STRONA OFICJALNA
2018.05.11
EUROPEJSKI TYDZIEŃ PIŁKI NOŻNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH
TAGI: Olimpiady Specjalne /
Autor: MN

Olimpiady Specjalne Polska zapraszają wszystkich fanów sportu do kibicowania piłkarzom z niepełnosprawnością intelektualną podczas XVIII. Europejskiego Tydzień Piłki Nożnej  Olimpiad Specjalnych. W ponad 450 zawodach sportowych rozgrywanych na boiskach i stadionach 50 krajów Europy, weźmie udział ponad 45 tysięcy zawodników. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie z 37 krajów Europy, w tym polska Ekstraklasa.

Olimpiadom Specjalnym zadedykowana została 36. kolejka Ekstraklasy w dniach 12-13 maja 2018 roku – podczas  wszystkich meczów widoczne będą akcenty Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Podczas meczów Ekstraklasy, które obejrzy na żywo kilkadziesiąt tysięcy kibiców oraz ponad milion widzów przed telewizorami zawodnicy Olimpiad Specjalnych są przedstawiani publiczności, prezentują specjalnie przygotowaną Flagę Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, a także wraz z sędziami wnoszą piłkę, którą jest rozgrywany mecz. 

 

W ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej, w trzynastu województwach rozgrywanych jest 17 regionalnych turniejów piłkarskich Olimpiad Specjalnych.  Turnieje trwają od 24 kwietnia do 30 maja 2018 roku. W zawodach w całej Polsce bierze udział ponad 1840 piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną, 357 trenerów i 350 wolontariuszy.

 

 

„To dla nas wyjątkowy rok. Od pięćdziesięciu lat, na całym świecie, dajemy osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość rozwoju społecznego i sportowego, przeżywania emocji, akceptacji i szacunku, przekraczania własnych możliwości przez sport – sport w najczystszej postaci. Niestety, najczęściej zawodnicy w Polsce rywalizują przy pustych trybunach. Zmieńmy to – zapraszamy wszystkich fanów sportu w Polsce na areny Olimpiad Specjalnych. W najbliższym czasie szykujemy wiele atrakcji. Wystarczy wyjść z domu i kibicować zawodnikom. Zobaczycie ile emocji potrafią nam dać. #GrajmyRazem”, zachęca Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

 

Już 9 czerwca na Śląsku rusza prawdziwe sportowe święto - XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie. Na arenach zmagań, wśród nich m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF, ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Będzie to największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedna z największych sportowych oraz społecznych imprez w tym roku w Polsce.

 

Igrzyska potrwają od 9 do 12 czerwca 2018 r. Rozpoczną się uroczystą ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (5 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling), kortach Sport Park Budowlani (tenis ziemny) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy.

 

„To bardzo ważne wydarzenie dla zawodników. Spośród medalistów Igrzysk będą losowani członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na  Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019. 64 sportowców z Polski wyjedzie w marcu 2019r. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by zdobywać medale dla Polski. Tak daleko niewielu kibiców z naszego kraju dojedzie, ale na Stadion Śląski jest znacznie bliżej. Zobaczcie wspaniały wysiłek sportowców z niepełnosprawnością intelektualną”, zachęca Dariusz Wosz, Dyrektor Igrzysk.

 

Igrzyska w Abu Dhabi potrwają od 14 do 21 marca 2019 roku i będą największym sportowym i humanitarnym wydarzeniem na świecie w przyszłym roku. O medale będzie walczyć 7 tysięcy zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całego świata.

 


News

Trener Maja w LOTTO Ekstraklasie: Waldemar Fornalik

2019.06.06

News

Ligowcy w grze o EURO 2020

2019.06.06

News

Rozpoczęto prace nad centrum treningowym Cracovii w Rącznej

2019.05.31

News

Akademie Klasy Ekstra: Kraków (Cracovia)

2019.05.25

News

#BliżejGry: Zwycięzcy konkursu dla najbardziej aktywnych

2019.05.24

News

Akademie Klasy Ekstra: Sosnowiec

2019.05.24
News

MŚ U-20: Zaczynamy polski mundial!

2019.05.23
News

Akademie Klasy Ekstra: Gliwice

2019.05.23
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X