STRONA OFICJALNA
2019.07.28
Wśród najwierniejszych
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Klub 300, grupa zawodników z co najmniej 300 występami w Ekstraklasie, liczy już 87 nazwisk. Taką liczbę spotkań w jednym klubie osiągnęło jednak tylko dwudziestu siedmiu z nich. W niedzielę to zestawienie może się jednak powiększyć o jeszcze jednego piłkarza - Rafała Boguskiego z Wisły Kraków.

Nikt nie może się równać z Rafałem Boguskim pod względem liczby kolejnych sezonów w jednym klubie. Po spotkaniu ze Śląskiem Wrocław w pierwszej kolejce na jego koncie znajduje się już trzynaście edycji najwyższej polskiej ligi z rzędu w których wystąpił w barwach Wisły Kraków. W tym czasie zaprezentował się na boiskach na tym szczeblu z białą gwiazdą na piersi 297 razy. Do tego dochodzą jeszcze dwa starcia z kampanii 2005/2006 po których nastąpiło roczne wypożyczenie do GKS Bełchatów. Jeśli tylko trener Maciej Stolarczyk da mu szansę, to ligowe spotkanie numer 300 w zespole spod Wawelu w karierze Boguskiego nastąpi właśnie w niedzielę, w rywalizacji z Lechią Gdańsk.

 

 

SZÓSTY WŚRÓD WIŚLAKÓW

 

Dotychczas takiego wyczynu dokonało pięciu piłkarzy w historii. Jako pierwszy - Władysław Kawula, już w 1969 roku. Po nim co najmniej 300 razy w barwach Wisły Kraków w Ekstraklasie wystąpili jeszcze: Kazimierz Kmiecik (300. mecz w 1982 roku), Zdzisław Kapka (1982), Arkadiusz Głowacki (2015) oraz Paweł Brożek (2017). W okresie ostatnich czterech lat grono to może się więc zwiększyć już po raz trzeci, w tym przypadku dzięki Boguskiemu

 

Długo, od 1969 do 10 grudnia 2016 roku, w zestawieniu tym niezmiennie samodzielnie liderował Kawula z liczbą 329 spotkań. Dziś już spadł jednak na trzecią lokatę. W pierwszej kolejce w 2017 roku jego rekord pobił Głowacki. "Głowa" legitymuje się 360 spotkaniami w barwach Wisły Kraków w Ekstraklasie. Z drugiego miejsca zepchnął go zaś w kwietniu po starciu Białej Gwiazdy z Piastem Gliwice, Brożek. Na dziś licznik pokazuje mu 338 mecze w szeregach Wiślaków w elicie. Czwarta pozycja należy do Kapki. Klasyfikację tego wewnetrznego Klubu 300 Wisły zamyka zaś póki co Kmiecik. Tylko on jak na razie spośród tych wszystkich graczy wyprzedza z kolei Boguskiego pod względem liczby kolejnych sezonów z minimum jednym występem dla Białej Gwiazdy w Ekstraklasie (15).

 

Rafał Boguski, jeśli będzie dopisywało mu zdrowie, a także znajdzie uznanie w oczach Macieja Stolarczyka, może w tym sezonie przypuścić atak nawet na trzecią lokatę. Do rozegrania zostało wszak jeszcze trzydzieści sześć kolejek, a do Władysława Kawuli traci on 30 meczów. W ten sposób całe podium przypadłoby w udziale graczom, którzy lwią część swoich występów zaliczyli już w XXI wieku. Bieżąca edycja może też jednoczesnie przynieść zmianę lidera. Paweł Brożek obecnie jest wszak tylko 22 spotkania za Arkadiuszem Głowackim

 

 

NAJWIERNIEJSI

 

Wisła Kraków będzie zatem w najbliższej przysżłości posiadać już sześciu zawodników, którzy w jej barwach wystąpili co najmniej 300 razy w Ekstraklasie. To rekord wśród wszystkich drużyn. Poza nią jeszcze dziesięć ekip miało co najmniej jednego takiego gracza. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znajduje się Ruch Chorzów (4). Najniższy stopień podium okupują zaś ex aequo Legia Warszawa, Lech Poznań, Polonia Bytom i Pogoń Szczecin z trzema piłkarzami. 

