, Fundacja Ekstraklasy kontynuuje działania rozpoczęte w 2013 roku wspólnie z partnerami. W ramach programu „Nie bądź pionkiem w grze!” prowadzone są szkolenia, którymi rocznie objętych jest ok. 1,5 tysiąca młodych piłkarzy.

- Ekstraklasa od dawna angażuje się w działania na rzecz „czystości” sportu. Byliśmy partnerem projektu realizowanego wspólnie z Komendą Główną Policji, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz PZPN-em. W jego ramach tylko w ostatnim roku ponad 800 młodych piłkarzy z klubów Ekstraklasy, w wieku od 15 do 18 lat, wzięło udział w szkoleniach poświęconych profilaktyce antykorupcyjnej. W ubiegłym roku znaleźliśmy grupę partnerów – zarówno krajowych jak i zagranicznych. Wspólnie wypracowaliśmy ideę nowego projektu – o znacznie szerszym zasięgu. Głównym celem jest uświadomienie młodym ludziom zaczynającym swoją przygodę z dorosłą piłką, jakie ryzyko wiążę się ze zjawiskiem „match-fixingu”. Wszystko po to, by w polskim futbolu tego typu zjawiska nigdy się nie pojawiły – powiedział prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

W 2017 roku Fundacja Ekstraklasy uzyskała dofinansowanie z programu Erasmus+ Sport. Projekt „Against Match Fixing” jest jedynym z Polski, jaki uzyskał wsparcie unijne w tym programie. Potrwa trzy lata i jest podzielony na dwa główne etapy – badanie motywacji osób narażonych udział w ustawianiu rozgrywek oraz edukacja piłkarzy, trenerów i innych pracowników sportowych. W ramach pierwszego etapu rozesłane zostaną ankiety online. Ich celem jest szczegółowe zbadanie finansowych oraz pozafinansowych czynników, jakie wpływają na możliwość występowania zjawiska „match fixing”.

- W całej Europie zjawisko ustawiania meczów nie zostało jeszcze nigdy tak dokładnie zbadane. Czy osoby mogące angażować się w tego typu procedery są szantażowane, zastraszane? Czy otrzymują w zamian środki finansowe lub „wymieniają” się korzystnymi wynikami w meczach? Czy udział w ustawianiu spotkań może wynikać ze złych intencji piłkarzy i innych osób, czy też obawiają się braku akceptacji w zespole? Na te i inne pytania mają odpowiedzieć uczestnicy ankiet. Celem jest dogłębne poznanie procederu, zagrożeń z nim związanych i wypracowanie sposobów walki z nim. Match-fixing obejmuje bowiem każde działanie lub zaniechanie, które prowadzi do niezgodnego z duchem sportu wpływania na wynik – powiedział prezes Fundacji Ekstraklasy Marcin Stefański.

W drugim etapie projektu prowadzone będą szkolenia motywacyjne dla zawodników młodzieżowych w formie telekonferencji. Powstaną także ogólnodostępne materiały szkoleniowe i edukacyjne, które będą mogły być dystrybuowane w klubach, akademiach oraz szkółkach piłkarskich na terenie całego kraju. Powstanie platforma e-learningowa oraz aplikacja mobilna – w ich ramach dostępne będą szkolenia i materiały edukacyjne oraz wytyczne dla zawodników i innych grup zagrożonych zjawiskiem.

Na realizację tych działań Fundacja Ekstraklasy otrzymała z programu Erasmus+ Sport 400 tysięcy euro dofinansowania. Po zakończeniu projektu Ekstraklasa, wspólnie z partnerami, przedstawi rekomendacje dla Komisji Europejskiej – jak można przeciwdziałać ustawianiu meczów na terenie całej Unii Europejskiej.

Do udziału w projekcie Ekstraklasa zaangażowała międzynarodowych partnerów: National Sports Academy NSA (Sofia), Association – Center for investigative journalism SCOOP Macedonia (Skopje), ESSA (Sports Betting Integrity) (Bruksela), Centro Universitario Sportivo Palermo (CUS Palermo), European Institute of Interdisciplinary Research (Paryż), Play Fair Code (Wiedeń), German Sport University (Kolonia).


News

Nowa młodzież - zimowe okienko 2019

2019.02.14

News

Sędziowie 22. kolejki

2019.02.14

News

W drodze na mundial U-20... #21

2019.02.14

News

Pauzujący i zagrożeni 2018/19

2019.02.14

News

#EkstraGol 21. kolejki - Airam Cabrera

2019.02.13

News

Wszystkie gole 21. kolejki 2018/19

2019.02.12
News

Arka 1:2 Korona: Wystarczyła zaliczka z pierwszej połowy

2019.02.10
News

Niedzielne kwarty... 21. kolejka (niedziela)

2019.02.09
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X