STRONA OFICJALNA
2019.02.11
Poniedziałek zasłużonych... 21. kolejka
TAGI: Wisła Kraków / Górnik Zabrze /
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Pierwszą kolejkę 2019 roku zakończy starcie między dwoma zespołami, które najczęściej wygrywały najwyższą polską ligę (po 14 razy). W zdobytych mistrzostwach - mimo tego remisu - przeważa jednak Górnik Zabrze, ponieważ w 1951 roku Wisła Kraków była najlepsza w rozgrywkach ligowych, ale tytuł, wyjątkowo, przyznawano za triumf w Pucharze Polski. Po niego sięgnął zaś Ruch Chorzów. Ten mecz może jednak przejść do historii także z innego powodu...

GÓRNIK ZABRZE - WISŁA KRAKÓW

 

Jeśli trener Maciej Stolarczyk da szansę występu przeciwko Górnikowi Zabrze Jakubowi Błaszczykowskiemu, będzie to pierwszy występ tego zawodnika w Ekstraklasie od blisko dwunastu lat. Po raz ostatni pokazał się on na tym szczeblu w maju 2007 roku. Dziś może zostać jednocześnie pierwszym zawodnikiem w najwyższej polskiej lidze z trzycyfrową liczbą występów w reprezentacji Polski i drugim po Konstantinie Vassiljevie z trzycyfrową liczbą reprezentacyjnych występów spośród piłkarzy wszystkich nacji. Przede wszystkim jednak stanie się on także pierwszym graczem z udziałem w finale Ligi Mistrzów w dorobku, który wystąpił w Ekstraklasie! 

 

Mniej więcej tak długo jak Błaszczykowskiego nie ma w najwyższej polskiej lidze, tak długo nieprzerwanie obecny jest w niej jego kolega klubowy - Rafał Boguski. Jeśli zagra dziś, to będzie to już 14. rok kalendarzowy z rzędu (od 2006) w którym pokaże się na boiskach Ekstraklasy. Gdyby udało mu się jeszcze trafić do siatki zabrzan, to stałby się z kolei autorem serii trzynastu lat kalendarzowych z rzędu ze zdobytą bramką. Nikt od niego pod tym względem nie legitymuje się dłuższą passą. Nie uda się natomiast w tym meczu awansować do grona trzydziestu graczy z 350 występami w Ekstraklasie kolejnemu z doświadczonych Wiślaków - Pawłowi Brożkowi. Kontuzja wykluczyła go z gry na kilka tygodni. Byłoby to symboliczne wydarzenie, wszak gracz ten debiutował w najwyższej polskiej lidze... właśnie przeciwko Górnikowi Zabrze!

 

 

Wisła Kraków legitymuje się aktualnie serią pięciu spotkań z rzędu z minimum dwoma strzelonymi golami Górnikowi. Ma jednak w sumie ujemny bilans z tym rywalem, zarówno pod względem bramek, jak i zwycięstw. Jeśli zabrzanie dziś wygrają, to wyrównają swój klubowy rekord największej liczby zwycięstw nad jednym zespołem w Ekstraklasie (obecny - 45 nad Pogonią). Białej Gwieździe także strzelili najwięcej goli (163) w swych występach na tym szczeblu. Pięć z tych trafień należy do Igora Angulo. Dokonał on tego w zaledwie czterech spotkaniach! To jedyny gracz, który w tym sezonie zdobył ponad połowę bramek swego zespołu (52,2%)

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- Na stadionie Górnika Zabrze padło najwięcej remisów w tym sezonie (6)

- Wisła Kraków ustanowiła rekord najwyższego zwycięstwa nad Górnikiem Zabrze w Ekstraklasie (7:1 w 1956 roku)

- Pięć meczów z rzędu bez remisu między tymi drużynami 

 


News

15. kolejka w obiektywie

2019.11.12

News

Połowa przed przerwą... 15. kolejka (niedziela)

2019.11.10

News

Ekstraklasa dostępna na platformie Onefootball w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

2019.11.08

News

Na dwóch filarach

2019.11.08

News

Start półmetka... 15. kolejka (piątek)

2019.11.07

News

Sędziowie 15. kolejki

2019.11.07
News

Pauzujący i zagrożeni 15. kolejki

2019.11.07
News

14. kolejka w obiektywie

2019.11.06
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X