STRONA OFICJALNA
2015.10.22
EPFL - pytania i odpowiedzi

Walne Zgromadzenie Europejskiego Stowarzyszenia Lig Zawodowych to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących profesjonalen piłki w Europie. 23 października odbywa się ono w Warszawie, co warto wiedzieć o EPFL - Stowarzyszeniu do którego od 2007 roku należy Ekstraklasa?

KONFERENCJA PRASOWA PO WALNYM ZGROMADZENIU EPFL

 1. CZYM JEST EPFL?

  EPFL, czyli Europejskie Stowarzyszenie Lig Zawodowych to organizacja utworzona w 2005 roku przez 14 lig europejskich zrzeszające profesjonalne ligi piłkarskie w Europie. Ekstraklasa S.A. jest jego członkiem od 2007 roku.

 2. KTO NALEŻY DO EPFL?

  Obecnie Stowarzyszenie Europejskich Lig Zawodowych liczy 31 członków z 24 krajów, zarządzających w sumie 46 ligami, zrzeszającymi 883 profesjonalne kluby piłkarskie. Dzięki swoim członkom EPFL jest obecne w następujących krajach: Austria, Azerbejdżan, Belgia, Dania, Anglia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Izrael, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Szkocja, Serbia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina i Turcja.Obecnie Stowarzyszenie Europejskich Lig Zawodowych liczy 31 członków z 24 krajów, zarządzających w sumie 46 ligami, zrzeszającymi 883 profesjonalne kluby piłkarskie. Dzięki swoim członkom EPFL jest obecne w następujących krajach: Austria, Azerbejdżan, Belgia, Dania, Anglia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Izrael, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Szkocja, Serbia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina i Turcja.

 3. CZYM ZAJMUJE SIĘ EPFL?

  Przedstawianie wspólnego stanowiska lig europejskich w relacjach z podmiotami piłkarskimi (UEFA, FIFA) lub władzami Unii Europejskiej. 

  • Wspieranie rozwoju lig członkowskich, przepływu wiedzy i wymiany doświadczeń między nimi. 

  • Przygotowanie i konsultacje projektów kalendarza rozgrywek europejskich UEFA, międzynarodowego terminarza FIFA, przepisy transferowe lub dotyczące pozycji agentów zawodników.
 4. JAKA JEST STRUKTURA STOWARZYSZENIA?

  • Walne Zgromadzenie EPFL – przedstawiciele wszystkich członków, funkcja legislacyjna.
  • Zarząd EPFL – dwunastu dyrektorów, wybierających spośród siebie Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego EPFL, wybór ten zatwierdza Walne Zgromadzenie. Funkcja wykonawcza.
  • Dwa stałe komitety – Komitet ds. Rozgrywek oraz Komitet ds. Prawnych, Biznesowych i relacji z UE.
  • Administracja EPFL – bieżące zarządzanie sprawami Stowarzyszenia, odpowiada za wprowadzanie strategii wyznaczonych przez Walne Zgromadzenie i Zarząd. Funkcja operacyjna.
 5. NA CZYM POLEGA WALNE ZGROMADZENIE EPFL?

  Walne Zgromadzenie EPFL wyznacza ogólną politykę rozwoju Stowarzyszenia oraz najważniejsze kwestie związane z profesjonalną piłką nożną w Europie. Jest ciałem legislacyjnym Stowarzyszenia, autoryzuje wybór, kompetencje oraz działania Zarządu.

 6. JAKIE INNE ORGANIZACJE ZAJMUJĄ SIĘ PIŁKĄ NOŻNĄ W EUROPIE?

  EPFL nie skupia się wyłącznie na relacjach z ligami członkowskimi, realizuje też swoją misję poprzez kontakty z innymi podmiotami profesjonalnej piłki nożnej. Od lig zawodowych, poprzez UEFA i FIFA aż do ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów) i FIFPro (Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych).

 7. CO EPFL ROBI DLA SWOICH CZŁONKÓW I ICH KLUBÓW?

  Stowarzyszenie zapewnia możliwość rozwoju współpracy między ligami a innymi organizacjami piłkarskimi, instytucjami politycznymi oraz pozarządowymi. Współorganizuje międzynarodowe wydarzenia lub konferencje, wspiera działania z zakresu społecznej odpowiedzialności lig zawodowych, jak w przypadku Europejskiego Tygodnia Sportu – inicjatywy Komisji Europejskiej.

 8. JAK CZĘSTO I GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ WALNE ZGROMADZENIA EPFL?

  Walne Zgromadzenie to jedyne wydarzenie w kalendarzu Stowarzyszenia, podczas którego spotykają się przedstawiciele wszystkich lig i organizacji członkowskich. Odbywają się one dwa razy w roku, najczęściej w marcu i październiku. Podczas każdego Walnego Zgromadzenia wybierany jest gospodarz kolejnego spotkania. Decyzja o przyznaniu organizacji wydarzenia Warszawie i Ekstraklasie została podjęta w Barcelonie.

 9. CZY EPFL PROWADZI BADANIA LUB PUBLIKACJE DOTYCZĄCE PIŁKI NOŻNEJ W EUROPIE?

  Stowarzyszenie publikuje cykliczne raporty dotyczące między innymi:

  • Wyników i klasyfikacji w ligach członkowskich na zakończenie sezonu
  • Aktywności podjętych przez ligi
  • Walki z korupcją, ustawianiem meczów i dopingiem w sporcie
  • Frekwencji na stadionach w ligach europejskich
 10. KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O CZŁONKOSTWO W EPFL?

  Ubiegać się o pełne członkostwo EPFL mogą wszystkie zawodowe ligi piłkarskie, zdefiniowane przez UEFA na specjalnej liście organizacji tego typu. Muszą one być uznane przez krajowy Związek Piłki Nożnej lub federację będącą członkiem UEFA. 

Foto: Filip Ćwik 


News

#BliżejGry: Zwycięzcy konkursu dla najbardziej aktywnych

2019.05.24

News

MŚ U-20: Zaczynamy polski mundial!

2019.05.23

News

Ostatni #EkstraGol sezonu 2018/19

2019.05.23

News

Gala Ekstraklasy 2019 [ZDJĘCIA]

2019.05.22

News

Akademie Klasy Ekstra: Wrocław

2019.05.21

News

Wszystkie gole 37. kolejki 2018/19

2019.05.21
News

Gala Ekstraklasy 2019 w CANAL+ SPORT

2019.05.20
News

Akademie Klasy Ekstra: Legnica

2019.05.20
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X