STRONA OFICJALNA
2019.08.25
Gospodarze na odkuwaniu... 6. kolejka (niedziela)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Cała trójka gospodarzy niedzielnych starć - KGHM Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze i ŁKS Łódź - przegrała w poprzedniej kolejce. Dziś szansą na odkucie po tej stracie punktów będą dla nich starcia odpowiednio z: Piastem Gliwice, Koroną Kielce i Legią Warszawa. Każdy z zespołów gości ma obecnie dłuższą serię sezonów bez spadku niż ich rywale.

 

 

Z gości wygrały: Piast Gliwice oraz Legia Warszawa. Korona Kielce zaś również poniosła porażkę. 

GÓRNIK ZABRZE - KORONA KIELCE

 

Na swojego pięćdziesiątego gola - jako piąty obcokrajowiec w historii - będzie dziś polował Igor Angulo. Brakuje mu do tej granicy już zaledwie jednego dubletu. Takim wyczynem strzeleckim popisywał się zaś akurat w każdym ze swoich dwóch ostatnich starć z Koroną Kielce w najwyższej lidze. Jego łączny bilans z tym przeciwnikiem wynosi sześć spotkań i pięć trafień. Tylko raz w jego karierze, w 37. kolejce poprzedniej edycji zmagań, dały one jednak triumf nad rywalem z województwa świętokrzyskiego. Kielczanie bowiem na ogół dobrze radzą sobie z Górnikiem. W starciach z zabrskim klubem odnieśli najwięcej zwycięstw (11) i strzelili najwięcej goli (40) w historii swoich występów w Ekstraklasie. Na stadionie nazwanym imieniem Ernesta Pohla nie przegrali aż w siedmiu ostatnich starciach, cztery z nich, bezpośrednio poprzedzających dzisiejszą potyczkę, kończyły się jednak remisami.

 

Obecny szkoleniowiec Górnika Zabrze, Marcin Brosz, w tej chwili legitymuje się identyczną liczbą zwycięstw i porażek w swym dorobku w Ekstraklasie (po 66). W jego skład wchodzą też liczby wypracowane w Koronie Kielce. Ma on bowiem w swoim życiorysie także sezon pracy w tym klubie. W edycji 2015/2016 zanotował z nim 10 zwycięstw, 15 remisów i 12 porażek. Doprowadził go także między marcem, a majem 2016 roku do serii dwunastu meczów z rzędu ze zdobyczą punktową. Do dziś to rekordowa passa bez porazki kielczan w Ekstraklasie. Przeciwko temu zespołowi Brosz wygrał natomiast w sumie tylko... raz - w maju 2019 roku. W pozostałych starciach miał sześć remisów oraz trzy porażki.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- Górnik Zabrze w tym sezonie jeśli wygrywa to zawsze 1:0 

- Korona Kielce to jedyna drużyna w tym sezonie, która wszystkie punkty zdobyła na wyjeździe (4)

- Obie drużyny mają po 5 straconych bramek w tym sezonie

 

 

KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN - PIAST GLIWICE

 

"Piątka" ostatnio uporczywie przykleiła się do KGHM Zagłębia Lubin. Figuruje ona w bilansie strzelonych goli, straconych goli oraz zdobytych punktów Miedziowych. To wszystko zostało osiągnięte zaś w trakcie pięciu kolejek. Ponadto na własnym boisku lubinianie nie przegrali już w... pięciu ostatnich spotkaniach z Piastem Gliwice. Aktualni mistrzowie Polski za to w każdym z wyjazdowych starć z KGHM Zagłębiem strzelali minimum jednego gola. Dało im to w sumie jednak tylko pojedynczą wygraną na tym obiekcie z lubinianami. 

