STRONA OFICJALNA
2019.10.05
Mistrz gości wicemistrza... 11. kolejka (niedziela)

Od 2016 do 2018 roku mistrzostwo Polski nieprzerwanie przypadało w udziale Legii Warszawa. W sezonie 2018/2019 na pierwszym miejscu zastąpił ją Piast Gliwice, ona zaś uplasowała się bezpośrednio za jego plecami. Dziś zmierzą się ze sobą na boisku obrońców tytułu. W niedzielę oprócz nich zagrają też dwie ostatnie drużyny w tabeli - ŁKS Łódź i Korona Kielce - a także zdobywcy czwartych miejsc z dwóch ostatnich edycji rozgrywek: Cracovia i Górnik Zabrze.

ŁKS ŁÓDŹ - KORONA KIELCE

 

W trudnej sytuacji znajdują się obecnie oba kluby. Dość powiedzieć, że w dziewięciu ostatnich kolejkach wygrały one... zaledwie po jednym razie. ŁKS Łódź ma na koncie już osiem porażek z rzędu. Poprzednio równie długą serią bez zdobyczy punktowej w Ekstraklasie legitymował się Zawisza Bydgoszcz w 2014 roku. Na własnym obiekcie z kolei nie udało im się zdobyć pełnej puli w żadnym z szesnastu swoich poprzednich spotkań w roli gospodarza w Ekstraklasie. Ten niechlubny wyczyn stanowi rekord w całej historii najwyższej polskiej ligi! W obecnych rozgrywkach ekipa Kazimierza Moskala zdołała tu ugrać tylko pojedynczy remis. Pozostale zespoły mają na koncie co najmniej jedną wygraną u siebie. 

 

Korona Kielce z kolei ma dwa razy więcej punktów od ŁKS (8-4), ale to wystarcza zaledwie do przedostatniej pozycji. W zeszłej kolejce dopiero drugi raz zawodnicy prowadzeni aktualnie przez Mirosława Smyłę zapisali na koncie pełną pulę. Oba swe zwycięstwa w dotychczasowym przebiegu rozgrywek odnieśli wynikiem 1:0. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro w żadnym z dziesięciu spotkań w tym sezonie nie potrafili więcej niż raz pokonać golkipera przeciwników. Mają oni zarówno najmniejszą liczbę trafień (5), jak też najmniejszą liczbę spotkań ze strzelonym golem (5). Wszystkie te bramki zdobywali inni zawodnicy. Żaden z nich nie potrafił bowiem więcej niż raz wcelować do siatki rywali, co także stanowi wyjątek na tle ligowej stawki. Teraz zaś zmierzą się z ekipą z największą liczbą oddawanych strzałów (18,5/mecz). Na razie jednak nie przynosi im to zbyt wielkiego powodzenia. Pod względem bilansu bramkowego te dwie drużyny zajmują bowiem dwie ostatnie lokaty w tabeli (ŁKS: - 13, Korona: - 8)

 

WARTO WIEDZIEĆ

- ŁKS Łódź ma najwyższy współczynnik goli strzelonych przez Polaków (87,5%) w tym sezonie

- Korona Kielce jest najczęściej faulującą drużyną w tym sezonie (19,2/mecz)

- 3 ostatnie mecze między tymi drużynami w Ekstraklasie zakończyły się wynikami 2:0

 

 

CRACOVIA - GÓRNIK ZABRZE

 

Cracovia była pierwszym piłkarskim mistrzem Polski (1921). Dziś podejmie zaś rekordzistę pod względem liczby takich tytułów wśród polskich drużyn - Górnika Zabrze (14, tyle samo: Ruch Chorzów). Także w bezpośredniej rywalizacji Pasy musiały częściej uznawać wyższość najbliższego przeciwnika. Właśnie z nim ponieśli również swoją najdotkliwszą porażkę w Ekstraklasie, przegrywając aż 0:9 w maju 1962 roku. Dzięki temu zabrzanie jednocześnie ustanowili z kolei do dziś obowiązujący rekord swojego najbardziej okazałego triumfu na tym szczeblu. Ale już ostatnio w ich starciach do głosu doszła krakowska drużyna. Ma ona aktualnie trzy zwycięstwa z rzędu bez straty bramki z Górnikiem i sześć meczów z rzędu bez porażki. W obecnym sezonie zapisywała na swoim koncie pełną pulę dwa razy częściej niż najbliższy konkurent.

