STRONA OFICJALNA
2019.03.18
W drodze na mundial U-20... #26

To była ostatnia kolejka przed marcową przerwą reprezentacyjną. Zagrało w niej ośmiu polskich zawodników z kategorii wiekowej U-20.

W czasie pauzy ligowej kadra narodowa U-20 przygotowująca się do Mistrzostw Świata rozegra spotkania z Niemcami oraz Japonią. Selekcjoner Jacek Magiera znalazł w niej miejsce dla siedmiu zawodników z LOTTO Ekstraklasy. Piłkarze urodzeni w roku 1999 i później zasilą jednak w marcu składy zespołów także w innych kategoriach wiekowych.

 

 

ADRIAN GRYSZKIEWICZ

(Górnik Zabrze)

 

Po jednym meczu przerwy lewy obrońca powrócił do składu Górnika Zabrze. Zagrał pełne 90 minut. I był to pierwszy mecz z jego udziałem w którym jego zespół nie stracił żadnego gola od 20 maja 2018 roku, gdy 2:0 ograł Wisłę Płock. Ostatni raz zdarzyło się z kolei by w czasie jego pobytu na boisku nie padła bramka dla przeciwnika 11 sierpnia 2018 roku. Wtedy zabrzan pokonał Michał Janota z Arki Gdynia w 88. minucie. Gryszkiewicza na murawie nie było wówczas już od kwadransa, bo wyleciał za czerwoną kartkę.

 

Obrońca zabrzan został sklasyfikowany na 4.-11. pozycji w tej kolejce pod względem liczby popełnionych fauli (4). Mimo tego uniknął żółtej kartki. Ponadto zanotował 21 podań celnych na 30 prób. Czternastokrotnie odebrał zaś zagrania kolegów. Wygrał 5 z 18 pojedynków. Wszystkie te zwycięstwa odniósł w starciach na ziemi. W powietrzu trzykrotnie przegrywał. Udał mu się jedyny wykonany zwód. Miał też trzy udane odbiory na osiem prób. Pięciokrotnie stracił piłkę, tyle samo razy dokonywał jednak jej przejęcia. Właśnie on w szeregach zabrzan wykonał najwięcej sprintów (11). Łącznie zaś pokonał dystans 11,31 km, co było drugim wynikiem w Górniku za Szymonem Żurkowskim. Za tę kolejkę został sklasyfikowany na 9. pozycji wśród lewych obrońców według współczynnika InStat Index.

 

 

 

W czasie przerwy reprezentacyjnej będzie uczestniczył w zgrupowaniu drużyny narodowej z roczników 1998 i 1999. Zmierzy się ona 21 marca z Anglią w ramach Turnieju Ośmiu Narodów.

 

 

TYMOTEUSZ KLUPŚ

(Lech Poznań)

 

Tak jak dwa tygodnie wcześniej, przypadła mu rola zmiennika, wprowadzonego pod sam koniec spotkania. W 89. minucie Tymoteusz Klupś wszedł za Macieja Makuszewskiego. Już wtedy jego zespół przegrywał 0:3 z Górnikiem Zabrze. Przez te kilkaset sekund młody zawodnik wystąpił na prawym skrzydle. Udało mu się w tym czasie trzy razy zagrać celnie piłkę do kolegów, raz się natomiast pomylił wykonując ten element. Sam zaś przyjął trzy podania od kolegów. Wygrał też jeden z trzech stoczonych pojedynków, wykonał jeden zwód (nieudany) i zanotował jeden skuteczny odbiór. Popełnił również jeden faul. Przemierzył dystans 0,85 km z maksymalną prędkością 30,47 km/h. W marcu będzie uczestniczył w zgrupowaniu kadry U-19, która rozegra turniej eliminacji Mistrzostw Europy we Francji. Przyjdzie jej tam zmierzyć się z gospodarzami, Izraelem oraz Szwajcarią.

