STRONA OFICJALNA
2019.08.18
Trener z Klubu 300
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

W niedzielę Wisła Płock zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski - Piastem Gliwice. W starciu tym poprowadzi ją nowy szkoleniowiec, Radosław Sobolewski. Rzadko zdarzali się dotąd trenerzy z równie bogatą przeszłością zawodniczą w Ekstraklasie, co właśnie on.

Nie jest to zupełnie debiut Radosława Sobolewskiego w roli trenera drużyny Ekstraklasy. Miał on już okazję prowadzić Wisłę Kraków w bojach na tym szczeblu, ale tylko jako członek duetu szkoleniowego obok bardziej doświadczonego Kazimierza Kmiecika. To właśnie drugi z nich został wtedy wpisany do protokołu sędziowskiego jako posiadacz odpowiedniej licencji. I choć "Sobol" miał w tym tandemie co najmniej równorzędne zdanie, to formalnie dopiero w niedzielę premierowo będzie pełnił funkcję szkoleniowca w najwyższej polskiej lidze. Z miejsca stanie się wśród aktualnych kolegów po fachu liderem pod względem liczby rozegranych spotkań w najwyższej polskiej lidze w czasach kariery zawodniczej.

 

 

 

TYLKO ZA CHOJNACKIM

 

Radosław Sobolewski rozegrał w Ekstraklasie 70 meczów w barwach Wisły Płock, 38 w Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, 186 w Wiśle Kraków oraz 80 w Górniku Zabrze. Łącznie daje to liczbę 374 spotkań w najwyższej polskiej lidze. Obecnie sklasyfikowany jest on dzięki temu na 14. pozycji wśród graczy z najbardziej okazałym rejestrem występów na tym poziomie. Poprzednim trenerem w Ekstraklasie z większym dorobkiem meczów rozegranych w elicie był Marek Chojnacki. W jego dossier znajduje się suma 452 meczów, co do dziś zapewnia mu podium tego zestawienia. W spotkaniu tej rangi ostatni raz prowadził drużynę 14 sierpnia 2009 roku. Wtedy zasiadał za sterami Arki Gdynia. Jego zawodnicy przegrali jednak wyjazdowe starcie z Ruchem Chorzów po golu 19-letniego Artura Sobiecha, co stanowiło już ich trzecią porażkę z rzędu i przyczyniło się do dymisji szkoleniowca.

 

Ale już oprócz Chojnackiego nikt z trenerów najwyższej polskiej ligi nie miał więcej spotkań rozegranych w Ekstraklasie od Radosława Sobolewskiego! "Sobol" z pozycji wicelidera strąci zaś Lucjana Brychczego (368 meczów), wielokrotnego - choć najczęściej w roli "strażaka" - szkoleniowca Legii Warszawa. W TOP-6 tej klasyfikacji znajdują sie jeszcze: Marek Dziuba (364 mecze), a także ex aequo Jacek Zieliński i Tomasz Wieszczycki (po 363). Kariera trenerska "Wieszcza" była jednak zdecydowanie mniej imponująca od wyczynów w roli piłkarza. W listopadzie 2011 roku poprowadził ŁKS Łódż w starciu z Ruchem Chorzów, ale odszedł po zaledwie jednym spotkaniu (0:4 z Ruchem Chorzów). 

 

 

Z obecnych szkoleniowców najwyższego szczeblu oprócz Sobolewskiego w elicie ponad 300 meczów rozegrał jeszcze tylko jego poprzedni szef - Maciej Stolarczyk (Wisła Kraków). Na jego koncie znajduje się 336 spotkań w elicie. Daje mu to 9. pozycję wśród wszystkich trenerów w historii. W 36 z nich wystąpił wspólnie z Sobolewskim w barwach Białej Gwiazdy. Do ich bezpośredniego starcia dojdzie w 9. kolejce. Będzie to pierwsza rywalizacja dwóch trenerów w Ekstraklasie z co najmniej 300 meczami rozegranymi w tej lidze w roli piłkarza od 25 kwietnia 2009 roku. Wtedy to naprzeciwko siebie stanęły: Arka Gdynia prowadzona przez Marka Chojnackiego oraz Lechia Gdańsk z Jackiem Zielińskim na ławie. Starcie rozstrzygnęli na swą korzyśc zawodnicy Lwów Północy. Po tej dacie z członków Klubu 300 kluby w Ekstraklasie poprowadzili jeszcze tylko: Tomasz Wieszczycki, Rafał Pawlak, Marek Bajor, Dariusz Fornalak, Maciej Stolarczyk Kazimierz Kmiecik.

