STRONA OFICJALNA
2018.12.11
Dobry mikroklimat dla muraw. Maty od Ekstraklasy S.A. już w klubach
Autor: MN

Wszystkie kluby LOTTO Ekstraklasy otrzymały już maty ochronne, które pomogą zabezpieczyć murawy w okresie jesienno-zimowym. Inwestycja sfinansowana przez Ekstraklasę S.A. pomoże  groundsmanom utrzymać boiska w dobrym stanie, nawet podczas mrozów i intensywnych opadów.

Szesnaście mat zostało już dostarczonych do klubów, które mogą stosować je zgodnie z harmonogramem ustalanym przez groundsmana. W dużej mierze jest on uzależniony od kalendarza rozgrywek i treningów przeprowadzanych na płytach głównych. Dużo zależy też od warunków atmosferycznych, przede wszystkim opadów i wiatru. Odpowiednio liczna ekipa jest w stanie rozłożyć matę na całym boisku w ciągu niecałej godziny, a złożyć w około dwie godziny.

 

- Fajny produkt, ale trzeba sześć, siedem osób, żeby to sprawnie zakładać i ściągać – mówi Grzegorz Szulczyński, który w Lechu odpowiada za pielęgnację murawy. Zaznacza, że nie można maty rozkładać na zbyt długi czas, bo trawa zgnije i spleśnieje. – Trzeba ją ściągać co 2-3 dni w zależności od stadionu, żeby nie nastąpiła choroba grzybowa – dodaje. Lech jest jedynym klubem, który wybrał matę Domen B nie przepuszczającą wody i powietrza. Zabezpiecza ona przed nasiąknięciem murawy kontrolując dostęp wilgoci do nawierzchni boiska. Poznański klub posiadał już wcześniej agrowłókninę do przykrywania boiska i nie potrzebował maty przepuszczającej.

 

Taki właśnie typ Domen A wybrało pozostałe 15 klubów LOTTO Ekstraklasy. Jest to mata wegetacyjna, poprawiająca warunki wzrostu trawy na murawie w trudnych warunkach od jesieni do wiosny. Przepuszcza ona powietrze i wilgoć w obu kierunkach. – Ułożyliśmy naszą białą matę przed ostatnim spotkaniem z Koroną i bardzo nam pomogła. To taka kołdra dla boiska. Przecież byłoby całe zamrożone. Mata leżała cztery doby, więcej nie wolno - mówi Tomasz Strzyga, groundsman Legii.

 

 

Podobne maty, w różnych wersjach i odmianach, stosuje się od wielu lat wszędzie tam gdzie uprawia się sport na murawach naturalnych. Występuje więc cały wachlarz produktów dla piłki nożnej, rugby, golfa, tenisa, krykieta czy też baseballa. – Maty dostarczane przez nas można stosować przez cały rok, w zależności od potrzeb - chroniąc murawę jesienią i zimą przed chłodem lub w trakcie lata przed przesuszeniem. W okresie zimowym maty zabezpieczają przed zmianami temperatury z dodatnich na ujemne, zabezpieczają przed opadami śniegu, pomagają na bardziej efektywne wykorzystanie systemu podgrzewania – tłumaczy Artur Sobecki, przedstawiciel ukraińskiej firmy Domen, która wyprodukowała maty.

 

Dzięki matom zakupionym przez Ekstraklasę S.A. kluby zyskały przydatne narzędzie do dbania o murawy. Cztery czynniki niezbędne do wzrostu trawy to temperatura, światło, woda i powietrze. Głównym z nich jest jednak ciepło, bez którego proces wzrostu trawy, nie wystąpi. Maty przepuszczają 65% światła słonecznego, ale najważniejsze jest to, że tworzą optymalny mikroklimat, swego rodzaju efekt cieplarniany tuż przy powierzchni boiska co ma ogromne znaczenie w procesie regeneracji muraw.


News

Zagłębie 0:1 Wisła P. - Znowu skromnie, znowu skutecznie

2020.07.10

News

Czas na finały Ekstraklasa Games! Transmisje już w ten weekend

2020.07.10

News

Głęboki oddech ulgi... 35. kolejka (piątek)

2020.07.10

News

Sędziowie 35. kolejki

2020.07.09

News

Holenderska agencja Expoza obsłuży profile Ekstraklasy na YouTube

2020.07.09

News

Pauzujący i zagrożeni - 35. kolejka

2020.07.09
News

34. kolejka w obiektywie

2020.07.08
News

Wydarzenie 34. kolejki: Druga szansa niewykorzystana

2020.07.07
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X