STRONA OFICJALNA
2018.12.28
Młodzieżowiec Grudnia PKO Banku Polskiego
TAGI: Młodzieżowiec Miesiąca / PKO Bank Polski / Grudzień 2018 /
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Trzy razy została dotąd w 2018 roku przyznana nagroda dla Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Za wrzesień otrzymał ją Patryk Dziczek (Piast Gliwice), w październiku najlepszy okazał się Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin), w listopadzie zaś Karol Świderski (Jagiellonia Białystok). Po grudniowych spotkaniach grono to uzupełni czwarty zawodnik z czwartego klubu. Wśród nominowanych znaleźli się bowiem: Robert Gumny (Lech Poznań), Radosław Majecki oraz Sebastian Szymański (obaj Legia Warszawa).

O tę nagrodę w każdym miesiącu w tym sezonie mogą powalczyć zawodnicy urodzeni od 1 stycznia 1997 roku. To kryterium wzorowane jest na dacie granicznej obowiązującej na tzw. Liście B z rozgrywek europejskich - Lidze Mistrzów oraz Lidze Europy. Drugi warunek dla kandydatów stanowi obywatelstwo polskie. Trójka pretendentów - wraz z laureatem - wybierana jest na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy pozaboiskowej.

 

W grudniu pod uwagę brana była forma zaprezentowana w 17., 18., 19. oraz 20. kolejce. W tym okresie wśród Polaków urodzonych od 1 stycznia 1997 roku najmocniej wyróżnili się: Robert Gumny (ur. 1998, Lech Poznań), Radosław Majecki i Sebastian Szymański (obaj ur. 1999, Legia Warszawa). Po raz pierwszy od ustanowienia nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego w gronie nominowanych znalazł się przedstawiciel Kolejorza.

 

 

ROBERT GUMNY 

(Lech Poznań)

 

Obrońca Kolejorza rozegrał w grudniu tylko dwa z czterech spotkań. W obu wykazał się jednak świetną postawą. Z nim w składzie Lech wygrał te dwa mecze, nie tracąc w nich żadnego gola. W drugim z nich Gumny zanotował swą pierwszą bramkę na najwyższym szczeblu (wybraną potem #EkstraGolem tamtej serii spotkań), a także zaliczył asystę, co dało mu miejsce w najlepszej jedenastce kolejki. Dzięki temu przyczynił się do pobicia rekordu Kolejorza pod względem najwyższego zwycięstwa wyjazdowego w LOTTO Ekstraklasie (6:0 nad Zagłębiem Sosnowiec). W ciągu tych dwóch meczów w defensywie zanotował on pięć skutecznych odbiorów na pięć prób i jedenaście razy przejął piłkę. Wygrał 66,7% pojedynków (26/39) i 81,8% w obronie (18/22). W ofensywie poza punktami w klasyfikacji kanadyjskiej zabłysnął także 8 celnymi podaniami w pole karne (na 10 prób). Jego skuteczność podań wyniosła 88,9% (97/109).

 

 

RADOSŁAW MAJECKI

(Legia Warszawa)

 

Po dwudziestu kolejkach golkiper ten notowany jest na drugiej pozycji pod względem największej liczby meczów bez straty bramki. Z pięcioma czystymi kontami ustępuje miejsca w tym zestawieniu tylko Dusanowi Kuciakowi z Lechii Gdańsk. Swój wynik wypracował on w trakcie zaledwie siedmiu spotkań! Na przełomie listopada i grudnia legitymował się serią czterech meczów z rzędu z zerem po stronie strat. W ostatnim miesiącu roku dał się pokonać jedynie zawodnikom Zagłębia Sosnowiec (dwukrotnie). Średnio więc w tym okresie wpuszczał gola co 180 minut. Obronił natomiast dziewięć strzałów, co dało mu skuteczność na poziomie 81,8%. Do nagrody najlepszego młodzieżowca pretenduje już w drugim miesiącu z rzędu.

 

 

SEBASTIAN SZYMAŃSKI

(Legia Warszawa)

 

Pierwszy mecz po przerwie zimowej będzie już jego 50. spotkaniem na poziomie Ekstraklasy. Próżno szukać obecnie bardziej doświadczonego nastolatka na tym szczeblu. W grudniu wpisał się on między innymi na listę strzelców przeciwko Koronie Kielce. Dzięki temu w trzecim sezonie z rzędu zanotował on choć jedno trafienie! Poprzednim zawodnikiem, któremu przed dwudziestymi urodzinami udała się ta sztuka był obecny napastnik Sampdorii Genua - Dawid Kownacki (wtedy Lech Poznań). Szymański w minionym miesiącu brał udział we wszystkich meczach Legii Warszawa w pełnym wymiarze gry. Do bramki dołożył też asystę. W sumie aż jedenaście razy strzelał na bramkę przeciwników, w tym trzy razy celnie. Zanotował też bardzo wysoki współczynnik celności podań - 92,8% (116/125). Dwadzieścia dwa razy (na czterdzieści prób) piłka po jego zagraniach docierała do kolegów w pole karne. Dziewięć z jego zwodów przechytrzyło rywali. W trzech spotkaniach wypracował najwyższy wynik w Legii Warszawa pod względem pokonanego dystansu. Średnio Sebastian Szymański w grudniu przebiegał 11,29 kilometra na mecz.


News

Gospodarze na odkuwaniu... 6. kolejka (niedziela)

2019.08.25

News

Cracovia 3:1 Arka - Spokojna wygrana pod Wawelem

2019.08.24

News

Dzień liderów... 6. kolejka (sobota)

2019.08.24

News

Moc młodzieży... 6. kolejka (piątek)

2019.08.22

News

Europejska ściana

2019.08.22

News

Sędziowie 6. kolejki

2019.08.22
News

Najlepsze parady 5. kolejki

2019.08.21
News

5. kolejka: Paweł Brożek najlepiej oceniony w aplikacji!

2019.08.21
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X