 

 

TOMASZ MAKOWSKI

(Lechia Gdańsk)

 

Pierwszy zawodnik z kategorii wiekowej U-20, który w tym roku trafił do najlepszej jedenastki kolejki. I to po występie na pozycji na której z rzadka ma okazję grywać. W starciu z Zagłębiem Sosnowiec w zespole lidera LOTTO Ekstraklasy nominalny środkowy pomocnik zastąpił bowiem lewego obrońcę, Filipa Mladenovicia, pauzującego za kartki.

 

Tomasz Makowski wykazał się w ostatnią sobotę wyjątkową nieustępliwością. Miał najwyższy rezultat zarówno w próbach (12), jak i skutecznych (8) odbiorach ze wszystkich graczy rozgrywek. W TOP-20 za minioną kolejkę znalazł się też w stoczonych pojedynkach (6.-7. miejsce), pojedynkach w obronie (6.) i wygranych pojedynkach ogółem (7.-9.). Dodał też walory ofensywne. Trzy razy spróbował pokonać bramkarza przeciwników, co również okazało jednym z dwudziestu najlepszych indywidualnych rezultatów weekendu. Z tego przy jednej próbie Lukas Hrosso musiał podjąć interwencję. W sumie zagrał piłkę celnie do kolegów 25 razy, jedenastokrotnie się zaś w tym elemencie pomylił. Celne było między innymi jego podanie kluczowe, ale nie udało się go zamienić na bramkę. Wygrał 16 z 23 pojedynków, w tym 13 z 19 pojedynków w obronie i 4 z 5 pojedynków w powietrzu. Miał też jeden udany zwód. Łącznie pokonał dystans 11,25 km. Zanotował również 11 sprintów.

 

Makowski jest jednym z siedmiu zawodników z LOTTO Ekstraklasy powołanych przez Jacka Magierę na spotkania z Niemcami i Japonią w kadrze U-20. 

 

 

 

PATRYK PLEWKA

(Wisła Kraków)

 

W każdej z tegorocznych kolejek na boisku meldował się Patryk Plewka z Wisły Kraków. Łącznie zaś grał on już w dziesięciu spotkaniach z rzędu Białej Gwiazdy. W dwóch ostatnich przypadła mu jednak w udziale rola zmiennika. Derbowe starcie z Cracovią przysporzyło mu do dorobku jedenaście rozegranych minut. W końcówce zmienił Marko Kolara. Chorwat zagrał w tym spotkaniu na "szpicy". Plewka po wejściu zajął pozycję środkowego ofensywnego pomocnika, na atak przeszedł zaś Kamil Wojtkowski. Dziewiętnastoletni zawodnik wszedł na boisko w fazie, gdy Wisła była mocno zagoniona do defensywy. Zdołał zagrać piłkę ledwie dwukrotnie i tylko jedno z tych podań dotarło do kolegów. Siedmiokrotnie przyjął zaś ich zagrania. Stoczył w sumie aż dziewięć pojedynków - co oznacza, że wliczając w to doliczony czas gry ścierał się z rywalem w bezpośredniej walce raz na 106 sekund - ale ani razu nie udało mu się wygrać. Przeciwnicy nie nabrali się również na żaden z dwóch jego zwodów. Pięciokrotnie natomiast tracił futbolówkę. Łącznie pokonał dystans 1,99 km.

 

 

ŁUKASZ PORĘBA

(KGHM Zagłębie Lubin)

 

KGHM Zagłębie Lubin miało bezwzględnie najmłodszy środek pomocy w tej kolejce. Zestawiony został bowiem z Bartosza Slisza (1999) i Łukasza Poręby (2000). Ten drugi w minioną niedzielę przeciwko Arce Gdynia podawał piłkę 58 razy, z czego 47 zagrań dotarło do adresatów (81%). Nie udało się to w żadnym z dwóch przypadków gdy kierował futbolówkę w pole karne. Niecelne było też zagranie zakwalifikowane do kategorii "podań kluczowych". Sam natomiast odebrał piłkę od kolegów 44-krotnie. Wygrał osiem z piętnastu stoczonych pojedynków (53%), w tym dwa z trzech w powietrzu. Wykonał jeden udany zwód i miał dwa skuteczne odbiory na cztery próby. Dziesięć razy jednak tracił futbolówkę. Był to już jego drugi z rzędu mecz w pełnym wymiarze gry. Pokonał dystans 12,1 km.

