STRONA OFICJALNA
2019.12.07
Dzień bastionów... 18. kolejka (niedziela)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Trzy drużyny dotąd w każdym meczu w roli gospodarza w tym sezonie strzelały minimum jednego gola. To Cracovia, Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław. I wszystkie trzy dziś zagrają na własnych obiektach, odpowiednio z: Rakowem Częstochowa, Piastem Gliwice oraz Legią Warszawa

CRACOVIA - RAKÓW CZĘSTOCHOWA

 

Obie drużyny widziały się... zaledwie trzy dni temu. Mierzyły się bowiem w 1/8 finału Pucharu Polski. Po rzutach karnych lepsza okazała się Cracovia. W ich jedynym dotychczasowym starciu w najwyższej lidze triumf także przypadł w udziale Pasom (3:1). 

 

Właśnie ekipa Michała Probierza stworzyła jeden z najmocniejszych bastionów w obecnych rozgrywkach. W roli gospodarza - ex aequo z Legią Warszawa - zdobyła najwięcej punktów (19) oraz odniosła najwięcej zwycięstw (6). Zanotowała także u siebie najwięcej meczów bez straty bramki (5). Średnio zaledwie co 135 minut rywale są w stanie pokonać jej bramkarza na obiekcie przy ulicy Kałuży.

 

Raków Częstochowa na wyjeździe na razie wygrał z kolei tylko dwa razy. W obu tych starciach różnica między nim, a pokonanym zespołem wynosiła tylko jeden gol. W jego sześciu ostatnich starciach w roli gościa zawsze natomiast przynajmniej jeden zespół zdobywał minimum dwie bramki.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

• Cracovia straciła łącznie 1 gola w 5 ostatnich meczach

• Cracovia ma najwięcej meczów ze strzelonym golem (15, tyle samo: Lech i Pogoń)

• W meczach Rakowa Częstochowa padło najwięcej goli po 75. minucie (13, tyle samo: w meczach Lecha Poznań)

 

 

POGOŃ SZCZECIN - PIAST GLIWICE

 

To mecz czołowych linii defensywnych tego sezonu w najwyższej lidze. Do poprzedniej kolejki obie ex aequo znajdowały się na pierwszej pozycji pod względem najmniejszej liczby straconych bramekPogoń wciąż otwiera ten ranking, ale Piast wobec porazki 0:3 ze Śląskiem Wrocław, zleciał w nim na piątą pozycję.

 

Obie natomiast nadal legitymują się - wespół z Cracovią - największą liczbą meczów bez straty bramki (po 7). Piast Gliwice dodatkowo jest najlepszy w liczbie goli straconych w I połowach. Przed przerwą rywale zdołali go bowiem pokonać zaledwie trzykrotnie.

 

Te zespoły wspólnie awansowały do najwyższej ligi w 2012 roku. Od tego czasu nieprzerwanie występują na najwyższym szczeblu. Lepsze miejsca dotąd zgarniał Piast, który ma w dorobku nawet złoto i srebro. Jeśli dziś wygra, to na pewno będzie miał najwięcej punktów zdobytych w całym kalendarzowym 2019 roku. Obecnie bowiem, na trzy kolejki przed przerwą zimową, posiada 8 punktów przewagi nad kolejną ekipą w stawce. W siedmiu poprzednich latach (2012-2018) zawsze ta klasyfikacja padała łupem Legii Warszawa.

 

WARTO WIEDZIEĆ

• W każdym z 3 ostatnich meczów w Szczecinie gola strzelał Srdjan Spiridonović (Pogoń Szczecin)

• W 5 ostatnich meczach z Pogonią Szczecin Piast Gliwice nie stracił żadnego gola

• Obie drużyny strzeliły tyle samo goli w meczach bezpośrednich (po 18)

 

 

ŚLĄSK WROCŁAW - LEGIA WARSZAWA

 

Mecz na absolutnym szczycie. Śląsk Wrocław, czyli drużyna z największą liczbą meczów bez porażki w obecnych rozgrywkach (15), podejmie Legię Warszawa - zespół z największą liczbą zwycięstw (10). Wojskowi zarazem piastują rolę lidera pod względem bilansu bramkowego (+16) oraz łącznej liczby trafień (33). W trzech ostatnich spotkaniach drużyna Aleksandara Vukovicia w sumie aż 10 razy pokonała bramkarzy przeciwników, co daje średnią 3,33 bramki na mecz za ten.

 

W dodatku ten duet ekip zmierzy się na boisku na którym w tym sezonie w każdym z ośmiu dotychczasowych starć tam rozegranych obie strony potyczki trafiały minimum po jednym razie! Stołeczny zespół z każdej z siedmiu ostatnich wizyt na nim wracał z minimum jednym trafieniem na koncie.

 

Te dwie drużyny w sześciu ostatnich kolejkach zanotowały po pięć zwycięstw. Śląsk Wrocław - już drugi raz w 2019 roku - wygrał co najmniej pięć kolejnych starć. Jeśli dziś pokona Wojskowych, to wyrówna swoją rekordową serię zwycięstw w najwyższej lidze, ustanowioną zaledwie cztery miesiące temu. Do tej pory ekipa Vitezslava Lavicki, jako jedyna w stawce, w każdym starciu w roli gospodarza w obecnej edycji zmagań zdobywała punkty.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

• Śląsk Wrocław ma najdłuższą obecnie serię wykorzystanych rzutów karnych (13, ostatnie pudło - 1 grudnia 2017 rok)

• Jeśli Jarosław Niezgoda strzeli gola, to zostanie pierwszym piłkarzem z serią 6 meczów z rzędu ze strzelonym golem w Ekstraklasie od Denissa Rakelsa XI/XII 2015

• Legia Warszawa w 3 ostatnich meczach ze Śląskiem Wrocław nie straciła żadnej bramki


News

Letnie okienko transferowe otwarte - fakty i mity

2020.07.31

News

366 dni rywalizacji - podsumowanie sezonu 2019/2020 (cz. I)

2020.07.28

News

Cracovia zdobywcą Totolotek Pucharu Polski!

2020.07.24

News

Ostatnia kolejka - czas pożegnań

2020.07.24

News

Wydarzenie 37. kolejki: Podmiana wicelidera

2020.07.21

News

Inauguracja Legia Training Center

2020.07.21
News

37. kolejka w obiektywie

2020.07.21
News

Młodzieżowiec Sezonu 2019/2020 PKO Banku Polskiego: Michał Karbownik

2020.07.20
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X