STRONA OFICJALNA
2019.02.09
Niedzielne kwarty... 21. kolejka (niedziela)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Gdyby podzielić tabelę po 20. kolejce według uzyskanego dorobku na cztery części, to każda z tych kwart miałaby swojego jednego przedstawiciela w niedzielnych meczach. Zespoły z miejsc 1.-4. reprezentuje dziś Legia Warszawa, 5.-8. - Korona Kielce, 9.-12. - Arka Gdynia, a 13.-16. - Wisła Płock 

ARKA GDYNIA - KORONA KIELCE

 

Arkowcy w dwóch ostatnich spotkaniach w 2018 roku podzielili się punktami z rywalami. Ale to i tak mniej okazała seria od Korony Kielce. Zespół Gino Lettierego obecnie legitymuje się trzema remisami z rzędu, co jest najdłuższą aktualną passą pod tym względem w Ekstraklasie. Mają one też tyle samo spotkań zakończonych bez wyłonienia zwycięzcy w całych rozgrywkach (po 7). W dotychczasowych meczach bezpośrednich między nimi w elicie takie rozstrzygnięcie zapadło tylko raz i był to wynik 0:0. Tak więc w ich rywalizacji nie było jeszcze bramkowego remisu. W tych starciach dwa razy częściej górą jest Korona, która zwyciężyła ośmiokrotnie, przy czterech triumfach Arkowców. Jeśli kielczanie wygrywali w Gdyni to zawsze odbywało się to  bez straty bramki.

 

Obie ekipy różnią się wyraźnie pod względem narodowości strzelców goli. Arka Gdynia legitymuje się najwyższą liczbą goli strzelonych przez Polaków (23). Ma także najwyższy współczynnik takich bramek w całej lidze (76,7%). Korona Kielce z kolei przewodzi w tej drugiej kategorii, ale... w bramkach obcokrajowców (80%). W przypadku Arki duża w tym zasługa Macieja Jankowskiego i współlidera klasyfikacji kanadyjskiej z polskich zawodników - Michała Janoty. Łącznie trafili oni do siatki już szesnaście razy. W każdym meczu w którym Arka zdobywała u siebie bramki w tym sezonie minimum jeden z nich wpisywał się na listę strzelców. Gdynianie w 4 z 5 ostatnich spotkań trafiali zaś co najmniej trzy razy!

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- W pięciu ostatnich meczach na stadionie Arki Gdynia łącznie padły 23 gole (średnio - 4,6/mecz)

- Korona Kielce oddaje najwięcej strzałów celnych w tym sezonie (średnio - 5,6/mecz)

- To mecz między dwoma najcelniej dośrodkowującymi zawodnikami: Adamem Marciniakiem i Michaelem Gardawskim (obaj - po 23 celne dośrodkowania w tym sezonie)

 

 

WISŁA PŁOCK - LEGIA WARSZAWA

 

To była może jedna z największych sensacji rundy zasadniczej. Nafciarze zwyciężyli aż 4:1 z Legią Warszawa na jej boisku. Tak dokonała się pierwsza porazka Ricardo Sa Pinto w roli szkoleniowca Wojskowych w Ekstraklasie. W trakcie tego spotkania zawodnik ówczesnych gości Ricardinho został zaś jednocześnie zdobywcą 400. bramki w najwyższej polskiej lidze Wisły Płock.  Zresztą płocczanie akurat dość dobrze radzą sobie ostatnio w spotkaniach z rywalem z województwa, przynajmniej w ofensywnych aspektach. W pięciu z sześciu ostatnich spotkań z tym rywalem - w tym trzech ostatnich - zdobywali przynajmniej dwie bramki! Z drugiej strony w tym czasie jedyne triumfy z nim odnieśli tylko na boisku przeciwnika. W Płocku to Legia ma na koncie cztery zwycięstwa z rzędu. Wojskowi odnieśli też najwięcej wygranych nad Nafciarzami w Ekstraklasie (15).

 

Pomimo tamtej wpadki lepiej im także wiedzie się w przekroju całego sezonu. Są na drugiej pozycji ze stratą trzech punktów do lidera. Na wyjeździe zdobyli najwięcej punktów (21), mają najwięcej wygranych (6) i najmniej porażek (1, tyle samo: Jagiellonia Białystok), a także najmniej goli straconych (8) z całej stawki. Ogółem zaś w pięciu swych ostatnich spotkaniach zwyciężyli czterokrotnie i nie przegrali ani razu. Będzie to już ich 2250. mecz w Ekstraklasie.

 

Co może przeciwstawić im Wisła Płock? To właśnie Nafciarze w tym sezonie legitymują się największą liczbą spotkań z choć jednym trafieniem (18). Zawsze gdy nie tracili gola w tym sezonie to zwyciężali. Obie wygrane u siebie odniosła właśnie w spotkaniach bez straty bramki.

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Legia Warszawa była najczęstszym przeciwnikiem Wisły Płock w Ekstraklasie (24 razy)

- W meczach Wisły Płock padło najwięcej goli po 75. minucie w tym sezonie (19)

- Jeśli zagra Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) będzie to jego 150. mecz w Ekstraklasie

- W czterech ostatnich meczach między tymi zespołami oba wygrały po dwa razy


News

Sparingi letnie 2019

2019.07.15

News

Z Madziarami ze Słowacji

2019.07.11

News

Lechia Gdańsk zgłosiła kadrę

2019.07.10

News

Jagiellonia, Legia i Wisła Kraków najlepsze w konkursie Ekstra Sezon Ekstraklasy

2019.07.09

News

Pasy z kadrą

2019.07.04

News

Obrońcy tytułu zgłosili kadrę

2019.07.04
News

Czy wiesz, że... tajemnice letniego okienka

2019.07.01
News

Trener Maja w LOTTO Ekstraklasie: Waldemar Fornalik

2019.06.06
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X