 

 

BARTOSZ SLISZ

(KGHM Zagłębie Lubin)

 

Od 17. kolejki Bartosz Slisz zawsze znajdował się w wyjściowym składzie KGHM Zagłębia Lubin. Przeciwko Arce Gdynia trener Ben van Dael dał mu zagrać pełne 90 minut na pozycji środkowego defensywnego pomocnika. W tym czasie zawodnik ten zdołał dokonać jedenastu przejęć piłki, co było najlepszym wynikiem (ex aequo z trzema innymi graczami) w miniony weekend. Miał też najwięcej przejętych piłek na połowie rywala (3) w całej stawce. Slisz znalazł się także w czołówce innych klasyfikacji kolejkowych: wykonanych zwodów (18.-20. miejsce), pojedynków w powietrzu (6. miejsce), pojedynków ogółem (17. miejsce), czy podań przyjętych (18.-19. miejsce). Wespół z Lubomirem Guldanem stworzył 10. parę pod względem liczby wymienionych podań w całej kolejce. W sumie w starciu z Arką Gdynia celnie zagrali do siebie 24 razy. W sumie podał piłkę 62 razy. Z tego 50 zagrań dotarło do adresatów. Jedno z nich zostało zakwalifikowane do kategorii "podań kluczowych", ale ono akurat chybiło celu. Miał też jeden skuteczny odbiór na pięć prób. 

 

Slisz znalazł się także w TOP-20 w liczbie popełnionych fauli (3). Tyle samo razy był jednak także samo nieprzepisowo zatrzymywany przez rywali. Za jedno ze swych przewinień otrzymał żółtą kartkę. Każde kolejne takie ostrzeżenie dla tego gracza, poskutkuje przymusową absencją.  Właściwie tradycją stało się już, że jeśli tylko gra on cały mecz, to przemierza największy dystans w szeregach Miedziowych. Nie inaczej było i w niedzielę. Jego wynik w tej kategorii wyniósł 12,34 km. To szósty najwyższy rezultat całej kolejki. Wśród defensywnych pomocników został sklasyfikowany na 12. miejscu za tamtą kolejkę według wskaźnika InStat Index. Teraz czeka go gra dla reprezentacji Polski U-20 przeciwko Niemcom i Japonii.

 

 

 

SEBASTIAN WALUKIEWICZ

(Pogoń Szczecin)

 

W tym sezonie jeśli tylko Sebastian Walukiewicz nie ma problemów zdrowotnych i nie pauzuje za kartki, niezmiennie stanowi filar defensywy Pogoni Szczecin. Rozegrał już 23 spotkania w bieżących rozgrywkach. To - ex aequo z Sebastianem Szymańskim z Legii Warszawa - najwyższy wynik spośród graczy U-20. Jako jedyny z tej grupy wiekowej przekroczył też już barierę 2000 minut na boiskach w trwającej edycji zmagań (2009). W trzeciej kolejce z rzędu zagrał od 1. do 90. minuty.

 

 

 

W spotkaniu z piątku przeciwko Wiśle Płock, zakończonym wygraną Pogoni Szczecin (2:0) wypracował trzeci rezultat wśród wszystkich środkowych obrońców w ostatniej serii spotkań i siedemnasty wynik ze wszystkich zawodników ligi! To efekt między innymi wysokiej (89%) skuteczności w pojedynkach. Zwyciężył on w ośmiu z dziewięciu takich starć, w tym w sześciu z siedmiu stoczonych w obronie. W powietrzu jego wynik to trzy zwycięstwa na cztery próby. Udały mu się również dwa wykonane zwody oraz jeden odbiór. Osiem razy przejął zaś piłkę. Identyczny wynik jak w skuteczności w pojedynkach zanotował także w dokładności podań. Dwadzieścia cztery z dwudziestu siedmiu jego zagrań dotarło do kolegów. Raz pomylił się kierując futbolówkę w pole karne rywali. Dwadzieścia dwa razy przyjął natomiast podania partnerów. Łącznie pokonał dystans 10,45 km.

