STRONA OFICJALNA
2018.07.13
Pierwsze starcie sezonu
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Starcie o Superpuchar Polski będzie oficjalnym początkiem zmagań piłkarskich w Polsce w sezonie 2018/2019. Zostanie ono rozegrane w sobotę 14 lipca na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka J.Piłsudskiego. W rywalizacji o to trofeum zmierzą się dwa kluby Ekstraklasy: Legia Warszawa i Arka Gdynia.

Nie było przebacz! Stalinizm z równą brutalnością wdarł się tuż po II Wojnie Światowej do piłki nożnej, co do innych dziedzin życia. Barbarzyńsko obszedł się nawet z liczącą już prawie ćwierć wieku tradycją rozgrywek ligowych. W 1951 roku – na wzór Związku Radzieckiego – w Polsce zdecydowano się po raz pierwszy wyłonić mistrza kraju na podstawie wyników Pucharu Polski, jako formatu bardziej przystępnego dla wszystkich drużyn z kraju niż elitarna, skupiająca szesnaście zespołów Ekstraklasa.

 

Na szczęście zmiana ta przetrwała tylko jeden sezon. Być może jednak pozostawiła niektórych z pytaniem: czy najlepszą drużyną w Polsce jest zdobywca „pucharu tysiąca drużyn”, czy zwycięzca najwyższej klasy rozgrywkowej? Zagadkę od kilku sezonów próbuje rozwiązać Superpuchar Polski, czyli starcie mistrza Polski z triumfatorem Pucharu Polski.

 

POCZĄTEK Z SUPERPUCHAREM

 

Łącznie trzydzieści pięć nazwisk liczy obecnie lista zdobywców wszystkich czterech seniorskich trofeów w polskiej piłce nożnej. Nikła liczba nie powinna dziwić. O ile mistrzostwo i Puchar Polski mają długoletnie tradycje, to już Puchar Ligi w terminarzu pojawiał się tylko epizodycznie. Niewielu miało więc okazję do jego wywalczenia.

 

Długie lata podobny los był też udziałem Superpucharu Polski. Rywalizacja pod tym szyldem to figurowała w kalendarzu, to znów raptownie znikała. Ochoczo zmieniano jego nazwę, zasady, a przede wszystkim rzucano po różnych - czasem dziwacznych - terminach. Nawet pierwsza edycja w 1980 roku nie doszła w ostatniej chwili do skutku. Potem działo się to jeszcze trzykrotnie. W sześciu sezonach w ogóle nie było rywalizacji o to trofeum w planach. Ciężko było więc o jakąkolwiek ciągłość i trwałe miejsce w sercach fanów. Ostatnia wyrwa przydarzyła się w 2013 roku.


Od tego czasu Superpuchar zmienił drugi człon nazwy z „Ekstraklasy” na „Polski” i zyskał stały termin. Rozgrywany jest on na tydzień przed startem sezonu najwyższej klasy rozgrywkowej. Uregulowana została też kwestia lokalizacji. Rywalizacja odtąd odbywa się tradycyjnie na obiekcie urzędującego mistrza Polski. Dlatego też już po raz trzeci z rzędu drużyny zmierzą się na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka J.Piłsudskiego. W pięciu ostatnich edycjach tylko w 2015 roku pretendenci do tytułu grali w Poznaniu.

 

To będzie jednocześnie siódma edycja Superpucharu w historii rozegrana na obiekcie Wojskowych, co stanowi rekord. Trzykrotnie mecz ten zorganizowano na Stadionie Zagłębia Lubin (1992, 2007, 2009) i Stadionie im. Kazimierza Górskiego w Płocku (1994, 2000, 2010). Dwa razy rywalizacja miała miejsce na Stadionie Miejskim w Poznaniu (2004, 2015) i w Ostrowcu Świętokrzyskim na obiekcie miejscowego KSZO (1999, 2008).