 

Kluby w których zawodnicy rozegrali minimum 300 meczów w Ekstraklasie

Klub  Liczba zawodników
Wisła Kraków 5
Ruch Chorzów 4
Lech Poznań 3
Legia Warszawa 3
Pogoń Szczecin 3
Polonia Bytom 3
ŁKS Łódź 2
GKS Katowice 1
Górnik Zabrze 1
Odra Wodzisław Śląski 1
Zagłębie Sosnowiec 1

 

Lada chwila na tej liście może pojawić się też Śląsk Wrocław. Rekordzista tego klubu w liczbie występów w Ekstraklasie, Piotr Celeban, ma bowiem już na koncie 292 spotkania najwyższej ligi w barwach zespołu dwukrotnych mistrzów Polski. Jeśli zatem nie zdarzy mu się niespodziewana przerwa, to już w 9. kolejce zagra mecz numer trzysta w obecnej drużynie w elicie.

 

O ile więc dla Wisły Kraków takie jubileusze jak w przypadku Boguskiego to nie pierwszyzna, to dla innych klubów okazja do świętowania takiego wydarzenia nadarza się już dużo rzadziej. Przed Wiślakiem na tej liście znalazło się już 27 zawodników. Jako pierwszy co najmniej trzysta meczów w jednym klubie w Ekstraklasie rozegrał Lucjan Brychczy. Tę liczbę osiągnął w barwach Legii Warszawa w 1968 roku. W ciągu dwunastu miesięcy grono to powiększyło sie jeszcze o Władysława Kawulę i Jana Liberdę z Polonii Bytom.

 

Słynny "Kici" - 368 spotkań dla Wojskowych - pozostał jednak liderem zestawienia jeszcze przez kilka lat, aż do Zygfryda Szołtysika z 395 starciami w Górniku Zabrze. Tego gracza z kolei do dziś prześcignął  wyłącznie samodzielny rekordzista pod tym względem - Marek Chojnacki z 452 występami w ŁKS Łódź. Jako jedyny przekroczył on barierę 400 spotkań w jednym klubie w Ekstraklasie. Najniższy stopień podium należy do jego kolegi z Rycerzy Wiosny - Witolda Bendkowskiego (376). Bezpośrednio za nimi znajdują się Lucjan Brychczy oraz Hieronim Barczak (367 meczów w Lechu Poznań). Szósta lokata należy zaś do pierwszego z Wiślaków - Arkadiusza Głowackiego. Tylko ta szóstka przekroczyła granicę 350 występów w jednym zespole. Paweł Brożek w tym momencie jest na 9. pozycji. Wyprzedzają go jeszcze Leszek Wolski (348 meczów w Pogoni Szczecin) i Antoni Nieroba (347 meczów w Ruchu Chorzów).

 

W zasięgu Rafała Boguskiego znajduje się w ciągu tego sezonu liczba 335 spotkań, co dałoby mu 10. miejsce, bezpośrednio przed Władysławem Kawulą. W samym XXI wieku numerem jeden  pod względem liczby meczów jednym klubie jest Głowacki (345 meczów w Wiśle) przed Brożkiem (338 meczów w Wiśle). Boguski stanie się zatem trzecim graczem, który w tym stuleciu rozegra co najmniej 300 meczów w jednym zespole w Ekstraklasie. I także na to osiągnięcie zapracował w Wiśle. 

 

Wojciech Bajak


News

Oficjalny Quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w grudniu!

2021.01.10

News

Piłkarz Grudnia 2020: Jakub Świerczok

2021.01.06

News

Legia najlepsza, Lech najskuteczniejszy - podsumowanie 2020

2020.12.28

News

Wydarzenie 14. kolejki 2020/2021: Szarża Pogoni

2020.12.21

News

14. kolejka w obiektywie

2020.12.21

News

YouTuberzy vs profesjonalni gracze w wyjątkowym turnieju EA SPORTS FIFA 21 Ekstraklasa Games 2 vs 2

2020.12.18
News

Robert Lewandowski Ambasadorem 65-lecia Totalizatora Sportowego

2020.12.17
News

Pauzujący i zagrożeni - 14. kolejka

2020.12.17
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X