STRONA OFICJALNA
2019.02.11
Poniedziałek zasłużonych... 21. kolejka
TAGI: Wisła Kraków / Górnik Zabrze /
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Pierwszą kolejkę 2019 roku zakończy starcie między dwoma zespołami, które najczęściej wygrywały najwyższą polską ligę (po 14 razy). W zdobytych mistrzostwach - mimo tego remisu - przeważa jednak Górnik Zabrze, ponieważ w 1951 roku Wisła Kraków była najlepsza w rozgrywkach ligowych, ale tytuł, wyjątkowo, przyznawano za triumf w Pucharze Polski. Po niego sięgnął zaś Ruch Chorzów. Ten mecz może jednak przejść do historii także z innego powodu...

GÓRNIK ZABRZE - WISŁA KRAKÓW

 

Jeśli trener Maciej Stolarczyk da szansę występu przeciwko Górnikowi Zabrze Jakubowi Błaszczykowskiemu, będzie to pierwszy występ tego zawodnika w Ekstraklasie od blisko dwunastu lat. Po raz ostatni pokazał się on na tym szczeblu w maju 2007 roku. Dziś może zostać jednocześnie pierwszym zawodnikiem w najwyższej polskiej lidze z trzycyfrową liczbą występów w reprezentacji Polski i drugim po Konstantinie Vassiljevie z trzycyfrową liczbą reprezentacyjnych występów spośród piłkarzy wszystkich nacji. Przede wszystkim jednak stanie się on także pierwszym graczem z udziałem w finale Ligi Mistrzów w dorobku, który wystąpił w Ekstraklasie! 

 

Mniej więcej tak długo jak Błaszczykowskiego nie ma w najwyższej polskiej lidze, tak długo nieprzerwanie obecny jest w niej jego kolega klubowy - Rafał Boguski. Jeśli zagra dziś, to będzie to już 14. rok kalendarzowy z rzędu (od 2006) w którym pokaże się na boiskach Ekstraklasy. Gdyby udało mu się jeszcze trafić do siatki zabrzan, to stałby się z kolei autorem serii trzynastu lat kalendarzowych z rzędu ze zdobytą bramką. Nikt od niego pod tym względem nie legitymuje się dłuższą passą. Nie uda się natomiast w tym meczu awansować do grona trzydziestu graczy z 350 występami w Ekstraklasie kolejnemu z doświadczonych Wiślaków - Pawłowi Brożkowi. Kontuzja wykluczyła go z gry na kilka tygodni. Byłoby to symboliczne wydarzenie, wszak gracz ten debiutował w najwyższej polskiej lidze... właśnie przeciwko Górnikowi Zabrze!

 

 

Wisła Kraków legitymuje się aktualnie serią pięciu spotkań z rzędu z minimum dwoma strzelonymi golami Górnikowi. Ma jednak w sumie ujemny bilans z tym rywalem, zarówno pod względem bramek, jak i zwycięstw. Jeśli zabrzanie dziś wygrają, to wyrównają swój klubowy rekord największej liczby zwycięstw nad jednym zespołem w Ekstraklasie (obecny - 45 nad Pogonią). Białej Gwieździe także strzelili najwięcej goli (163) w swych występach na tym szczeblu. Pięć z tych trafień należy do Igora Angulo. Dokonał on tego w zaledwie czterech spotkaniach! To jedyny gracz, który w tym sezonie zdobył ponad połowę bramek swego zespołu (52,2%)

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Na stadionie Górnika Zabrze padło najwięcej remisów w tym sezonie (6)

- Wisła Kraków ustanowiła rekord najwyższego zwycięstwa nad Górnikiem Zabrze w Ekstraklasie (7:1 w 1956 roku)

- Pięć meczów z rzędu bez remisu między tymi drużynami 

 


News

Gospodarze na odkuwaniu... 6. kolejka (niedziela)

2019.08.25

News

Cracovia 3:1 Arka - Spokojna wygrana pod Wawelem

2019.08.24

News

Dzień liderów... 6. kolejka (sobota)

2019.08.24

News

Moc młodzieży... 6. kolejka (piątek)

2019.08.22

News

Europejska ściana

2019.08.22

News

Sędziowie 6. kolejki

2019.08.22
News

Najlepsze parady 5. kolejki

2019.08.21
News

5. kolejka: Paweł Brożek najlepiej oceniony w aplikacji!

2019.08.21
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X