STRONA OFICJALNA
2019.08.13
Wydarzenie 4. kolejki: Defensorski dublet
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Nie najlepiej rozpoczął się ten sezon dla napastników. W trzydziestu jeden spotkaniach bieżącej edycji rozgrywek padło tylko 60 goli, co oznacza średnią 1,94 bramki na mecz. Dublety w obecnej odsłonie zmagań jak dotąd uzyskało jedynie dwóch graczy: Christian Gytkjaer oraz... obrońca Łukasz Broź ze Śląska Wrocław! Defensor dwukrotnie trafił w wyjazdowym starciu swojego zespołu w piątek w 4. kolejce z Lechem Poznań.

Śląsk Wrocław w meczu z Lechem Poznań zdobywał bramki co dziesięć minut. W szóstej minucie rzut karny wykorzystał bowiem Robert Pich. W szesnastej i dwudziestej szóstej minucie Mickey'ego van der Harta dwukrotnie pokonał zaś Łukasz Broź. Najpierw z okolicy piętnastego metra posłał piłkę przy słupku na wysokości połowy bramki, potem zaś wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego Krzysztofa Mączyńskiego i głową przelobował holenderskiego golkipera.

 

W całej kolejce tylko Patryk Szysz i Christian Gytkjaer mieli więcej celnych strzałów na bramkę rywali niż on. Wraz z Sergiu Hancą, Marcinem Budzińskim, Mateuszem Młyńskim i Tomasem Prikrylem tworzy zaś kwintet graczy, którzy próbowali pokonać golkipera rywali więcej niż raz i zawsze celowali w światło bramki.

 

 

 

SKUTECZNI OBROŃCY ŚLĄSKA

 

To dopiero drugi dublet w całym sezonie. Z obrońców jako ostatni dokonał tego w Ekstraklasie natomiast Aleksandar Sedlar w starciu Piasta Gliwice z Cracovią 26 kwietnia 2019 roku. Z Polaków poprzednio udało się to z kolei Damianowi Zbozieniowi 16 lutego 2019 roku w barwach Arki Gdynia przeciwko Zagłębiu Sosonowiec. Był to jednocześnie ostatni aż do wyczynu Brozia defensorski dublet na wyjeździe. Zarówno gracz z Gdyni, jak też Serb po jednym ze swych trafień w tych spotkaniach zaliczyli jednak ze stojącej piłki, wykorzystując rzut karny.

 

Łukasz Broź z kolei obie swoje bramki z Lechem Poznań zdobył już z piłki wprowadzonej wcześniej do gry. Ostatnim obrońcą, który zaliczył dublet w ten sposób był do tej pory zaś Matej Palcić w starciu Wisły Kraków z Piastem Gliwice 6 kwietnia 2019 roku. Łącznie w ubiegłym sezonie tylko ten tercet - Palcić, Sedlar, Zbozień - spośród wszystkich zdołał spośród obrońców wpisać się dwukrotnie w jednym spotkaniu na listę strzelców. Żarko Udovicić, kiedy pokonał dwukrotnie golkipera Lechii Gdańsk 3 kwietnia 2019 roku, grał już bowiem na boku pomocy.

 

 

Dłuższy czas minął natomiast już od ostatniego dubletu polskiego obrońcy niezawierającego bramki zdobytej ze stojącej piłki. Dokonał tego partner Brozia z defensywy Śląska Wrocław - Piotr Celeban. Miało to bowiem miejsce w rywalizacji z Lechią Gdańsk 28 lipca 2017 roku. Gracz ten zresztą słynie ze swojej bramkostrzelności. Łącznie w najwyższej polskiej lidze już zanotował trzydzieści trzy trafienia. W całej historii Ekstraklasy lepszym rezultatem z jego kolegów po fachu z bloku defensywnego popisal się tylko Kazimierz Węgrzyn (35 goli), ale też rozegrał od niego - na ten moment - 20 spotkań więcej. Obaj mają taką samą średnią (bramka co 10,3 spotkania).

 

 

LIDER WYŚCIGU

 

Ubiegły sezon Celeban otworzył od dwóch goli w dwóch pierwszych kolejkach, co dawało mu wtedy ex aequo z Patrykiem Tuszyńskim, Karolem Świderskim, Ivanem Jukiciem i Flavio Paixao pozycję lidera w klasyfikacji strzelców. Teraz na prowadzeniu w wyścigu po koronę znajduje się zaś Broź, który dzieli lokatę na szczycie z Sergiu Hancą (Cracovia) oraz Darko Jevticiem (Lech Poznań). Jest więc jednocześnie najskuteczniejszym Polakiem w obecnej edycji rozgrywek. Prawy obrońca Śląska w swej karierze w Ekstraklasie zanotował już czternaście goli, ale aż osiem z nich (57,1%) pochodzi z edycji 2012/2013, gdy był etatowym wykonawcą rzutów karnych w Widzewie Łódź. Łącznie zaś dziewięć z czternastu bramek w najwyższej lidze uzyskał po strzałach z "jedenastek". 

 

Z obecnie występujących obrońców w najwyższej polskiej lidze więcej goli od Brozia strzelili tylko: Piotr Celeban (33), Marcin Wasilewski (18) i Damian Zbozień (15). Po swoim wyczynie w starciu z Lechem Poznań prawy defensor Śląska Wrocław przeskoczył natomiast w tej klasyfikacji Łukasza Burligę (13) i zrównał się w swym dorobku z Maciejem Dąbrowskim z KGHM Zagłębia Lubin.

 

 


News

Gospodarze na odkuwaniu... 6. kolejka (niedziela)

2019.08.25

News

Cracovia 3:1 Arka - Spokojna wygrana pod Wawelem

2019.08.24

News

Dzień liderów... 6. kolejka (sobota)

2019.08.24

News

Moc młodzieży... 6. kolejka (piątek)

2019.08.22

News

Europejska ściana

2019.08.22

News

Sędziowie 6. kolejki

2019.08.22
News

Najlepsze parady 5. kolejki

2019.08.21
News

5. kolejka: Paweł Brożek najlepiej oceniony w aplikacji!

2019.08.21
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X