STRONA OFICJALNA
2019.08.22
Moc młodzieży... 6. kolejka (piątek)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Wisła Kraków ma dziś szansę na swego 1000. gola i 800. zwycięstwo w XXI wieku w Ekstraklasie. Przed nią te bariery sforsowała tylko Legia Warszawa. Na drodze Białej Gwiazdy do takich osiągnięć stoi jednak najskuteczniejszy zespół obecnych rozgrywek - Jagiellonia Białystok.

 

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK - WISŁA KRAKÓW

 

Nie było dotąd w tym sezonie trenerów, którzy zdecydowaliby się desygnować młodszych zawodników do wyjściowych składów swoich drużyn niż Ireneusz Mamrot i Maciej Stolarczyk. Szkoleniowiec Jagiellonii Białystok już w pierwszej kolejce posłał w bój Bartosza Bidę, liczącego sobie wówczas 18 lat, 4 miesiące, 26 dni, a młodzieżowiec od razu odwdzięczył się golem za zaufanie trenera. Jego wynik przebił jednak w obecnych rozgrywkach jeszcze Dawid Szot z Wisły Kraków. Kiedy wychodził w podstawowej jedenastce przeciwko Pogoni Szczecin przed dwoma tygodniami, miał na liczniku 18 lat, 3 miesiące, 11 dni. Duma Podlasia dysponuje także najmłodszym debiutantem bieżącej edycji zmagań, Mikołajem Nawrockim (17 lat, 10 miesięcy, 10 dni w 4. kolejce), Biała Gwiazda za to najmłodszym graczem w całych rozgrywkach - Aleksandrem Buksą (16 lat, 6 miesięcy i 5 dni w 1. kolejce). 

 

Właśnie młodzieżowcy Jagiellonii w tym sezonie strzelili najwięcej goli (3, tyle samo: KGHM Zagłębie Lubin). Bartosz Bida po poprzedniej kolejce stał się drugim zawodnikiem urodzonym w XXI wieku po Filipie Marchwińskim z Lecha Poznań, który zdobył więcej niż jedną bramkę w Ekstraklasie. Trafiał on w 1. i 5. serii spotkań. Nikt młodszy nie wpisał się w obecnej edycji rozgrywek na listę strzelców. W starciu tym zaś będzie mógł się zmierzyć z - dla odmiany - najstarszym zdobywcą bramki w obecnej edycji zmagań, Pawłem Brożkiem. "Broziu", kiedy przed tygodniem zanotował dublet liczył sobie bowiem 36 lat, 3 miesiące i 25 dni. Ich daty narodzin dzieli zaś dokładnie aż 214 miesięcy. W chwili zdobycia przez niego swej pierwszej bramki na najwyższym szczeblu Bida skończył dokładnie dwa miesiące... W Wiśle gra też najstarszy obecnie zawodnik w PKO Bank Polski Ekstraklasie, jedyny przedstawiciel rocznika 1980 - Marcin Wasilewski. W poprzedniej edycji był w tej kategorii drugi za... ówczesnym graczem Jagiellonii, Marianem Kelemenem (1979).

 

Duma Podlasia w obecnych rozgrywkach strzeliła najwięcej goli w całej stawce (9). Ma także najwięcej zawodników, którzy w tym sezonie trafili minimum raz (6). Wsród nich jest współlider klasyfikacji strzelców obecnego sezonu (3 gole), jak też całego 2019 roku (13, ex aequo z Igorem Angulo z Górnika Zabrze), a zarazem eks-Wiślak - Jesus Imaz. Tym razem stanie naprzeciwko drużyny, która od przerwy zimowej w poprzednim sezonie trafiała najczęściej. Wisła Kraków w tym okresie zdobyła już 39 bramki. 

 

WARTO WIEDZIEĆ

- W obu zwycięskich meczach w tym sezonie Jagiellonia Białystok strzelała 3 gole

- W obu zwycięskich meczach w tym sezonie Wisła Kraków nie straciła gola

- Mecz drużyny z największą liczbą goli strzelonych w I połowach (Jagiellonia Białystok – 5) z drużyną bez straty gola w I połowach (Wisła Kraków)

 


News

22. kolejka w obiektywie

2020.02.18

News

Angulo i Steinbors, konfrontacja niezastąpionych

2020.02.13

News

Pauzujący i zagrożeni - 22. kolejka

2020.02.13

News

Sędziowie 22. kolejki

2020.02.13

News

21. kolejka: Alon Turgeman najlepiej oceniony w aplikacji!

2020.02.12

News

Wydarzenie 21. kolejki: Naprawdę niebezpieczny wynik...

2020.02.10
News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w styczniu!

2020.02.10
News

Wisła P. 2:3 Pogoń - Niesamowity zwrot akcji

2020.02.09
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X