 

Znajduje się on obecnie w klasyfikacjach całego sezonu na 7.-8. miejscu w liczbie stoczonych pojedynków w obronie (274) i na 15. pod względem przejętych piłek (150), ale też 17. w popełnionych faulach (42). W marcu będzie rywalizował w barwach reprezentacji U-20 w meczach przeciwko Niemcom i Japonii. 

 

 

POZOSTALI

 

W 26. kolejce zagrało też dwóch zawodników - obaj w barwach Legii Warszawa - którzy nie będą brani pod uwagę przez selekcjonera reprezentacji U-20, Jacka Magierę, przy tworzeniu kadry na mundial w tej kategorii wiekowej. Jeden, Sandro Kulenović, z racji chorwackiego paszportu; drugi, Sebastian Szymański, jako etatowy członek zespołu młodzieżowego, który w podobnym czasie zmierzy się na ME U-21.

 

Ten pierwszy w 69. minucie zmienił Iuriego Medeirosa. Drugi zaś rozegrał cały mecz przeciwko Śląskowi Wrocław. Był to już jego 54. występ w Ekstraklasie. Nikt z zawodników U-20 nie ma takiego doświadczenia. W tej kolejce osiągnął najlepszy wynik zarówno pod względem prędkości (32,28 km/h), jak też wykonanych sprintów (17) w szeregach Wojskowych. Miał dwa podania kluczowe, ale tylko jedno dotarło do partnera. W całym sezonie jest 11. w tym elemencie gry i 6. w liczbie podań w pole karne (167). Ex aequo z dwoma innymi graczami był najlepszy w swoim zespole w liczbie wykonanych zwodów (4) w rywalizacji z wrocławianami. Znalazł się też w TOP-20 najczęściej faulowanych w całej kolejce (4 razy), ale też i najczęściej tracących piłkę (14 razy).


Szymański będzie najmłodszym zawodnikiem z polskiej ligi, który weźmie udział w zgrupowaniu reprezentacji Polski U-21 prowadzonej przez Czesława Michniewicza. Zmierzy się ona z Anglią (21 marca) i Serbią (26 marca).

 

Na boiskach zabrakło tym razem czterech z siedmiu zawodników z LOTTO Ekstraklasy powołanych przez Jacka Magierę na mecze z Japonią oraz Niemcami. Poza składami swoich ekip znaleźli się bowiem: Adrian Benedyczak (Pogoń Szczecin), Radosław Majecki (Legia Warszawa), Michał Ozga (Jagiellonia Białystok) i Mateusz Sopoćko (Lechia Gdańsk). Nie zagrali również: Sebastian Strózik z Cracovii powołany do drużyny U-21 z roczników 1998 i 1999, a także liczny zastęp z kadry U-19 szykującej się na turniej eliminacji ME (Marcin Grabowski, Daniel Liszka, Kacper Michalski, Cezary Miszta, Kamil Piątkowski, Mateusz Praszelik, Paweł Sokół, Mateusz Żukowski, Maciej Żurawski).

 


News

Trener Maja w LOTTO Ekstraklasie: Waldemar Fornalik

2019.06.06

News

Ligowcy w grze o EURO 2020

2019.06.06

News

Rozpoczęto prace nad centrum treningowym Cracovii w Rącznej

2019.05.31

News

Akademie Klasy Ekstra: Kraków (Cracovia)

2019.05.25

News

#BliżejGry: Zwycięzcy konkursu dla najbardziej aktywnych

2019.05.24

News

Akademie Klasy Ekstra: Sosnowiec

2019.05.24
News

MŚ U-20: Zaczynamy polski mundial!

2019.05.23
News

Akademie Klasy Ekstra: Gliwice

2019.05.23
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X