 

Z największej liczby szkoleniowców z co najmniej 300 występami w Ekstraklasie w roli zawodnika skorzystały jak na razie ŁKS Łódź i Górnik Zabrze. Obie drużyny prowadziło bowiem po trzech członków Klubu 300. Na dwójkę takich trenerów zdecydowały się z kolei: Legia Warszawa, Widzew Łódź, Pogoń Szczecin i Wisła Kraków. Chyba, że Białej Gwieździe "zaliczyć" też Sobolewskiego. Wtedy awansuje ona na pierwszą lokatę obok Rycerzy Wiosny i zabrzan.

 

Imię i nazwisko Liczba meczów jako piłkarz w Ekstraklasie Prowadzone kluby w Ekstraklasie
Marek Chojnacki 452 ŁKS Łódź, Arka Gdynia
Radosław Sobolewski 374 Wisła Płock
Lucjan Brychczy 368 Legia Warszawa
Marek Dziuba 364 ŁKS Łódź, Widzew Łódź
Tomasz Wieszczycki 363 ŁKS Łódź
Jacek Zieliński 363 Legia Warszawa, Korona Kielce, Lechia Gdańsk
Rafał Pawlak 355 Widzew Łódź
Stanisław Oślizło 339 GKS Katowice, Górnik Zabrze
Maciej Stolarczyk 336 Wisła Kraków
Marek Bajor 325 KGHM Zagłębie Lubin
Dariusz Fornalak 315 Piast Gliwice, Polonia Bytom
Marek Piotrowicz 313 Górnik Zabrze
Lesław Ćmikiewicz 306 Motor Lublin, Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin
Kazimierz Kmiecik 304 Wisła Kraków
Jan Liberda 303 Zagłębie Sosnowiec
Mariusz Kuras 300 Pogoń Szczecin, GKS Bełchatów, Odra Wodzisław Śląski

 

 

PONAD 1700 MECZÓW

 

Trzecie miejsce na podium pod względem liczby rozegranych meczów w Ekstraklasie wśród obecnych szkoleniowców w najwyższej lidze zajmuje Kazimierz Moskal z ŁKS Łódź (283 mecze). Czwarty jest natomiast Michał Probierz z Cracovii. Zagrał on 260 meczów na tym szczeblu. U niego akurat już dawno rejestr spotkań w roli trenera przewyższył zawodniczy dorobek. M bowiem na na koncie aż 392 spotkania na ławce trenerskiej w elicie. Łącznie więc na jego koncie sumując obie te funkcje znajduje się 651 meczów!

 

Ponad 200 spotkań jako gracze w Ekstraklasie zaliczyli też z aktualnych szkoleniowców tego szczebla: Aleksandar Vuković z Legii Warszawa (242 mecze - 3. miejsce wśród obcokrajowców), czy Waldemar Fornalik z Piasta Gliwice (233). W roli szkoleniowca uzbierał on z kolei już 370 spotkań w najwyższej lidze, co w tej chwili daje mu 603 mecze po zsumowaniu dorobku z obu funkcji.

 

W najwyższej polskiej lidze zagrali ponadto: Jacek Zieliński z Arki Gdynia (15 meczów) Marcin Brosz z Górnika Zabrze (46 meczów), Piotr Stokowiec z Lechii Gdańsk (131 meczów) i Dariusz Żuraw z Lecha Poznań (130 meczów). Oznacza to, że w dziesięciu z szesnastu klubów (62,5%) obecnie rolę szkoleniowców pełnią trenerzy z piłkarską przeszłością w Ekstraklasie, z tego sześciu (37,5%) ma na koncie co najmniej 200 meczów. Ich łączny bilans wynosi 1767 meczów! Większość z nich przez sporą część swojej kariery na boisku pełniła funkcje defensywne. Najwięcej goli z nich strzelił Moskal (44). Na drugim miejscu znajduje się zaś Sobolewski (39).

