STRONA OFICJALNA
2018.07.09
Europejskie kadry
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Po dokonaniu rejestracji zawodników w rozgrywkach Ekstraklasy, trójka drużyn z Polski mogła zgłosić kadry do I rundy kwalifikacyjnej europejskich pucharów. Od tej fazy w Lidze Mistrzów rywalizację we wtorek rozpocznie mistrz Polski - Legia Warszawa. Dwa dni później trzeci i czwarty zespół poprzedniego sezonu – odpowiednio: Lech Poznań oraz Górnik Zabrze – wystartują natomiast w Lidze Europy.

Po dokonaniu rejestracji zawodników w rozgrywkach Ekstraklasy, trójka drużyn z Polski mogła zgłosić kadry do I rundy kwalifikacyjnej europejskich pucharów. Od tej fazy w Lidze Mistrzów rywalizację we wtorek rozpocznie mistrz Polski - Legia Warszawa. Dwa dni później trzeci i czwarty zespół poprzedniego sezonu – odpowiednio: Lech Poznań oraz Górnik Zabrze – wystartują w Lidze Europy.

 

Tylko piłkarz z uprawnieniami do występów w krajowej lidze może zostać zgłoszony przez klub do europejskich pucharów. Musi on figurować na jednej z dwóch list, oznaczonych literami A i B. Pierwsza zawiera miejsca dla maksymalnie dwudziestu pięciu graczy, w tym dwóch bramkarzy oraz ośmiu „piłkarzy wytrenowanych lokalnie”, czyli graczy szkolonych w kraju uczestnika przez trzy lata między 15., a 21. rokiem życia. W przypadku braku wypełnienia tych pozycji w rejestrze, kadra będzie musiała zostać ograniczona. Lista B nie ma natomiast ograniczeń liczbowych. Można tu wpisać piłkarzy urodzonych w 1997 roku i młodszych, z co najmniej dwoma latami stażu w swym obecnym klubie, licząc od piętnastych urodzin. Łącząc obie listy w puli zgłoszonych graczy musi znaleźć się co najmniej trzech bramkarzy. Wymagane jest też przydzielenie wszystkim piłkarzom numerów na koszulkach.

 

 

CZYTAJ: Pierwsze zgłoszenia

 

 

Legia Warszawa w porównaniu z kadrą zgłoszoną do Ekstraklasy, do I rundy eliminacji Ligi Mistrzów przystąpi ze składem uszczuplonym o Artura Jędrzejczyka oraz Jarosława Niezgodę. Tego drugiego z występów wykluczyły problemy zdrowotne. „Jędza” przebywa zaś jeszcze na urlopie po Mistrzostwach Świata. Jego towarzysz z kadry Polski, Michał Pazdan, został zgłoszony, aby oczyścić się z czerwonej kartki, którą obejrzał w poprzednim spotkaniu Legii w europejskich pucharach. 

 

Dodatkowo trener Dean Klafurić jeszcze mocniej zawęził kadrę zespołu, zabierając do Irlandii na kwalifikacyjne starcie z Cork City FC tylko dziewiętnastu zawodników. Przez szkoleniowca Wojskowych skreśleni zostali póki co – częściowo także ze względów zdrowotnych - Vjaceslavs Kudrjavcevs, Mateusz Hołownia, Domagoj Antolić, Michał Kopczyński, Miroslav Radović, Brian Iloski, Eduardo da Silva oraz pozyskany w czwartek z Wisły Kraków Carlitos. Wszyscy oni mogą jednak wziąć udział w rewanżu z mistrzem Irlandii, jeśli taka będzie decyzja Klafuricia.

 

Dwa dni po zmaganiach Legii z Cork City FC, w dalekiej Armenii swą batalię w europejskich pucharach rozpocznie Lech Poznań. Przeciwko Gandzasarowi Kapan w Lidze Europy nie wystąpią na pewno trzej zawodnicy zgłoszeni przez Kolejorza do Ekstraklasy. Zabrakło ich bowiem w składzie przesłanym na adres UEFA. Z absencją w tej rywalizacji muszą się pogodzić Robert Gumny, Wiktor Pleśnierowicz oraz Hubert Sobol. Pierwszy z nich nadal przechodzi rekonwalescencję po zabiegu, dwóch pozostałych – mistrzów Centralnej Ligi Juniorów w 2018 roku – sztab szkoleniowy na czele z Ivanem Djurdjeviciem, uznał za niegotowych do zmagań w europejskich pucharach. Obecnie zespół liczy więc dwudziestu dwóch uprawnionych graczy.

 

 

CZYTAJ: Lech zarejestrowany

 

 

U Górnika Zabrze, trzeciego z pucharowiczów, powracającego po ponad dwóch dekadach nieobecności do rywalizacji z innymi drużynami Starego Kontynentu, listy zgłoszonych do Ekstraklasy i do UEFA są natomiast identyczne. Trener Marcin Brosz dysponuje w tym momencie dwudziestoma sześcioma piłkarzami. Każdy z nich ma szansę wystąpić w czwartek – a potem za tydzień w rewanżu – z mołdawską Zarią Balti. W tej grupie debiut w europejskich pucharach ma zaś jak na razie tylko Adam Ryczkowski. Wystąpił on w fazie grupowej Ligi Mistrzów w barwach Legii Warszawa przeciwko Borussii Dortmund oraz Sportingowi Lizbona w 2016 roku.

 

 

CZYTAJ: Gotowi do powrotu

 

 

Listy w przypadku wszystkich klubów nie mają jeszcze ostatecznego kształtu. Na dwadzieścia cztery godziny przed swym pierwszym meczem mogą one bowiem dodać dwóch zawodników w przypadku posiadania wolnych miejsc na liście. U Legii termin ten upływa dziś o 20:45. Górnik ma czas do 20:00 w środę. Czterdziestoma pięcioma minutami więcej na roszady niż zabrzanie dysponuje zaś Lech.

 

 

I runda kwalifikacji Ligi Mistrzów

10 lipca, godz. 20:45: Cork City FC (Irlandia) – Legia Warszawa

Rewanż: 17 lipca

 

 

I runda kwalifikacji Ligi Europy

12 lipca, godz. 20:00: Górnik Zabrze – Zaria Balti (Mołdawia)

12 lipca, godz. 20:45: Gandzasar Kapan (Armenia) – Lech Poznań

Rewanże: 19 lipca

 


News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w maju!

2020.06.04

News

Sędziowie 28. kolejki

2020.06.04

News

27. kolejka w obiektywie

2020.06.02

News

Wydarzenie 27. kolejki: Powrót ligi

2020.06.01

News

Wisła P. 1:4 Korona - Nieudane jubileusze

2020.05.31

News

Potrójny blask medalu

2020.05.31
News

Gospodarze patrzą z wysoka... 27. kolejka (niedziela)

2020.05.30
News

ŁKS 0:1 Górnik - Wyjazdowe przełamanie

2020.05.30
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X