STRONA OFICJALNA
2019.07.11
Na Gibraltar po rekord
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Legia Warszawa nie opuściła ligowego podium w żadnym z dziewięciu ostatnich sezonów, dzięki czemu od edycji 2011/2012 nieprzerwanie zawsze jest także obecna w klubowych rozgrywkach międzykrajowych organizowanych pod egidą UEFA. To druga najdłuższa seria startów w europejskich pucharach polskiego klubu.

Dzisiejszym występem z Europa FC z Gibraltaru w I rundzie eliminacji Ligi Europy, Wojskowi rozpoczną już swoją dziewiątą kolejną kampanię w europejskich pucharach. Nawet Górnik Zabrze, który w szesnastu edycjach Ekstraklasy z rzędu (od 1957 do 1972 roku) nie wypadł z czołowej "trójki", nie ma na swym koncie równie długiej passy, co wiąże się z inną pulą miejsc przysługującom polskim zespołom przed laty. 

 

Rekord należy do GKS Katowice z 10 startami z rzędu. Legia wyprzedzi natomiast w klasyfikacji Widzew Łodź. Klub ze stolicy przemysłu włókienniczego od sezonu 1979/1980 do 1986/1987 zawsze grał w zmaganiach klubowych na Starym Kontynencie: pięć razy w Pucharze UEFA, dwa razy w Pucharze Mistrzów i raz w Pucharze Zdobywców Pucharów. Na czwartym miejscu pod tym względem znajduje się Wisła Kraków (7 startów z rzędu).

 

 

 

Wojskowi rekord Widzewa wyrównali już w poprzednim sezonie, kiedy to rywalizowali w Lidze Mistrzów (II runda kwalifikacji) oraz Lidze Europy (III runda kwalifikacji). W trakcie tej serii Legia zawsze grała w Lidze Europy. W pięciu przypadkach dostawała się tam jednak jako "spadochroniarz" z Ligi Mistrzów. Czterokrotnie zagrała w fazie grupowej Ligi Europy, raz zaś w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Starcie z rywalem z Gibraltaru, Europą FC w I rundzie kwalifikacji Ligi Europy pozwoli na pobicie dotychczasowego rekordu.

 

Przeciwnik tylko nieznacznie ustępuje Wojskowym pod względem długości aktualnej serii wystepów w europejskich pucharach. Drużyna zwana "Zieloną Maszyną" staje bowiem do boju już w szóstej edycji zmagań na kontynentalnej arenie z rzędu. W tym czasie jednak zdołało tylko dwukrotnie zakończyć powodzeniem dwumecze. W 2016 roku ograli Pjunik Erywań z Armenii (3:2), w bieżącym sezonie triumfowali zaś 6:3 z andorskim klubem AE Sant Julia, u siebie pokonując go aż 4:0, co stanowi ich rekord w rywalizacji z przeciwnikami z innych krajów. Do tego dochodzi pojedyncze zwycięstwo wyjazdowe z walijskim The New Saints FC oraz remis z przedstawicielem Kosowa - FC Prisztina. Pozostałe spotkania skończyły się porażkami. Podobnie jak Legia Warszawa Europa FC aktualnie dzierży wicemistrzostwo swego kraju. W pięciu ostatnich sezonach nie opuściła zaś ligowego podium. 

 

 

 

Na remis między Legią Warszawa, a Europą FC wypada natomiast liczba uczestników mundialu w składzie. Po stronie Wojskowych miano to dzierży Artur Jędrzejczyk, który rywalizował w reprezentacji Polski na MŚ 2018. Osiem lat wcześniej w kadrze Ghany na najważniejszym turnieju futbolowym globu był z kolei aktualny pomocnik ekipy z Gibraltaru - Ibrahim Ayew, brat graczy Ligue 1 i Premier League - Andrew oraz Jordana, a także syn zdobywcy Ligi Mistrzów - Abedi Pele. Na swym reprezentacyjnym koncie posiada też wicemistrzostwo Afryki. W zespole znajduje się też rekordzista w liczbie występów w drużynie narodowej Gibraltaru - Liam Walker. W przeszłości grał on w najwyższej lidze izraelskiej oraz Notts County. 


News

ŁKS 3:2 Raków - Szalony mecz beniaminków

2020.07.14

News

Zagłębie Lubin 3:1 Wisła Kraków - Miedziowa środa

2020.07.14

News

Wisła Płock 3:1 Korona Kielce - Potrójna odpowiedź gospodarzy

2020.07.14

News

"Dopóki piłka w grze...", czyli co zostaje do rozstrzygnięcia?

2020.07.14

News

Pauzujący i zagrożeni - 36. kolejka

2020.07.14

News

Jak najwyżej się da... 36. kolejka (środa)

2020.07.14
News

Podsumowanie 35. kolejki 2019/2020

2020.07.13
News

Sędziowie 36. kolejki

2020.07.13
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X