STRONA OFICJALNA
2019.08.17
Szczyty i doliny... 5. kolejka (sobota)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Na przeciwnych krańcach tabeli znajdują się gospodarze dwóch pierwszych sobotnich potyczek. Rolę tę pełnić będą bowiem: lider Śląsk Wrocław oraz outsider - Arka Gdynia. Zmierzą się one odpowiednio: z Cracovią i Lechem Poznań. Dzień ten zakończy zaś starcie Jagiellonii Białystok z Górnikiem Zabrze.

ŚLĄSK WROCŁAW - CRACOVIA

 

Śląsk Wrocław nie przegrał żadnego ze swych dziewięciu ostatnich spotkań w najwyższej lidze. Cracovia z kolei jako jedyna wygrała w obu poprzednich kolejkach PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zatem to starcie drużyny z najdłuższą obecnie serią bez porażki z zespołem z najdłuższą passą triumfów. Ponadto zawodnicy z Wrocławia legitymują się - w obu kategoriach razem z Pogonią Szczecin - największą liczbą zwycięstw (3) oraz najlepszym bilansem bramkowym (+4). Pasy z kolei strzelały gola w każdym starciu obecnych rozgrywek. Poza nimi tylko Lech Poznań zdobył się na taki wyczyn. Obie ekipy mogą zaś posłać dziś w bój współliderów klasyfikacji strzelców. Łukasz Broź ze Śląska oraz Sergiu Hanca z Cracovii w tej edycji rozgrywek zdobyli bowiem już po trzy bramki, co pozwala im otwierać to zestawienie, wespół z Darko Jevticiem.

 

U siebie wrocławianie w każdym z pięciu ostatnich starć z Cracovią strzelali co najmniej dwa gole. Ale odkąd za sterami Pasów zasiadł Michał Probierz, nie mogą zachować czystego konta w starciach z tą drużyną. Zespoły prowadzone przez tego szkoleniowca bowiem już w trzynastu spotkaniach z rzędu w Ekstraklasie ze Śląskiem trafiały minimum raz. W tym spotkaniu trener ten może świętować jubileusz swego 150. zwycięstwa i 250. meczu bez porażki. Obecnie na jego koncie znajduje się bowiem dokładnie 149 wygranych i 100 remisów w elicie.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- U siebie Śląsk Wrocław nie przegrał 7 ostatnich meczów z Cracovią

Rafael Lopes (Cracovia) - strzelał gola w dwóch ostatnich meczach wyjazdowych w Ekstraklasie

- Mecz między najlepszymi strzelcami w tym sezonie: Łukasz Broź (Śląsk Wrocław) - Sergiu Hanca (Cracovia) - po 3 gole

 

 

ARKA GDYNIA - LECH POZNAŃ

 

Kolejorz jest najlepiej usposobioną w ofensywie drużyną w tym sezonie. W każdej kolejce minimum raz pokonywał bramkarzy przeciwników. Łącznie strzelił im już osiem goli, co daje średnią dwóch bramek na mecz. Ma także najwięcej zawodników z co najmniej jednym trafieniem (5, tyle samo Jagiellonia Białystok). To najlepsze wyniki w stawce. Przyjdzie mu się zaś dziś z mierzyć z najgorszą w tej kategorii - Arką Gdynia. Zawodnicy z Trójmiasta ledwie raz od początku rozgrywek posłała piłkę do siatki przeciwników. Daje im to ostatnie miejsce pod tym względem. Ale akurat z Lechem Arkowcom na ogół dobrze się wiodło. Właśnie w starciach z tą ekipą uzbierali najwięcej zwycięstw (12) oraz meczów ze zdobyczą punktową (21) w historii swoich występów w najwyższej lidze. U siebie nie stracili gola w dwóch ostatnich meczach z najbliższym rywalem.

