STRONA OFICJALNA
2018.12.21
Ostatnie mecze 2018 roku... 20. kolejka (sobota)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Dziś zostaną rozegrane: 286., 287. i 288. mecz 2018 roku w LOTTO Ekstraklasie. Więcej już nie będzie. Po nich rozpocznie się przerwa w rozgrywkach aż do 8 lutego 2019 roku. Finiszową odsłonę tych dwunastu miesięcy w najwyższej polskiej lidze rozpoczną gracze Korony Kielce i Miedzi Legnica. Po nich równolegle staną do boju zawodnicy Lechii Gdańsk i Górnika Zabrze oraz KGHM Zagłębia Lubin i Cracovii.

KORONA KIELCE - MIEDŹ LEGNICA

 

We wszystkich zwycięskich meczach Korony Kielce u siebie w tym sezonie minimum raz na listę strzelców wpisywał się Elia Soriano. Niemiecki napastnik, najskuteczniejszy gracz zespołu z województwa świętokrzyskiego w bieżących rozgrywkach, ma już na koncie osiem goli. To dokładnie tyle samo co najlepszy snajper Miedzi Legnica - Petteri Forsell. Fin z kolei pokonywał bramkarzy rywali w obu zwycięskich spotkaniach Miedzianki na wyjeździe. 

 

Jeśli dziś legniczanie nie przegrają, to wyrównają swą najdłuższą serię bez porażki w historii występów w Ekstraklasie (4 mecze z rzędu). Korona stanie się natomiast pierwszym zespołem z którym zdobyli dwa razy punkty na tym szczeblu. W premierowym starciu obu drużyn padł wszak remis 1:1. Stanowi on zarazem pierwszy podział punktów Miedzianki w najwyższej polskiej lidze. Dla kielczan był to natomast jubileuszowy, 400. mecz na najwyższym szczeblu rozgrywek

 

Korona Kielce szczególnie groźna może być w I połowie. W trzech ostatnich meczach u siebie od 1. do 90. minuty strzeliła łącznie siedem goli (średnio - 2,33/mecz). Nie przegrała też żadnego z tych spotkań. Z kolei w ostatnich kwadransach obie te ekipy w całym bieżącym sezonie trafiały po cztery razy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Korona Kielce ma najwyższy współczynnik goli strzelonych przez obcokrajowców w tym sezonie (84%)

- W tym sezonie jeśli Miedź Legnica wygrywa na wyjeździe to zawsze strzela minimum 3 gole

- Obie drużyny mają tyle samo goli strzelonych (po 3), jak i straconych (po 3) spoza pola karnego

 

 

KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN - CRACOVIA

 

Pasy to jedyna drużyna z kompletem punktów za trzy ostatnie kolejki. Ekipa dowodzona przez Michała Probierza pokonała: Lecha Poznań (1:0), Arkę Gdynia (3:0) oraz Pogoń Szczecin (2:1). Ale i Miedziowym niewiele zabrakło do takiego osiągnięcia w tym okresie czasu. Oni z kolei wygrali z sosnowieckim imiennikiem (2:1) oraz z Jagiellonią Białystok (4:0), a pomiędzy tymi spotkaniami zremisowali 2:2 z Piastem Gliwice. W trzech grudniowych kolejkach żaden zespół nie zdobył więcej punktów niż ci dwaj sobotni rywale. 

 

Być może to zasługa solidnych bramkarzy. Dominik Hładun z KGHM Zagłębia Lubin obronił największą liczbę strzałów w tym sezonie (83). Z kolei Michal Pesković ma ze wszystkich specjalistów w tym fachu najwyższą skuteczność obronionych strzałów (90%) odkąd wskoczył między słupki bramki Cracovii w 12. kolejce, Pasy w żadnym meczu nie straciły więcej niż jednego gola. On sam ma na koncie już pięć meczów z czystym kontem. To drugi wynik bieżących rozgrywek.

 

Dziś te drużyny mają po 24 punkty. Cracovia po nie najlepszym początku rozgrywek od 9. kolejki rozpoczęła marsz w górę. KGHM Zagłębie Lubin z kolei na starcie nawet liderowało w tabeli (po 1. i 2. kolejce), ale potem złapało sporą zadyszkę, objawiającą się między innymi serią ośmiu meczów z rzędu bez wygranej. Na dobre tory wróciło dopiero w grudniu. Dziś jest... bardzo "równą" drużyną. Ma tyle samo goli strzelonych co straconych (po 30) i tyle samo goli strzelonych w I i w II połowach (po 15). Pasy natomiast w drugich 45 minutach strzelają dwukrotnie więcej bramek niż w pierwszych (12-6). Nadal jednak nie osiągnęły średniej 1 gola/mecz. Nadrabiają to solidną postawą w obronie. Mają między innymi najmniej goli straconych w II połowach (8).