 

Krakowski klub ma obecnie najdłuższą serię spotkań bez bezbramkowego remisu (33 mecze) w lidze. Prymat pod tym względem przejął zaś we wrześniu właśnie z rąk... zabrzan, którzy osiągnęli wynik 0:0 ze Śląskiem Wrocław u siebie. Na wyjeździe ostatni raz w ich przypadku taki rezultat figurował jednak w protokole końcowym w maju 2016 roku, gdy grali w Łęcznej ze swoim imiennikiem. Od tego czasu w 43 kolejnych spotkaniach zabrzan na wyjeździe zawsze padały gole..

 

WARTO WIEDZIEĆ

- W żadnym meczu w 2019 roku na stadionie Cracovii nie padł remis

- Na stadionie Cracovii Górnik Zabrze ma 2 razy więcej zwycięstw niż porażek (10-5)

- Trenerzy Cracovii (Michał Probierz) i Górnika Zabrze (Marcin Brosz) wspólnie występowali w Górniku Zabrze w latach 1998-2000 (razem: 44 mecze)

 

 

PIAST GLIWICE - LEGIA WARSZAWA

 

Starcie aktualnego mistrza i wicemistrza Polski! W sezonach 2017/2018 i 2018/2019 taki szyld niezmiennie odnosił się do pary Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok. W poprzednich rozgrywkach Duma Podlasia wypadła jednak z czołowej "dwójki", Wojskowi spadli zaś na drugie miejsce. Szyki pokrzyżował im bowiem Piast Gliwice. Dziś obie drużyny nie mają szansy na pozycję lidera. W tabeli dzielą je aktualnie dwa punkty, ale na korzyść srebrnych medalistów. Obie mają na swym koncie tyle samo spotkań bez porażki (po 7), lecz stołeczny zespół posiada jedno zwycięstwo więcej od gliwickiego konkurenta. Piast natomiast może zaimponować przeciwnikowi postawą w defensywie. To właśnie ekipa Waldemara Fornalika - ex aequo z Pogonią Szczecin - ma na koncie najwięcej spotkań bez straty bramki. Czyste konto zachowała dokładnie w połowie starć w tych rozgrywkach (5 z 10). Obecnie legitymuje się też najdłuższą serią bez straty bramki w stawce (174 minuty).

 

To jednak właśnie Legia najczęściej ze wszystkich ekip ogrywała Piasta w Ekstraklasie. Udało jej się to aż trzynastokrotnie. Z tego pięć razy zasiliła konto triumfów w sześciu ostatnich starciach między nimi. Poległa w tym czasie tylko raz. Było to jednak wyjątkowo bolesne. Miało bowiem miejsce w 34. kolejce ubiegłego sezonu, co pozwoliło gliwiczanom zmniejszyć straty w tabeli. W konsekwencji to rozstrzygnięcie okazało się kluczowe dla losów mistrzostwa w edycji 2018/2019. Na obiekcie przy ulicy Okrzei 20 stołeczna ekipa rozprawiała się z gospodarzami jednak w każdej z trzech poprzednich potyczek. W tamtej kampanii była jedyną ekipą, która potrafiła pokonać Piasta na jego obiekcie. W kolejnych 22 spotkaniach - bezpośrednio poprzedzających niedzielne starcie - u siebie zespół Waldemara Fornalika przegrał potem tylko raz!

 

Połowa goli Piasta Gliwice należy do Jorge Felixa (5 z 10). Z kolei najlepszy snajper Legii Warszawa, Jarosław Niezgoda, w sześciu ostatnich starciach swojej drużyn wpisał się sześciokrotnie na listę strzelców. Obaj - wespół jeszcze z Petrem Schwarzem z Rakowa Częstochowa - po dziesięciu kolejkach przewodzą też na liście najskuteczniejszych wykonawców rzutów karnych z dorobkiem dwóch goli uzyskanych w ten sposób.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- Piast Gliwice zdobył najwięcej punktów (56) i odniósł najwięcej zwycięstw (19) w Ekstraklasie w 2019 roku

- Legia Warszawa strzeliła najwięcej goli po rzutach rożnych w tym sezonie (4)

- We wszystkich meczach między nimi w Gliwicach padały bramki


News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w maju!

2020.06.04

News

Sędziowie 28. kolejki

2020.06.04

News

27. kolejka w obiektywie

2020.06.02

News

Wydarzenie 27. kolejki: Powrót ligi

2020.06.01

News

Wisła P. 1:4 Korona - Nieudane jubileusze

2020.05.31

News

Potrójny blask medalu

2020.05.31
News

Gospodarze patrzą z wysoka... 27. kolejka (niedziela)

2020.05.30
News

ŁKS 0:1 Górnik - Wyjazdowe przełamanie

2020.05.30
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X