STRONA OFICJALNA
2019.08.25
Gospodarze na odkuwaniu... 6. kolejka (niedziela)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Cała trójka gospodarzy niedzielnych starć - KGHM Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze i ŁKS Łódź - przegrała w poprzedniej kolejce. Dziś szansą na odkucie po tej stracie punktów będą dla nich starcia odpowiednio z: Piastem Gliwice, Koroną Kielce i Legią Warszawa. Każdy z zespołów gości ma obecnie dłuższą serię sezonów bez spadku niż ich rywale.

 

 

Z gości wygrały: Piast Gliwice oraz Legia Warszawa. Korona Kielce zaś również poniosła porażkę. 

GÓRNIK ZABRZE - KORONA KIELCE

 

Na swojego pięćdziesiątego gola - jako piąty obcokrajowiec w historii - będzie dziś polował Igor Angulo. Brakuje mu do tej granicy już zaledwie jednego dubletu. Takim wyczynem strzeleckim popisywał się zaś akurat w każdym ze swoich dwóch ostatnich starć z Koroną Kielce w najwyższej lidze. Jego łączny bilans z tym przeciwnikiem wynosi sześć spotkań i pięć trafień. Tylko raz w jego karierze, w 37. kolejce poprzedniej edycji zmagań, dały one jednak triumf nad rywalem z województwa świętokrzyskiego. Kielczanie bowiem na ogół dobrze radzą sobie z Górnikiem. W starciach z zabrskim klubem odnieśli najwięcej zwycięstw (11) i strzelili najwięcej goli (40) w historii swoich występów w Ekstraklasie. Na stadionie nazwanym imieniem Ernesta Pohla nie przegrali aż w siedmiu ostatnich starciach, cztery z nich, bezpośrednio poprzedzających dzisiejszą potyczkę, kończyły się jednak remisami.

 

Obecny szkoleniowiec Górnika Zabrze, Marcin Brosz, w tej chwili legitymuje się identyczną liczbą zwycięstw i porażek w swym dorobku w Ekstraklasie (po 66). W jego skład wchodzą też liczby wypracowane w Koronie Kielce. Ma on bowiem w swoim życiorysie także sezon pracy w tym klubie. W edycji 2015/2016 zanotował z nim 10 zwycięstw, 15 remisów i 12 porażek. Doprowadził go także między marcem, a majem 2016 roku do serii dwunastu meczów z rzędu ze zdobyczą punktową. Do dziś to rekordowa passa bez porazki kielczan w Ekstraklasie. Przeciwko temu zespołowi Brosz wygrał natomiast w sumie tylko... raz - w maju 2019 roku. W pozostałych starciach miał sześć remisów oraz trzy porażki.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- Górnik Zabrze w tym sezonie jeśli wygrywa to zawsze 1:0 

- Korona Kielce to jedyna drużyna w tym sezonie, która wszystkie punkty zdobyła na wyjeździe (4)

- Obie drużyny mają po 5 straconych bramek w tym sezonie

 

 

KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN - PIAST GLIWICE

 

"Piątka" ostatnio uporczywie przykleiła się do KGHM Zagłębia Lubin. Figuruje ona w bilansie strzelonych goli, straconych goli oraz zdobytych punktów Miedziowych. To wszystko zostało osiągnięte zaś w trakcie pięciu kolejek. Ponadto na własnym boisku lubinianie nie przegrali już w... pięciu ostatnich spotkaniach z Piastem Gliwice. Aktualni mistrzowie Polski za to w każdym z wyjazdowych starć z KGHM Zagłębiem strzelali minimum jednego gola. Dało im to w sumie jednak tylko pojedynczą wygraną na tym obiekcie z lubinianami. 

