STRONA OFICJALNA
2018.09.17
Zagłębiacy i Ślązacy... poniedziałek 8. kolejki
Autor: Wojciech Bajak

Szkoleniowcy tych drużyn, Dariusz Dudek oraz Marcin Brosz, znają się doskonale. Obaj pochodzą z Knurowa i wspólnie występowali w miejscowej Concordii. Później Dudek długo terminował u boku dawnego boiskowego kolegi w roli asystenta w Piaście Gliwice. Dziś po raz pierwszy zmierzą się ze sobą jako dwaj samodzielni trenerzy w najwyższej lidze. Obecnie w tabeli rozgrywek ich drużyny plasują się w dolnej połowie. Od startu bieżącej edycji zmagań obie wygrywały po jednym razie.

Kiedy w 1972 roku w meczu decydującym o awansie do finału Igrzysk Olimpijskich Polska przegrywała 0:1 ze Związkiem Radzieckim, selekcjoner Kazimierz Górski zdecydował się desygnować na boisko rekordzistę Zagłębia Sosnowiec w liczbie strzelonych goli w Ekstraklasie - Andrzeja Jarosika. Snajper urażony za brak miejsca w pierwszym składzie odmówił jednak gry. Trener zmienił więc swój zamiar i zamiast niego posłał na murawę gracza Górnika Zabrze - Zygfryda Szołtysika. Zawodnik ten przyczynił się do wywalczenia rzutu karnego, a potem strzelił gola decydującego o zwycięstwie biało-czerwonych... To trochę symptomatyczna historia dla dziejów rywalizacji tych dwóch zespołów. Prawie zawsze, gdy Zagłębie mogło postawić pieczęć na mistrzowskim tytule, zamiar ten udaremniał im Górnik.

 

Zagłębie Sosnowiec okazało się jednym z najlepszych debiutantów w historii Ekstraklasy. W 1955 roku - w pierwszym w historii swym sezonie rozgrywanym na najwyższym poziomie - klub ten zdobył wicemistrzostwo Polski, przegrywając kampanię tylko z Legią Warszawa. Górnik Zabrze w tej samej edycji rozgrywek grał jeszcze na zapleczu. Od czasu awansu tego zespołu do najwyższej ligi sosnowiczanie z kolei jeszcze trzykrotnie kończyli zmagania na drugim miejscu (1964, 1967, 1972) - co stanowi ich najlepsze osiągnięcie - tyle samo razy na trzeciej pozycji (1962, 1963, 1965) i zawsze wówczas wyprzedzał ich właśnie Górnik Zabrze! Toteż spotkania między tymi drużynami budziły długo żywe emocje. Do tego dochodzi bliskość geograficzna (25 kilometrów) i jednoczesna odmienność kulturowa. Sosnowiec to najludniejsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego, Zabrze z kolei leży na Śląsku.

 

Licznik spotkań między nimi wskazuje już liczbę sześćdziesięciu sześciu meczów. Trzydzieści pięć z nich wygrał Górnik Zabrze. Jeśli zwycięży także dziś, wówczas wyrówna rekord największej liczby triumfów nad Zagłębiem w Ekstraklasie, dzierżony obecnie samodzielnie przez Legię Warszawa. Już teraz natomiast zabrzanie plasują się na pierwszym miejscu pod względem największej sumy goli strzelonych sosnowiczanom w najwyższej lidze. W starciach z klubem znad Brynicy czternastokrotni mistrzowie Polski zdobyli aż sto trzydzieści pięć bramek. 

 

Ostatni raz zespoły te w najwyższej polskiej lidze zmierzyły się w kwietniu 2008 roku. Na stadionie w Sosnowcu Górnik wygrał 2:0 po golach uczestnika EURO 2008 - Tomasza Zahorskiego, a także... obecnego selekcjonera reprezentacji Polski - Jerzego Brzęczka! Dzisiejsze spotkanie będzie natomiast już 1750. meczem Górnika w Ekstraklasie.

 

 

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym spotkaniu?

- W meczach Zagłębia Sosnowiec padło najwięcej goli po siedmiu kolejkach w tym sezonie (26).

- W dziewiętnastu ostatnich meczach Górnika Zabrze ani razu nie padł bezbramkowy remis (najdłuższa obecnie seria w lidze).

- Mecz między drużyną z największą liczbą sprintów (Zagłębie Sosnowiec - 118/mecz), a drużyną z największym przebiegniętym dystansem (Górnik Zabrze - 113,61 km/mecz) w tym sezonie.


News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w maju!

2020.06.04

News

Sędziowie 28. kolejki

2020.06.04

News

27. kolejka w obiektywie

2020.06.02

News

Wydarzenie 27. kolejki: Powrót ligi

2020.06.01

News

Wisła P. 1:4 Korona - Nieudane jubileusze

2020.05.31

News

Potrójny blask medalu

2020.05.31
News

Gospodarze patrzą z wysoka... 27. kolejka (niedziela)

2020.05.30
News

ŁKS 0:1 Górnik - Wyjazdowe przełamanie

2020.05.30
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X