 REKORDZIŚCI EUROPY


Te ściany nie służą jednak gospodarzom. Legia Warszawa występowała w każdym z pięciu ostatnich meczów o Superpuchar Polski. Trzykrotnie w roli mistrza Polski, dwa razy zaś jako obrońca Pucharu Polski. Niezależnie od statusu – kończyło się ciągle tak samo dla Wojskowych: goryczą porażki. W ten sposób ustanowili oni niechlubny rekord, nie tylko w kraju nad Wisłą, ale w całej Europie. Poprzednio najdłuższa seria porażek w krajowym Superpucharze należała ex aequo do Feyenoordu Rotterdam z Holandii, Manchesteru United z Anglii oraz FC Santa Colama. Cały tercet zanotował cztery przegrane z rzędu.

Słaby start sezonu nie przeszkadzał jednak Wojskowym potem nadawać ton lidze, w której wygrali cztery z pięciu ostatnich edycji. To zresztą jakaś szczególna przypadłość tych rozgrywek. Wygrana w nim ostatnio źle wróży na resztę zmagań. Od 1997 roku aż do dziś, tylko Lech Poznań dziewięć lat temu w jednym sezonie zdobył Superpuchar oraz mistrzostwo Polski.Obecnie w rywalizacji między triumfatorami Pucharu, a mistrzami utrzymuje się wynik 16:10 dla pierwszej grupy. Na jej korzyść rozstrzygnęły się trzy z czterech ostatnich potyczek. Jedyny wyjątek w tym rejestrze stanowi triumf Lecha Poznań w 2015 roku. Ten sukces pozwolił Kolejorzowi umocnić się na pierwszym miejscu w liczbie zdobytych Superpucharów w klasyfikacji drużyn. Sezon później jako drugi klub po Amice Wronki (1998-1999) zdołał też obronić ten tytuł.

 

ZDOBYWCA I FINALISTA

 

Przed szansą dołączenia do tego duetu w sobotę dołączy Arka Gdynia. Rok temu na tym samym obiekcie pokonała Legię Warszawa 4:3 po rzutach karnych. Dzisiejsza rywalizacja to dopiero drugi przypadek z rzędu, gdy dwie te same drużyny mierzą się ze sobą w dwóch edycjach Superpucharu Polski z rzędu. Poprzednio doszło do takiej sytuacji w latach 2015 - 2016, dzięki Legii i Lechowi Poznań.

Sezon temu Arka przystępowała do rywalizacji w roli zdobywcy Pucharu Polski. Tym razem uzyskała prawo gry o Superpuchar nieco odmienną drogą. Z powodu wywalczenia przez Legię Warszawa dubletu w sezonie 2017/2018, gdyńskiej drużynie wystarczył finał krajowego pucharu. Tak działo się już choćby w latach: 2016, 1995  i 1994. Zawsze podwójnym triumfatorem była w tym przypadku Legia Warszawa. W 2007 roku mistrz Polski, KGHM Zagłębie Lubin, zmierzył się natomiast z wicemistrzem Polski – GKS Bełchatów. Zdobywca Pucharu Polski, Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, zrezygnowała z prawa gry o Superpuchar z powodu zbliżających się eliminacji Pucharu UEFA.

Tym razem oba kluby reprezentują Ekstraklasę. Na dwadzieścia sześć edycji tylko dwa razy zdarzyło się, by jeden z uczestników występował poza najwyższą ligą. W 1992 roku II-ligowa Miedź Legnica przegrała 2:4 z Lechem Poznań. Dziewięć lat wcześniej premierowa rywalizacja o Superpuchar zakończyła się zaś wygraną świeżo upieczonego członka zaplecza elity – Lechii Gdańsk. Drużyna z Trójmiasta pokonała wówczas Kolejorza 1:0.

 


News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w maju!

2020.06.04

News

Sędziowie 28. kolejki

2020.06.04

News

27. kolejka w obiektywie

2020.06.02

News

Wydarzenie 27. kolejki: Powrót ligi

2020.06.01

News

Wisła P. 1:4 Korona - Nieudane jubileusze

2020.05.31

News

Potrójny blask medalu

2020.05.31
News

Gospodarze patrzą z wysoka... 27. kolejka (niedziela)

2020.05.30
News

ŁKS 0:1 Górnik - Wyjazdowe przełamanie

2020.05.30
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X