STRONA OFICJALNA
2018.12.21
Ostatnie mecze 2018 roku... 20. kolejka (sobota)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Dziś zostaną rozegrane: 286., 287. i 288. mecz 2018 roku w LOTTO Ekstraklasie. Więcej już nie będzie. Po nich rozpocznie się przerwa w rozgrywkach aż do 8 lutego 2019 roku. Finiszową odsłonę tych dwunastu miesięcy w najwyższej polskiej lidze rozpoczną gracze Korony Kielce i Miedzi Legnica. Po nich równolegle staną do boju zawodnicy Lechii Gdańsk i Górnika Zabrze oraz KGHM Zagłębia Lubin i Cracovii.

KORONA KIELCE - MIEDŹ LEGNICA

 

We wszystkich zwycięskich meczach Korony Kielce u siebie w tym sezonie minimum raz na listę strzelców wpisywał się Elia Soriano. Niemiecki napastnik, najskuteczniejszy gracz zespołu z województwa świętokrzyskiego w bieżących rozgrywkach, ma już na koncie osiem goli. To dokładnie tyle samo co najlepszy snajper Miedzi Legnica - Petteri Forsell. Fin z kolei pokonywał bramkarzy rywali w obu zwycięskich spotkaniach Miedzianki na wyjeździe. 

 

Jeśli dziś legniczanie nie przegrają, to wyrównają swą najdłuższą serię bez porażki w historii występów w Ekstraklasie (4 mecze z rzędu). Korona stanie się natomiast pierwszym zespołem z którym zdobyli dwa razy punkty na tym szczeblu. W premierowym starciu obu drużyn padł wszak remis 1:1. Stanowi on zarazem pierwszy podział punktów Miedzianki w najwyższej polskiej lidze. Dla kielczan był to natomast jubileuszowy, 400. mecz na najwyższym szczeblu rozgrywek

 

Korona Kielce szczególnie groźna może być w I połowie. W trzech ostatnich meczach u siebie od 1. do 90. minuty strzeliła łącznie siedem goli (średnio - 2,33/mecz). Nie przegrała też żadnego z tych spotkań. Z kolei w ostatnich kwadransach obie te ekipy w całym bieżącym sezonie trafiały po cztery razy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Korona Kielce ma najwyższy współczynnik goli strzelonych przez obcokrajowców w tym sezonie (84%)

- W tym sezonie jeśli Miedź Legnica wygrywa na wyjeździe to zawsze strzela minimum 3 gole

- Obie drużyny mają tyle samo goli strzelonych (po 3), jak i straconych (po 3) spoza pola karnego

 

 

KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN - CRACOVIA

 

Pasy to jedyna drużyna z kompletem punktów za trzy ostatnie kolejki. Ekipa dowodzona przez Michała Probierza pokonała: Lecha Poznań (1:0), Arkę Gdynia (3:0) oraz Pogoń Szczecin (2:1). Ale i Miedziowym niewiele zabrakło do takiego osiągnięcia w tym okresie czasu. Oni z kolei wygrali z sosnowieckim imiennikiem (2:1) oraz z Jagiellonią Białystok (4:0), a pomiędzy tymi spotkaniami zremisowali 2:2 z Piastem Gliwice. W trzech grudniowych kolejkach żaden zespół nie zdobył więcej punktów niż ci dwaj sobotni rywale. 

 

Być może to zasługa solidnych bramkarzy. Dominik Hładun z KGHM Zagłębia Lubin obronił największą liczbę strzałów w tym sezonie (83). Z kolei Michal Pesković ma ze wszystkich specjalistów w tym fachu najwyższą skuteczność obronionych strzałów (90%) odkąd wskoczył między słupki bramki Cracovii w 12. kolejce, Pasy w żadnym meczu nie straciły więcej niż jednego gola. On sam ma na koncie już pięć meczów z czystym kontem. To drugi wynik bieżących rozgrywek.

 

Dziś te drużyny mają po 24 punkty. Cracovia po nie najlepszym początku rozgrywek od 9. kolejki rozpoczęła marsz w górę. KGHM Zagłębie Lubin z kolei na starcie nawet liderowało w tabeli (po 1. i 2. kolejce), ale potem złapało sporą zadyszkę, objawiającą się między innymi serią ośmiu meczów z rzędu bez wygranej. Na dobre tory wróciło dopiero w grudniu. Dziś jest... bardzo "równą" drużyną. Ma tyle samo goli strzelonych co straconych (po 30) i tyle samo goli strzelonych w I i w II połowach (po 15). Pasy natomiast w drugich 45 minutach strzelają dwukrotnie więcej bramek niż w pierwszych (12-6). Nadal jednak nie osiągnęły średniej 1 gola/mecz. Nadrabiają to solidną postawą w obronie. Mają między innymi najmniej goli straconych w II połowach (8).

