STRONA OFICJALNA
2017.10.26
Sięgając "Gwiazd" - film dostępny na DVD i Blu-Ray!
Autor: Wojciech Bajak Źródło: ESA Pressing

Film o legendzie Ekstraklasy, Janie Banasiu, od 19 października dostępny na DVD i Blu-Ray!

Nie był Włodzimierzem Lubańskim – niezrównanym egzekutorem. Ani Kazimierzem Deyną – genialnym reżyserem gry. Nie zatrzymał Anglii jak Jan Tomaszewski. Jego piłkarskie i prywatne życie przypominało raczej roller coastera między szczęściem, a pechem niż wspinaczkę na sportowe szczyty. Jednak to właśnie on, Jan Banaś, został bohaterem filmu, szybciej aniżeli ktokolwiek z boiskowych kolegów. Premiera na DVD i Blu-Ray „Gwiazd”, produkcji inspirowanej życiem znakomitego zawodnika, miała miejsce 19 października! Patronem wydania jest Ekstraklasa S.A.

 

Jego sportowy dorobek to 268 meczów i 85 goli w Ekstraklasie, finał Pucharu Zdobywców Pucharów, Puchar Rappana, Puchar Ameryki, dwa tytuły mistrza Polski, trzy Puchary Polski, 31 meczów i 7 goli w reprezentacji. Chwile radości w życiu Banasia krzyżowały się jednak bardzo często z pechem i złymi wyborami. To one odjęły z tego życiorysu medale z najważniejszych imprez, jakich nie zabrakło w kolekcji kolegów z jego pokolenia...

 

 

Sentymentalna podróż

 

Dla starszych kibiców ten film to sentymentalna podróż w czasie. Do batalii Górnika w Pucharze Zdobywców Pucharów, do rzutu monetą, wieńczącego półfinałowy tryptyk z AS Romą, do rywalizacji z Anglią na Stadionie Śląskim, do ligowej rzeczywistości lat 60-tych i 70-tych XX wieku przez, które prowadzi głos niezapomnianego Jana Ciszewskiego. Dla młodszych fanów to nauka o latach młodości ich ojców i dziadków...

 

Jan Banaś ujmował kibiców w całej Polsce elegancją, techniką, a przede wszystkim zmysłem do kombinacyjnej gry. Słynął z pięknych akcji oraz nieszablonowych goli. Jego pierwszy występ w Ekstraklasie, okraszony golem w samo okienko z 20 metrów, skwitowano w prasie: - Dawno nie byliśmy świadkami tak udanego debiutu. Z dużą przyjemnością i prawdziwą satysfakcją patrzyliśmy wczoraj na grę młodziutkiego Banasia. Jest to młodzieniec bardzo piłkarsko utalentowany, o znacznym już zaawansowaniu technicznym, poprawnej grze pozycyjnej i - co bardzo ważne - dobrym strzale.

 

Z tych względów zyskał miano „polskiego George’a Besta”. Podobnie jak sławny Irlandczyk z Północy słynął też z bujnego życia prywatnego, które zresztą miało wpływ na jego karierę. – Przestrzegam jednak przed traktowaniem tego filmu jak dosłowną biografię Jana Banasia. To raczej produkcja inspirowana jego życiem. Staraliśmy się dość dokładnie oddać sportowe wydarzenia z jego życiorysu, ale życie prywatne to w większości fikcja – mówi reżyser „Gwiazd”, Jan Kidawa Błoński.

 

Zabrze-wood

 

Film ucieszy kibiców piłki nożnej, ale też miłośników Śląska. Wiele kadrów przedstawia ten region oraz jego mieszkańców, co było zresztą niemałym wyzwaniem dla odtwórcy głównej roli – Mateusza Kościukiewicza. – Najbardziej się boję, czy sprostałem śląskiej gwarze. – przyznawał przed prapremierą. Aktor na pewno zyskał za to aprobatę Banasia w zakresie umiejętności piłkarskich. – Oglądałem go w czasie zdjęć. Bardzo ładnie poruszał się po boisku. – przyznawał były reprezentant Polski.

 

Oprócz Kościukiewicza na ekranach w filmie „Gwiazdy” pojawią się też między innymi Magdalena Cielecka, Eryk Lubos, Karolina Szymczak, Marian Dziędziel, Olaf Lubaszenko, Adam Woronowicz, Witold Paszt, Paweł Deląg, czy Sebastian Fabijański. Dla tego ostatniego to już kolejny kontakt z piłką nożną na ekranie. Przed kilkoma miesiącami brał udział w „Turbokozaku” na antenie Canal+, a podczas poprzedniej Gali Ekstraklasy wręczał nagrodę Odkrycia Sezonu dla Bartosza Kapustki.

 

W filmie pojawiła się także Grażyna Torbicka, która odegrała rolę swojej matki, znanej prezenterki, Krystyny Loski, prywatnie żony Henryka Loski, kierownika sekcji piłkarskiej Górnika Zabrze w czasach gry dla tej drużyny Jana Banasia. – Jakoś tak się złożyło, że ostatnio to właśnie Zabrze stało się najbardziej filmowym miastem w Polsce. Tu działa się akcja „Bogów” opowiadających o profesorze Zbigniewie Relidze i jego zespole. Teraz zaś na ekrany wchodzą „Gwiazdy” o jednej z legend Górnika Zabrze, Janie Banasiu. – stwierdziła Torbicka podczas prapremiery.

 

Oprócz niej w kwietniowy wieczór w zabrzańskim multikinie pojawili się też inni przedstawiciele świata kultury, sztuki, polityki, ale także piłkarze. Między innymi Stanisław Oślizło, Antoni Piechniczek, Zygmunt Anczok, Jan Gomola, Władysław Szaryński, Henryk Latocha, Adam Nawałka, a przede wszystkim główny bohater wieczoru – Jan Banaś. Chyba po raz pierwszy takie sławy polskiego futbolu zgromadził nie stadion piłkarski, lecz sala kinowa!

 

 


News

Śląsk 1:2 Arka: Czwarty triumf gdynian

2018.10.20

News

Trenerski debiut i wszechklasyk... 12. kolejka (niedziela)

2018.10.20

News

Starcie beniaminków, sentymentalne podróże... 12. kolejka (sobota)

2018.10.20

News

Znajomi nie tylko z widzenia

2018.10.19

News

Sędziowie 12. kolejki

2018.10.19

News

Pauzujący i zagrożeni 2018/19

2018.10.18
News

Porażka w doliczonym czasie gry

2018.10.14
News

Trener Września w LOTTO Ekstraklasie - Waldemar Fornalik

2018.10.12
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X