 

Starcie z Miedziowymi, rozegrane w Lubinie 30 lipca 2004 roku było dla Cracovii pierwszym spotkaniem w XXI wieku w Ekstraklasie po trwającej ponad dwadzieścia lat absencji na tym szczeblu. Udało im się wtedy wygrać aż 5:2. Ostatnio także dobrze im się wiedzie na Stadionie Zagłębia Lubin. Strzelali minimum jednego gola w siedmiu ostatnich potyczkach tu stoczonych, w trzech poprzednich zawsze zdobywali punkty.

  

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- KGHM Zagłębie Lubin ma najwięcej goli strzelonych przez Polaków w tym sezonie (21)

- Cracovia to jedyna drużyna, która wszystki swoje gole w tym sezonie strzeliła z pola karnego

- Mecz 10. i 11. Drużyny w tabeli wszech czasów Ekstraklasy

 

 

LECHIA GDAŃSK - GÓRNIK ZABRZE

 

Od sezonu 2007/2008 i niepokonanej Wisły Kraków nie zdarzyło się, by ktoś po dziewiętnastu kolejkach miał na koncie dwie porażki, tak jak obecnie Lechia Gdańsk. Zespół z Trójmiasta nie przegrał żadnego z dziewięciu swych ostatnich meczów w Ekstraklasie. Jeśli zdobędzie punkty także w niedzielnym starciu wówczas - już po raz drugi w tym sezonie - wyrówna swą najdłuższą serię spotkań bez porażki w historii występów w Ekstraklasie.

 

Lechia została obecie jedyną drużyną, która nie znalazła pogromcy na własnym stadionie w tym sezonie. Ma też ze wszystkich zespołów w roli gospodarza: najwięcej zdobytych punktów (21), najwięcej zwycięstw (6, tyle samo: Lech, Piast i Pogoń) i goli strzelonych (18, tyle samo: Pogoń, Wisła K. i Legia). Jest już pewna, że będzie się legitymować ponad połową triumfów w kolejkach rozegranych przed przerwą zimową. Obecnie ma bowiem na koncie jedenaście wygranych w dziewiętnastu spotkaniach. Lechia ma także najmniej goli straconych (17), najwięcej spotkań bez straty bramki (10) i najlepszy bilans bramkowy (+13). Przewodzi ona tabeli już w siedmiu kolejkach z rzędu. Do utrzymania tej pozycji na czas przerwy zimowej wystarczy jej choćby punkt w starciu z Górnikiem Zabrze.

 

Tak jak Lechia jest najlepsza pod względem zwycięstw, tak zawodnicy Marcina Brosza przewodzą w liczbie remisów (8). Z kolei wygrał jedynie trzykrotnie. Mają za to, jako jedyni obok KGHM Zagłębia Lubina, więcej triumfów na wyjeździe niż u siebie (2-1). Legitymują się także aktualnie najdłuższą serią ze strzelonym golem w ogóle. Trafiali oni w każdym ze swych pięciu ostatnich spotkań. Pięciokrotnie dokonał tego w tym czasie Igor Angulo. Dało mu to awans na pozycję samodzielnego numeru jeden klasyfikacji strzelców (12). Ma on też najwięcej strzałów (59) i strzałów celnych (30). Jako jedyny strzelił ponad połowę goli swej drużyny w bieżących rozgrywkach (12 z 23). W tym spotkaniu zmierzy się zaś z wiceliderem wyścigu po koronę króla strzelców - Flavio Paixao. Portugalczyk ustępuje mu tylko jednym trafieniem.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Jeśli Lechia Gdańsk nie przegra to zdobędzie 800 punktów w Ekstraklasie (obecnie: 799)

- W każdym z 31 ostatnich meczów Górnika Zabrze padały bramki (to najdłuższa obecnie seria w lidze)

- 4 z 5 ostatnich meczów między tymi drużynami skończyły się remisami 1:1


News

Gospodarze na odkuwaniu... 6. kolejka (niedziela)

2019.08.25

News

Cracovia 3:1 Arka - Spokojna wygrana pod Wawelem

2019.08.24

News

Dzień liderów... 6. kolejka (sobota)

2019.08.24

News

Moc młodzieży... 6. kolejka (piątek)

2019.08.22

News

Europejska ściana

2019.08.22

News

Sędziowie 6. kolejki

2019.08.22
News

Najlepsze parady 5. kolejki

2019.08.21
News

5. kolejka: Paweł Brożek najlepiej oceniony w aplikacji!

2019.08.21
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X