 

Starcie z Miedziowymi, rozegrane w Lubinie 30 lipca 2004 roku było dla Cracovii pierwszym spotkaniem w XXI wieku w Ekstraklasie po trwającej ponad dwadzieścia lat absencji na tym szczeblu. Udało im się wtedy wygrać aż 5:2. Ostatnio także dobrze im się wiedzie na Stadionie Zagłębia Lubin. Strzelali minimum jednego gola w siedmiu ostatnich potyczkach tu stoczonych, w trzech poprzednich zawsze zdobywali punkty.

  

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- KGHM Zagłębie Lubin ma najwięcej goli strzelonych przez Polaków w tym sezonie (21)

- Cracovia to jedyna drużyna, która wszystki swoje gole w tym sezonie strzeliła z pola karnego

- Mecz 10. i 11. Drużyny w tabeli wszech czasów Ekstraklasy

 

 

LECHIA GDAŃSK - GÓRNIK ZABRZE

 

Od sezonu 2007/2008 i niepokonanej Wisły Kraków nie zdarzyło się, by ktoś po dziewiętnastu kolejkach miał na koncie dwie porażki, tak jak obecnie Lechia Gdańsk. Zespół z Trójmiasta nie przegrał żadnego z dziewięciu swych ostatnich meczów w Ekstraklasie. Jeśli zdobędzie punkty także w niedzielnym starciu wówczas - już po raz drugi w tym sezonie - wyrówna swą najdłuższą serię spotkań bez porażki w historii występów w Ekstraklasie.

 

Lechia została obecie jedyną drużyną, która nie znalazła pogromcy na własnym stadionie w tym sezonie. Ma też ze wszystkich zespołów w roli gospodarza: najwięcej zdobytych punktów (21), najwięcej zwycięstw (6, tyle samo: Lech, Piast i Pogoń) i goli strzelonych (18, tyle samo: Pogoń, Wisła K. i Legia). Jest już pewna, że będzie się legitymować ponad połową triumfów w kolejkach rozegranych przed przerwą zimową. Obecnie ma bowiem na koncie jedenaście wygranych w dziewiętnastu spotkaniach. Lechia ma także najmniej goli straconych (17), najwięcej spotkań bez straty bramki (10) i najlepszy bilans bramkowy (+13). Przewodzi ona tabeli już w siedmiu kolejkach z rzędu. Do utrzymania tej pozycji na czas przerwy zimowej wystarczy jej choćby punkt w starciu z Górnikiem Zabrze.

 

Tak jak Lechia jest najlepsza pod względem zwycięstw, tak zawodnicy Marcina Brosza przewodzą w liczbie remisów (8). Z kolei wygrał jedynie trzykrotnie. Mają za to, jako jedyni obok KGHM Zagłębia Lubina, więcej triumfów na wyjeździe niż u siebie (2-1). Legitymują się także aktualnie najdłuższą serią ze strzelonym golem w ogóle. Trafiali oni w każdym ze swych pięciu ostatnich spotkań. Pięciokrotnie dokonał tego w tym czasie Igor Angulo. Dało mu to awans na pozycję samodzielnego numeru jeden klasyfikacji strzelców (12). Ma on też najwięcej strzałów (59) i strzałów celnych (30). Jako jedyny strzelił ponad połowę goli swej drużyny w bieżących rozgrywkach (12 z 23). W tym spotkaniu zmierzy się zaś z wiceliderem wyścigu po koronę króla strzelców - Flavio Paixao. Portugalczyk ustępuje mu tylko jednym trafieniem.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Jeśli Lechia Gdańsk nie przegra to zdobędzie 800 punktów w Ekstraklasie (obecnie: 799)

- W każdym z 31 ostatnich meczów Górnika Zabrze padały bramki (to najdłuższa obecnie seria w lidze)

- 4 z 5 ostatnich meczów między tymi drużynami skończyły się remisami 1:1


News

15. kolejka w obiektywie

2019.11.12

News

Połowa przed przerwą... 15. kolejka (niedziela)

2019.11.10

News

Ekstraklasa dostępna na platformie Onefootball w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

2019.11.08

News

Na dwóch filarach

2019.11.08

News

Start półmetka... 15. kolejka (piątek)

2019.11.07

News

Sędziowie 15. kolejki

2019.11.07
News

Pauzujący i zagrożeni 15. kolejki

2019.11.07
News

14. kolejka w obiektywie

2019.11.06
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X