STRONA OFICJALNA
2019.03.25
#ESAdoKadry: Rekordy Błaszczykowskiego
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Dzięki występowi w niedzielnym spotkaniu przeciwko Łotwie w eliminacjach Mistrzostw Europy, Jakub Błaszczykowski z Wisły Kraków został pierwszym zawodnikiem w historii, który zagrał swój 106. mecz w reprezentacji narodowej jako przedstawiciel klubu Ekstraklasy. To nowy rekord najwyższej polskiej ligi pod tym względem.

Dotychczas najlepszy wynik w tej kategorii należał do Estończyka Konstantina Vassiljeva. Będąc graczem zespołu z najwyższej polskiej ligi 9 czerwca 2018 roku rozegrał swój 104. mecz w kadrze nadbałtyckiego państwa. Później nadal powołania dla niego przychodziły na ulicę Okrzei 20 w Gliwicach. Tyle tylko, że Piast w obecnie trwającym sezonie nie wystąpił o  uprawnienie "Cesarza" do gry w LOTTO Ekstraklasie. W związku z tym w reprezentacji był w ostatnich miesiącach przedstawicielem... rezerw tego klubu, rywalizujących w katowickiej klasie okręgowej.

 

 

PRZED DEYNĄ

 

W 2018 roku Jakub Błaszczykowski pobił rekord w liczbie występów w kadrze Polski, wyprzedzając Michała Żewłakowa. Wtedy jednak był jeszcze zawodnikiem VfL Wolfsburg. W niedzielę, po raz pierwszy odkąd został liderem tej klasyfikacji, zagrał z orłem na piersiach jako przedstawiciel klubu Ekstraklasy. To także w ogóle pierwszy przypadek, gdy gracz z trzycyfrową liczbą występów na szczeblu reprezentacyjnym, wystąpił w biało-czerwonych barwach, posiadając ekstraklasową przynależność klubową.

 

 

Grono zawodników z co najmniej setką meczów w kadrze Polski poza Jakubem Błaszczykowskim tworzą bowiem jeszcze Robert Lewandowski (104 mecze), Michał Żewłakow (102) oraz Grzegorz Lato (100). Król strzelców mundialu z 1974 roku na swoje setne spotkanie w drużynie narodowej został powołany z meksykańskiego Atlante FC. Jego następca na pozycji rekordzisty, popularny "Żewłak", starcia numer 100, 101 i 102 w swoim rejstrze meczów reprezentacyjnych, rozgrywał będąc przedstawicielem tureckiego MKE Ankaragucu. "Lewy" natomiast już od wielu lat na zgrupowania stawia się jako gracz niemieckiego Bayernu Monachium.

 

Do tej pory rekord wśród reprezentantów Polski należał do legendarnego Kazimierza Deyny. Ostatni raz w reprezentacji jako zawodnik klubu Ekstraklasy zagrał w swym 97. występie w biało-czerwonych barwach. Na trzecim miejscu w tej klasyfikacji znajduje się obecnie Grzegorz Lato (88.), zaś w niedzielę poza podium wyleciał Antoni Szymanowski (82.). W najlepszej "6" zestawienia znajdują się ponadto: Władysław Żmuda (79.) oraz drugi po Błaszczykowskim z XXI-wiecznych graczy - Tomasz Kłos (69.)

 

 

KUBA, CESARZ I...

 

Inaczej wygląda ta klasyfikacja po dołączeniu do niej zawodników zagranicznych. Za Jakubem Błaszczykowskim i Konstantinem Vassiljevem bezpośrednio figurują dwaj Polacy - Deyna i Lato. Piąte miejsce należy jednak już do stranierego - Andriusa Skerli. Karierę w reprezentacji Litwy zakończył w 2011 roku. Swój ostatni, 84. mecz w jej barwach, rozegrał jako zawodnik Jagiellonii Białystok.

 

 

Następne dwie pozycje także zajmują biało-czerwoni (Szymanowski, Żmuda). Za nimi zaś uplasowali się znów dwaj obcokrajowcy, w tym najlepszy pod tym względem z nacji pozaeuropejskich - Luis Henriquez. Będąc powołanym z Lecha Poznań zagrał on swój 79. mecz w reprezentacji Panamy. Z kolei sklasyfikowany jedną pozycję niżej Ervin Skela jako przedstawiciel klubu Ekstraklasy (Arki Gdynia) ostatni raz zagrał w swym 73. meczu w drużynie narodowej Albanii.

 

 

PÓŁ SETKI RYWALI

 

Był to jednocześnie dziesiąty występ Jakuba Błaszczykowskiego w reprezentacji Polski w roli piłkarza klubu najwyższej polskiej ligi. Od poprzedniego razu, gdy rywalizował w biało-czerwonych barwach z ekstraklasową przynależnością klubową w niedzielę upłynęło 4309 dni.

 

Jest on pierwszym zawodnikiem u którego ta przerwa wyniosła ponad 4000 dni. Dotychczasowy rekord w tej kategorii należał do Stefana Florenskiego. Między jego dwoma kolejnymi meczami w kadrze Polski w których był przedstawicielem drużyny z najwyższej polskiej ligi upłynłęo 3451 dni. Na trzecim miejscu w tej klasyfikacji figuruje Adam Matysek (3101 dni).

 

 

Łotysze byli jednocześnie 50. reprezentacją przeciwko której zagrał Błaszczykowski w kadrze Polski. Stał się w ten sposób trzecim zawodnikiem w historii z co najmniej taką liczbą rywali. Wyprzedzają go Robert Lewandowski (57 rywali) oraz Michał Żewłakow (52 rywali). Ze strefy UEFA brakuje mu do kompletu: Albanii, Luksemburga, Szwecji, Walii, Malty, Cypru, Turcji, Liechtensteinu, Wysp Owczych, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Kosowa oraz trójki grupowych rywali Polaków w eliminacjach ME 2020 -   Austrii, Izraela i Macedonii Północnej.

 


News

Trener Maja w LOTTO Ekstraklasie: Waldemar Fornalik

2019.06.06

News

Ligowcy w grze o EURO 2020

2019.06.06

News

Rozpoczęto prace nad centrum treningowym Cracovii w Rącznej

2019.05.31

News

Akademie Klasy Ekstra: Kraków (Cracovia)

2019.05.25

News

#BliżejGry: Zwycięzcy konkursu dla najbardziej aktywnych

2019.05.24

News

Akademie Klasy Ekstra: Sosnowiec

2019.05.24
News

MŚ U-20: Zaczynamy polski mundial!

2019.05.23
News

Akademie Klasy Ekstra: Gliwice

2019.05.23
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X