STRONA OFICJALNA
2019.08.12
Medalowe aspiracje, medalowe wspomnienia... 4. kolejka (poniedziałek)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

W sezonach 2016/2017 i 2017/2018 na podium Ekstraklasy meldowała się Jagiellonia Białystok. W poprzedniej edycji medal piłkarskich mistrzostw Polski wywalczyła z kolei Lechia Gdańsk. Starcie między tymi dwiema drużynami odbędzie się dziś na obiekcie w stolicy Pomorza. 

LECHIA GDAŃSK - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

 

Te drużyny zmierzyły się ze sobą w finałowej kolejce sezonu 2018/2019. Górą w tym starciu była Lechia Gdańsk, która pokonała Jagiellonię Białystok 2:0 po bramkach Karola Fili i Jarosława Kubickiego. Było to już trzecie zwycięstwo z rzędu Lwów Północy nad Dumą Podlasia. W siedemnastu ostatnich spotkaniach zawsze strzelała jej minimum jednego gola. Bilans gdańszczan za dziesięć starć poprzedzających poniedziałkową grę z najbliższym rywalem wynosi: 8 zwycięstw, 1 remis i 1 porażkę! Strzelała w nich średnio 2,6 gola. Na swoim stadionie nie przegrała z Jagą z kolei już w ośmiu kolejnych meczach. Średnio tu zdobywa z nią 2,21 bramki. Jeśli wygra dziś, to wyrówna swój klubowy rekord liczby zwycięstw nad jedną drużyną w Ekstraklasie (obecny: 16 z Lechem Poznań). Jednego trafienia brakuje zaś Lechii do osiągnięcia granicy 50 goli strzelonych z Jagiellonią. Jeśli natomiast przegra, będzie to 300. porażka gdańszczan w najwyższej lidze.

 

Lechia Gdańsk jak na razie nie doznała porażki w bieżących rozgrywkach. Jagiellonia Białystok po razie zaliczyła zaś już każde z możliwych rozstrzygnięć. Wspólnym punktem wszystkich spotkań z jej udziałem jest zaś brak zwycięstwa gospodarzy. To samo zresztą tyczy się meczów Lwów Północy. Duma Podlasia ma najwięcej bramek zdobytych na wyjeździe (5) w całej stawce. Sześćdziesiąt procent tego dorobku to zasługa jej zwycięstwa 3:0 na inaugurację z drugim z trójmiejsckich zespołów, Arką Gdynia. W bieżącej edycji zmagań, jak na razie zdominowanej przez gości (12:9 w liczbie zwycięstw), to najwyższy rozmiar wygranej przyjezdnego zespołu. W Gdańsku średnio zdobywa jednak tylko jedną bramkę na spotkanie. W finałowej kolejce minionej edycji zmagań w starciu z Lechią jej konto pozostało zaś puste. Rzutu karnego nie wykorzystał bowiem wtedy Jesus Imaz. To dziwne, biorąc pod uwagę jego aktualny dorobek: 12 goli w 17 ostatnich spotkaniach rozegranych w Jagiellonii w Ekstraklasie. Tamtą edycję zmagań zakończył on na trzecim miejscu w klasyfikacji strzelców, o jedną bramkę przed Flavio Paixao z Lechii.

 

Portugalczyka mecz ten może z kolei wynieść na pierwsze miejsce w klasyfikacji sztrzelców wszech czasów wśród obcokrajowców! Z dorobkiem sześćdziesięciu pięciu goli ustępuje on jedną bramką obecnemu liderowi zestawienia - Miroslavowi Radoviciowi. Swoje pierwsze trafienie pretendent w Ekstraklasie zanotował zaś właśnie w starciu z Jagiellonią Białystok. Działo się to w edycji 2013/2014, ale wtedy jeszcze Paixao grał w Śląsku Wrocław.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- W sześciu ostatnich meczach u siebie z Jagiellonią Białystok Lechia Gdańsk łącznie strzeliła 20 goli (średnio - 3,33/mecz)

- W każdym z pięciu ostatnich meczów wyjazdowych Jagiellonii Białystok w Ekstraklasie padały minimum trzy gole

- Średnio w meczach między tymi drużynami w Gdańsku pada 3,21 bramki


News

Gospodarze na odkuwaniu... 6. kolejka (niedziela)

2019.08.25

News

Cracovia 3:1 Arka - Spokojna wygrana pod Wawelem

2019.08.24

News

Dzień liderów... 6. kolejka (sobota)

2019.08.24

News

Moc młodzieży... 6. kolejka (piątek)

2019.08.22

News

Europejska ściana

2019.08.22

News

Sędziowie 6. kolejki

2019.08.22
News

Najlepsze parady 5. kolejki

2019.08.21
News

5. kolejka: Paweł Brożek najlepiej oceniony w aplikacji!

2019.08.21
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X