STRONA OFICJALNA
2019.05.20
Młodzieżowiec Maja PKO Banku Polskiego: Patryk Dziczek
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Od niego rozpoczęła się lista nagrodzonych tytułem Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego i na nim w tym sezonie się skończy. Mistrz Polski, Patryk Dziczek, został wybrany najlepszym piłkarzem maja wśród polskich graczy urodzonych w 1997 roku i młodszych.

W ostatnią niedzielę Patryk Dziczek po raz pierwszy w karierze został mistrzem Polski. Brał on udział w trzydziestu trzech spotkaniach tej kampanii, będąc z reguły podstawowym wyborem Waldemara Fornalika. Nie inaczej było także w tym miesiącu. W maju rozegrał komplet 360 minut w barwach Piasta Gliiwce. W trzech z tych meczów - przeciwko ubiegłorocznym medalistom Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz Lechowi Poznań - jego zespół odniósł zwycięstwa. Raz zaś, z Pogonią Szczecin, zremisował. 

 

Środkowy pomocnik w tym czasie wykonał 192 podania, z tego 171 dotarło adresatów, co oznacza grę z 89% skutecznością w tym elemencie. Dwa z nich - oba celne - zostały zakwalifikowane do kategorii podań kluczowych. Gracz młodzieżowej reprezentacji Polski oddał także dwa strzały, oba jednak chybiły celu. Do tego dochodzą 24 wygrane pojedynki na 53 stoczone (45,3%). W powietrzu wykazał się połowiczną skutecznością (7 wygranych na 14 stoczonych). Zanotował również 8 udanych odbiorów na 18 prób. Dziczek należał również do najpracowitszych graczy swojej drużyny. W każdym z czterch majowych spotkań przebiegał powyżej 11 kilometrów. W dwóch ostatnich kolejkach notował pod tym względem najlepsze osiągnięcia w szeregach gliwiczan.  Nie bez znaczenia także, przy grze na jego pozycji, jest fakt, że w tym okresie Piast Gliwice stracił tylko 1 gola. 

 

Patryk Dziczek jest pierwszym w historii tej nagrody dwukrotnym laureatem. To właśnie on został jej pierwszym zwycięzcą w dziejach, wygrywając we wrześniu. Oprócz tego był także nominowany za kwiecień. Poza nim w trójce kandydatów do zwycięstwa w maju znaleźli się także: Sebastian Walukiewicz (Pogoń Szczecin) oraz Kamil Jóźwiak (Lech Poznań).

 

O nagrodę tę w każdym miesiącu w tym sezonie walczyli zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 1997 roku. To kryterium wzorowane jest na dacie granicznej obowiązującej na tzw. Liście B z rozgrywek europejskich - Lidze Mistrzów oraz Lidze Europy. Drugi warunek dla kandydatów stanowi obywatelstwo polskie. Trójka pretendentów - wraz z laureatem - wybierana jest na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy pozaboiskowej. Wsyscy laureaci nagród Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego automatycznie ubiegają się o nagrodę Młodzieżowca Sezonu. Rozstrzygnięcie zapadnie podczas Gali Ekstraklasy w poniedziałek 20 maja.


News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w maju!

2020.06.04

News

Sędziowie 28. kolejki

2020.06.04

News

27. kolejka w obiektywie

2020.06.02

News

Wydarzenie 27. kolejki: Powrót ligi

2020.06.01

News

Wisła P. 1:4 Korona - Nieudane jubileusze

2020.05.31

News

Potrójny blask medalu

2020.05.31
News

Gospodarze patrzą z wysoka... 27. kolejka (niedziela)

2020.05.30
News

ŁKS 0:1 Górnik - Wyjazdowe przełamanie

2020.05.30
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X