W nadchodzący weekend na ekstraklasowych boiskach odbędzie się akcja promująca XVII Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Jest to największe wydarzenie na świecie promujące piłkę nożna wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Na Legii inauguracja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej @OlimpiadySpec @_Ekstraklasa_ @hytrekprosiecka #GrajmyRazem pic.twitter.com/MfVlN9i4PO
— Małgorzata Chłopaś (@_turi) 18 maja 2017
Prezesem stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska, organizatora wydarzenia, jest Anna Lewandowska, sportsmenka i propagatorka zdrowego stylu życia. Wśród przyjaciół akcji w Polsce znaleźli się m.in. Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda, która objęła honorowy patronat nad wydarzeniem, Robert Lewandowski i Ekstraklasa S.A.
„To dla nas ogromny zaszczyt, że po raz kolejny możemy być partnerem Olimpiad Specjalnych. Ten rok jest symboliczny - obchodzimy 90 – lecie rozgrywek ligowych w Polsce i 15 – lecie współpracy z Olimpiadami Specjalnymi. Stadiony często są wyłącznie miejscem piłkarskiego show. Cieszy nas, że w tym świecie, w którym żyje się szybko i intensywnie, umiemy się na chwilę zatrzymać i powiedzieć o sprawach ważnych. Możemy pokazać, że na stadionach jest też miejsce na empatię, zwrócenie uwagi na drugiego człowieka, na sprawy istotne” – Karolina Hytrek – Prosiecka, Dyrektor ds. Komunikacji i PR Ekstraklasa S.A.
W ponad 450 zawodach, udział weźmie 45 tysięcy zawodników z 50 krajów świata. W polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych wystąpi ponad 1500 zawodników, których poprowadzi około 300 trenerów.
Patronat nad wydarzeniem objęła UEFA oraz federacje piłkarskie z 37 krajów. Wydarzenie wspierane jest także przez ponad 70 klubów oraz zawodowe ligi piłkarskie m.in. niemiecką Bundesligę, włoską Serie A czy polską LOTTO Ekstraklasę.
„Zapraszam wszystkich na Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych! Weźcie piłki i do gry!” – Robert Lewandowski. #GrajmyRazem
Szczególnie istotny jest aspekt społeczny akcji, ponieważ wpływa na przełamywanie stereotypów i walczy z uprzedzeniami oraz zwiększa świadomość o potrzebach i umiejętnościach osób z niepełnosprawnością. Wydarzenie jest także wsparciem dla rodzin zawodników oraz formą propagowania wolontariatu wśród Polaków.
Piłka nożna pomaga zwiększyć poziom sprawności fizycznej wśród niepełnosprawnych zawodników, jest nauką gry w zespole i współpracy. Dzięki akcji uczestnicy podnoszą swoje umiejętności przeżywania radości sukcesów i goryczy porażki. Futbol ma również wpływ na komunikację z innymi ludźmi, także rywalami na boisku oraz zwiększa poczucie własnej wartości, odwagę i otwarcie na świat.
W trakcie rozgrywania 35. kolejki spotkań niepełnosprawni sportowcy dołączą do eskorty piłkarzy klubów LOTTO Ekstraklasy, wyprowadzając ich na boisko. Zaprezentowana zostanie flaga Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, a spiker poinformuje o misji akcji. Przedstawiciele stowarzyszenia, poza udziałem w przedmeczowej prezentacji drużyn, uczestniczyć będą w konferencjach prasowych po zakończonych spotkaniach. Przesłanie organizatorów trafi do kilkudziesięciu tysięcy kibiców na stadionach i ponad miliona przed telewizorami oraz do dziennikarzy relacjonujących mecze 35. kolejki.
Stowarzyszenie Olimpiad Specjalnych, dzięki swojej całorocznej ciężkiej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, stwarza możliwość rozwoju kondycji fizycznej, demonstrowania odwagi, doświadczania radości oraz dzielenia się umiejętnościami i przyjaźnią z rodzinami, innymi zawodnikami oraz społecznością lokalną i światową.
ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM OLIMPIAD SPECJALNYCH