 

Dziś swój 250. mecz w najwyższej polskiej lidze może rozegrać były obrońca klubu z Dolnego Śląska - Bartosz Rymaniak., aktualnie występujący w barwach drużyny z Gliwic. Z nim na pokładzie Piast nie stracił gola już w trzech spotkaniach z rzędu. Pierwsze z nich zakończyło się remisem 0:0, w kolejnych zawodnicy Waldemara Fornalika triumfowali po 1:0. Są dzięki temu wraz z dwójką liderów, Śląskiem Wrocław i Pogonią Szczecin, jedynym zespołem z kompletem punktów w dwóch ostatnich kolejkach. W ostatnich piętnastu spotkaniach w sumie tylko raz dali się zaś pokonać przeciwnikom. Dziś mogą zostać dzięki temu pierwszą ekipą z 50 punktami zdobytymi w 2019 roku. W tym okresie zanotowali też najwięcej wygranych (15) oraz spotkań bez porażki (19).

 

WARTO WIEDZIEĆ

- Patryk Szysz (KGHM Zagłębie Lubin) - w każdym z dwóch ostatnich meczów w Lubinie strzelał gola

- Piotr Parzyszek (Piast Gliwice) - dwa mecze z rzędu z golem strzelonym KGHM Zagłębiu Lubin

- We wszystkich meczach między nimi w Lubinie padały minimum 2 bramki

 

 

ŁKS ŁÓDŹ - LEGIA WARSZAWA

 

To już 129. starcie między tymi drużynami w Ekstraklasie. Częściej na tym szczeblu spotykali się tylko: Wisła Kraków z Legią, Legia z Ruchem Chorzów i Wisła z Ruchem. Datę początkową w rywalizacji tego duetu stanowi 3 lipca 1927 roku, choć pierwotnie pierwsze starcie było zaplanowane dwa miesiące wcześniej. Z uwagi na stan boiska zostało jednak przeniesione. W premierowej potyczce między nimi triumf przypadł w udziale Łódzkiemu Klubowi Sportowemu. Dziś ma on na koncie o dziesięć zwycięstw więcej niż porażek u siebie z Legią (29:19). W ogólnym bilansie prymat należy jednak do Wojskowych. To oni mają najwięcej zwycięstw (60), meczów bez porazki (89) i goli strzelonych (225, tyle samo: Ruch Chorzów) w starciach z ŁKS w całej historii ligi. 

 

Dziś Rycerze Wiosny walczyć będą o 600. zwycięstwo na tym poziomie, a zarazem o przełamanie serii 14 meczów z rzędu bez zwycięstwa u siebie, co stanowi rekord całej Ekstraklasy. Jego trzy ostatnie mecze z Legią kończyły się jednak triumfami stołecznego zespołu. Nie wygrali z nimi zaś łącznie  siedmiu meczach z rzędu. W ostatnim starciu między nimi, rozegranym 3 marca 2012 roku udział wzięli dwaj obecni gracze Wojskowych: Artur Jędrzejczyk i Inaki Astiz.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- ŁKS Łódź oddał najwięcej strzałów w tym sezonie (średnio - 21/mecz)

- Legia Warszawa to 1 z 3 drużyn (też: Piast Gliwice i Górnik Zabrze) w której meczach w tym sezonie nie padł żaden gol po strzałach spoza pola karnego

- Jeśli nie padnie remis, to będzie to 100. mecz między tymi drużynami bez remisu

 


News

Stałe fragmenty gry... podsumowanie 26 kolejek (cz. III)

2020.03.24

News

Turniej Ekstraklasa Games zawieszony

2020.03.18

News

Odroczone jubileusze...

2020.03.16

News

W podobnych nastrojach... 27. kolejka (piątek)

2020.03.13

News

Wydarzenie 26. kolejki: Poczwórna czwórka

2020.03.10

News

26. kolejka w obiektywie

2020.03.10
News

Kto "czerwoną latarnią"? 26. kolejka (poniedziałek)

2020.03.09
News

Raków 0:0 Pogoń - Zatrzymany beniaminek

2020.03.08
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X