 

Ten duet zdobył też najwięcej mistrzostw Polski w karierze piłkarskiej z obecnych szkoleniowców. "Sobol" triumfował w 2005, 2008, 2009 i 2011 roku z Wisłą Kraków. Jego kolega po fachu z tytułu radował się zaś w 1992, 1993, 2001 i 2003 roku. Dwa pierwsze złote medale wywalczył z Lechem Poznań. Druga część dorobku pochodzi z czasów gry dla Białej Gwiazdy. Mistrzostwo Polski wywalczyli oprócz nich także: Maciej Stolarczyk (2003, 2004, 2005), Aleksandar Vuković (2002, 2006) i Waldemar Fornalik (1989). Daleko im jednak do rekordzistów pod tym względem wśród szkoleniowców w całej historii Ekstraklasy. Stanisław Oślizło i Hubert Kostka wygrali bowiem najwyższą ligę z Górnikiem Zabrze w czasach kariery wyczynowej po osiem razy! Ten drugi dołączył do tego jeszcze trzy tytuły już w czasach pracy trenerskiej. Jedenaście złotych medali po zsumowaniu dorobku z obu ról stanowi do dziś rekord rozgrywek.

 

 

WYJĄTKOWY WEEKEND

 

To w ogóle wyjątkowa kolejka od sentymentalnej strony dla sporej części trenerskiej braci. W piątkowym meczu Wisła Kraków - ŁKS Łódź zmierzyli się bowiem posiadacze pozycji numer 2 i 3 pod względem liczby występów w Ekstraklasie wśród obecnych szkoleniowców tego szczebla, czyli Maciej Stolarczyk i Kazimierz Moskal. Obaj zresztą wspólnie wystąpili przed szesnastoma laty w czterech spotkaniach ligowych Białej Gwiazdy, a zarazem zapisali na swe konto mistrzostwo Polski w 2003 roku. Ten drugi zresztą w swej karierze zadebiutował na poziomie Ekstraklasy w krakowskim zespole zarówno jako piłkarz (1985), jak i trener (18 kwietnia 2007). W tej pierwszej roli zagrał 144 mecze i strzelił 24 gole. W drugiej zaliczył 46 spotkań z których 13 wygrał, 21 zremisował, a 12 przegrał. Ale też przeciwko niej zagrał swój ostatni mecz w Ekstraklasie, już jako gracz Górnika Zabrze (7 listopada 2004).

 

We Wrocławiu w sobotę na dwa jubileusze polował natomiast szkoleniowiec z drugiej strony Błoń - Michał Probierz. Przed tą kolejką miał szansę na swoje 150. zwycięstwo i 250. mecz bez porażki w roli trenera w Ekstraklasie. Ostatecznie po starciu ze Śląskiem nie udało mu się zrealizować żadnego z tych celów. Jego druh z czasów gry w Górniku, Marcin Brosz pojechał z kolei do Białegostoku na starcie z Jagiellonią, przeciwko której debiutował w najwyższej polskiej lidze jako szkoleniowiec (26 listopada 2009 roku). Wtedy jeszcze prowadził Odrę Wodzisław Śląski. Premierowe starcie zakończyło się remisem 2:2.

 

 

Wreszcie - tego samego dnia w starciu Arki Gdynia i Lecha Poznań stanęli naprzeciwko siebie Jacek Zieliński Dariusz Żuraw. Ten pierwszy w swojej karierze szkoleniowej prowadził już Kolejorza (2009-2010), co zaowocowało mistrzostwem Polski. Drugi z kolei w barwach Arkowców rozegrał swój ostatni mecz i strzelił ostatniego gola w Ekstraklasie w karierze piłkarskiej. Oba wydarzenia miały miejsce 30 maja 2009 roku.Wojciech Bajak


News

22. kolejka w obiektywie

2020.02.18

News

Angulo i Steinbors, konfrontacja niezastąpionych

2020.02.13

News

Pauzujący i zagrożeni - 22. kolejka

2020.02.13

News

Sędziowie 22. kolejki

2020.02.13

News

21. kolejka: Alon Turgeman najlepiej oceniony w aplikacji!

2020.02.12

News

Wydarzenie 21. kolejki: Naprawdę niebezpieczny wynik...

2020.02.10
News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w styczniu!

2020.02.10
News

Wisła P. 2:3 Pogoń - Niesamowity zwrot akcji

2020.02.09
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X