 

Dziś swój 250. mecz w najwyższej polskiej lidze może rozegrać były obrońca klubu z Dolnego Śląska - Bartosz Rymaniak., aktualnie występujący w barwach drużyny z Gliwic. Z nim na pokładzie Piast nie stracił gola już w trzech spotkaniach z rzędu. Pierwsze z nich zakończyło się remisem 0:0, w kolejnych zawodnicy Waldemara Fornalika triumfowali po 1:0. Są dzięki temu wraz z dwójką liderów, Śląskiem Wrocław i Pogonią Szczecin, jedynym zespołem z kompletem punktów w dwóch ostatnich kolejkach. W ostatnich piętnastu spotkaniach w sumie tylko raz dali się zaś pokonać przeciwnikom. Dziś mogą zostać dzięki temu pierwszą ekipą z 50 punktami zdobytymi w 2019 roku. W tym okresie zanotowali też najwięcej wygranych (15) oraz spotkań bez porażki (19).

 

WARTO WIEDZIEĆ

- Patryk Szysz (KGHM Zagłębie Lubin) - w każdym z dwóch ostatnich meczów w Lubinie strzelał gola

- Piotr Parzyszek (Piast Gliwice) - dwa mecze z rzędu z golem strzelonym KGHM Zagłębiu Lubin

- We wszystkich meczach między nimi w Lubinie padały minimum 2 bramki

 

 

ŁKS ŁÓDŹ - LEGIA WARSZAWA

 

To już 129. starcie między tymi drużynami w Ekstraklasie. Częściej na tym szczeblu spotykali się tylko: Wisła Kraków z Legią, Legia z Ruchem Chorzów i Wisła z Ruchem. Datę początkową w rywalizacji tego duetu stanowi 3 lipca 1927 roku, choć pierwotnie pierwsze starcie było zaplanowane dwa miesiące wcześniej. Z uwagi na stan boiska zostało jednak przeniesione. W premierowej potyczce między nimi triumf przypadł w udziale Łódzkiemu Klubowi Sportowemu. Dziś ma on na koncie o dziesięć zwycięstw więcej niż porażek u siebie z Legią (29:19). W ogólnym bilansie prymat należy jednak do Wojskowych. To oni mają najwięcej zwycięstw (60), meczów bez porazki (89) i goli strzelonych (225, tyle samo: Ruch Chorzów) w starciach z ŁKS w całej historii ligi. 

 

Dziś Rycerze Wiosny walczyć będą o 600. zwycięstwo na tym poziomie, a zarazem o przełamanie serii 14 meczów z rzędu bez zwycięstwa u siebie, co stanowi rekord całej Ekstraklasy. Jego trzy ostatnie mecze z Legią kończyły się jednak triumfami stołecznego zespołu. Nie wygrali z nimi zaś łącznie  siedmiu meczach z rzędu. W ostatnim starciu między nimi, rozegranym 3 marca 2012 roku udział wzięli dwaj obecni gracze Wojskowych: Artur Jędrzejczyk i Inaki Astiz.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- ŁKS Łódź oddał najwięcej strzałów w tym sezonie (średnio - 21/mecz)

- Legia Warszawa to 1 z 3 drużyn (też: Piast Gliwice i Górnik Zabrze) w której meczach w tym sezonie nie padł żaden gol po strzałach spoza pola karnego

- Jeśli nie padnie remis, to będzie to 100. mecz między tymi drużynami bez remisu

 


News

22. kolejka w obiektywie

2020.02.18

News

Angulo i Steinbors, konfrontacja niezastąpionych

2020.02.13

News

Pauzujący i zagrożeni - 22. kolejka

2020.02.13

News

Sędziowie 22. kolejki

2020.02.13

News

21. kolejka: Alon Turgeman najlepiej oceniony w aplikacji!

2020.02.12

News

Wydarzenie 21. kolejki: Naprawdę niebezpieczny wynik...

2020.02.10
News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w styczniu!

2020.02.10
News

Wisła P. 2:3 Pogoń - Niesamowity zwrot akcji

2020.02.09
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X