STRONA OFICJALNA
2015.10.14
Wielkie wydarzenie piłkarskie w Polsce!

Niewiele wydarzeń międzynarodowych odbywających się w naszym kraju może się równać rangą i prestiżem z Walnym Zgromadzeniem Stowarzyszenia Europejskich Lig Zawodowych, które odbędzie się 23 października w Warszawie. Kilkadziesiąt osób zarządzających wszystkimi najważniejszymi ligami europejskimi spotka się, aby rozmawiać o aktualnych kwestiach dotyczących piłki w Europie oraz wyznaczyć kierunki na przyszłość. Gospodarzem wydarzenia będzie Ekstraklasa S.A.

Decyzja o przyznaniu Ekstraklasie S.A. roli gospodarza kolejnego Walnego Zgromadzenia EPFL zapadła już w marcu, podczas spotkania lig w Barcelonie. Tym samym Warszawa dołączy do takich miast jak Paryż, Lizbona, Stambuł czy Londyn, które w ostatnich latach gościły uczestników Walnego Zgromadzenia EPFL. Kto dokładnie pojawi się w Warszawie 23 października?

Wśród przedstawicieli 31. europejskich lig piłkarskich będą dyrektorzy zarządzający angielskiej Premier League (Shaun Harvey), szwajcarskiej Swiss Football League (Claudius Schaefer) czy belgijskiej Pro League (Ludwig Sneyers). Ponadto można spodziewać się obecności osób z wysokich szczebli lig hiszpańskiej, rosyjskiej, holenderskiej i wielu innych.

W 2015 roku Europejskie Stowarzyszenie Lig Zawodowych – podobnie jak Ekstraklasa, będąca jego członkiem od 2007 roku - obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Nadrzędnym celem EPFL jest współpraca pomiędzy ligami zawodowymi w Europie oraz wzmocnienie pozycji klubów w strukturach światowych. EPFL przedstawia także wspólne stanowisko swoich członków w relacjach z takimi organizacjami jak FIFA i UEFA, a także z władzami Unii Europejskiej. We wrześniu bieżącego roku zrzeszone w EPFL ligi europejskie, w tym Ekstraklasa, wzięły udział w Europejskim Tygodniu Sportu, inicjatywie Komisji Europejskiej. Pod hasłem #BeActive ligi piłkarskie i zachęcały Europejczyków do uprawiania sportu, podkreślając wspólną misję środowiska piłkarskiego. Dodatkowo w sferze działań EPFL znajdują się takie kwestie jak przygotowanie i konsultacje projektów kalendarza rozgrywek europejskich UEFA, międzynarodowego terminarza FIFA, przepisy transferowe lub dotyczące pozycji agentów zawodników.

- Możliwość organizacji Walnego Zgromadzenia EPFL i goszczenia kilkudziesięciu zawodowych lig europejskich to ogromne wyróżnienie dla Warszawy i Ekstraklasy, pokazujące nasz rozwój w ostatnich latach. Wpisuje się ono w całą serię wydarzeń piłkarskich na najwyższym poziomie organizowanych w naszym kraju, od EURO 2012, przez finał Ligi Europy UEFA, po Mistrzostwa Europy U-21, które odbędą się w 2017 roku. Widzimy zmianę w postrzeganiu Ekstraklasy na arenie międzynarodowej, jesteśmy dziś partnerem dla największych lig i organizacji. Polskie kluby mają swoich przedstawicieli w zarządzie Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), najważniejsze wydarzenie dla lig europejskich odbywa się w Warszawie. Dziś w Europie zdecydowanie da się odczuć dobry klimat dla polskiej piłki klubowej – mówi Dariusz Marzec, Prezes Zarządu Ekstraklasy S.A.

Walne Zgromadzenie to jedyna okazja do spotkania wszystkich lig członkowskich EPFL. Określa ono ogólne kierunki polityki Stowarzyszenia, ma funkcję legislacyjną, a także może udzielać pełnomocnictw i dyspozycji zarządowi EPFL. Poprzednie Walne Zgromadzenie odbyło się w Barcelonie, następny gospodarz zostanie wybrany podczas październikowego spotkania w Warszawie.

- Jako EPFL jesteśmy dumni mogąc organizować pierwsze Walne Zgromadzenie sezonu 2015/2016 w Polsce. Współpraca z Ekstraklasą, która jest jednym z najbardziej aktywnych członków Europejskiego Stowarzyszenia Lig Zawodowych, jest prawdziwą przyjemnością. Stadion Narodowy w Warszawie to jednocześnie najlepsze możliwe miejsce dla spotkania 32. zrzeszonych lig z całej Europy i dyskusji o największych aktualnych wyzwaniach stojących przed profesjonalnym futbolem – mówi Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Lig Zawodowych i Prezes francuskiej Ligue de Football Professionnel, Frédéric Thiriez.

Dla Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie to oczywiście najważniejszy dzień w kalendarzu, który wbrew pozorom jest bardzo napięty. W samym ostatnim kwartale 2015 roku oprócz warszawskiego spotkania odbędą się między innymi konferencja o piłce młodzieżowej (Manchester), zjazd lig z całego świata (Paryż), czy spotkania grup eksperckich do spraw dialogu społecznego (Amsterdam, Bruksela).

Rok 2015 w Warszawie można więc nazywać już rokiem piłki nożnej. W maju gościli tu przedstawiciele kilkunastu lig zawodowych z całej Europy, na PGE Narodowym rozegrano finały Pucharu Polski i Ligi Europy UEFA, reprezentacja wygrała tu trzy mecze eliminacji Mistrzostw Europy, a w niedzielę na tym samym stadionie przypieczętowując awans na EURO 2016. Najbliższe unikatowe wydarzenie piłkarskie w stolicy już 23 października.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa i Warsaw Convention Bureau. Bycie gospodarzem prestiżowych wydarzeń jest jednym z narzędzi budowania znaczenia i pozycji Warszawy na arenie międzynarodowej. W 2016 roku Warszawa będzie m.in gospodarzem szczytu NATO, wydarzenia na ponad 4000 uczestników z całego świata.


News

#BliżejGry: Zwycięzcy konkursu dla najbardziej aktywnych

2019.05.24

News

MŚ U-20: Zaczynamy polski mundial!

2019.05.23

News

Ostatni #EkstraGol sezonu 2018/19

2019.05.23

News

Gala Ekstraklasy 2019 [ZDJĘCIA]

2019.05.22

News

Akademie Klasy Ekstra: Wrocław

2019.05.21

News

Wszystkie gole 37. kolejki 2018/19

2019.05.21
News

Gala Ekstraklasy 2019 w CANAL+ SPORT

2019.05.20
News

Akademie Klasy Ekstra: Legnica

2019.05.20
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X