 

Ten mecz to sentymentalny powrót dla obu szkoleniowców. Jacek Zieliński prowadził Lecha Poznań między czerwcem 2009, a listopadem 2010 roku. W tym czasie w czterdziestu spotkaniach w Ekstraklasie uzbierał 22 zwycięstwa, 10 remisów oraz 8 porażek. Najważniejszym plonem pracy tarnobrzeżanina w Kolejorzu stało się zaś mistrzostwo Polski za sezon 2009/2010. Jego przeciwnik z sobotniego starcia, Dariusz Żuraw, z kolei występował w Arce Gdynia w latach 2008-2009. Tu rozegrał swój ostatni mecz i strzelił ostatniego gola na poziomie Ekstraklasy. Oba wydarzenia miały miejsce 30 maja 2009 roku. Łacznie zaś wystąpił w 30 spotkaniach w żółto-niebieskich barwach w najwyższej lidze, a także sześciokrotnie wpisał się na listę strzelców.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- Adam Marciniak (Arka Gdynia) – jeśli zagra, będzie to jego 250. mecz w Ekstraklasie

- Lech Poznań to jedna z dwóch drużyn bez straty bramki w II połowach w tym sezonie (też: Śląsk Wrocław)

- Bilans: 30 meczów – 12 zwycięstw Arki, 9 remisów, 9 zwycięstw Lecha. Bramki: 28-29

 

 

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK - GÓRNIK ZABRZE

 

W dziewiętnastu ostatnich spotkaniach na stadionie w Białymstoku zawsze padały bramki. Ostatni wynik 0:0 został tu odnotowany 6 maja 2018 roku. To jednak nic przy rezultacie Górnika Zabrze. Już 53 mecze liczy bowiem aktualna seria tego klubu bez bezbramkowego remisu w lidze. Poprzednio takie rozstrzygnięcie przydarzyło się im 28 lutego 2018 roku (u siebie z Pogonią Szczecin), na wyjeździe zaś 7 maja 2016 roku (z Koroną Kielce). Łącznie w 78 z 79 ostatnich spotkań tego zespołu w najwyższej polskiej lidze padały bramki! 

 

Ostatnio jednak zabrzanie mają bardzo minimalistyczne podejście do unikania wyniku 0:0. W ich meczach w bieżącym sezonie żadna z drużyn nie zdobyła wszak więcej niż jednej bramki. Przez to - choć w tabeli są wyżej od najbliższego rywala - mają dokładnie dwa razy mniej goli strzelonych niż Jaga (3-6), ale też jednocześnie dwa razy mniej straconych (2-4). Tych ofensywnych niedomagań nie jest w stanie zniwelować nawet obecność w składzie zabrzan Igora Angulo. Hiszpan w każdym swoim meczu przeciwko białostockiemu klubowi w Ekstraklasie wpisywał się na listę strzelców. Jego obecny bilans w starciach z Dumą Podlasia wynosi 5 spotkań i 7 goli. Jeśli dziś poprawi go o dwa trafienia, to - jako piąty obcokrajowiec w historii - osiagnie barierę 50 bramek w najwyższej polskiej lidze. Angulo to także najlepszy strzelec w całym 2019 roku w Ekstraklasie z dorobkiem 13 trafień. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znajduje się zaś jego rywal z soboty, a zarazem rodak - Jesus Imaz. Gracz Jagiellonii ustępuje mu w tym okresie tylko jednym golem.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- Jagiellonia Białystok ma najwięcej zawodników, którzy strzelali gola w tym sezonie (5, tyle samo: Lech Poznań)

- Marcin Brosz (Górnik Zabrze) zadebiutował w Ekstraklasie jak trener w meczu przeciwko Jagiellonii Białystok (05.12.2009)

- Obie drużyny mają tyle samo zwycięstw w meczach bezpośrednich (po 11)


News

22. kolejka w obiektywie

2020.02.18

News

Angulo i Steinbors, konfrontacja niezastąpionych

2020.02.13

News

Pauzujący i zagrożeni - 22. kolejka

2020.02.13

News

Sędziowie 22. kolejki

2020.02.13

News

21. kolejka: Alon Turgeman najlepiej oceniony w aplikacji!

2020.02.12

News

Wydarzenie 21. kolejki: Naprawdę niebezpieczny wynik...

2020.02.10
News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w styczniu!

2020.02.10
News

Wisła P. 2:3 Pogoń - Niesamowity zwrot akcji

2020.02.09
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X