STRONA OFICJALNA
2018.09.10
Ekstra Talent rusza w całej Polsce
Autor: BO

10 września w 16 klubach LOTTO Ekstraklasy startuje trzecia edycja cyklu Ekstra Talent organizowanego dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tego samego dnia w Warszawie zorganizowano pierwsze z czterech spotkań z szefami akademii piłkarskich czterech klubów najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

 

Wraz z przedstawicielami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok, Wisły Płock i Korony Kielce, Ekstraklasa S.A. podejmuje tym samym próbę oceny wyzwań stojących przed polskim systemem szkolenia. Celem jest także przybliżenie działalności akademii szkolących młodzież w klubach. 

 

Równolegle do pierwszego spotkania zainaugurowana została kolejna edycja cyklu „Ekstra Talent”. Imprezy łączą w sobie turniej piłki nożnej przeznaczony dla dzieci do dwunastego roku życia, a także testy sprawnościowe. Kluby Ekstraklasy będą gościć na swoich obiektach młodych uczestników programu w dniach od 10 do 28 września br. W programie biorą udział młodzi piłkarze z drużyn klubowych oraz zaproszonych do udziału zespołów z regionu. Podczas każdego turnieju rywalizacja będzie się odbywać na czterech boiskach z udziałem zespołów złożonych z 12 zawodników. W przerwach między fazami turnieju przeprowadzone zostaną testy sprawnościowe według ogólnoeuropejskiego wzoru EUROFIT. Ich wyniki będą zapisane w Narodowej Bazie Talentów prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

 

 

- To kolejna edycja cyklu „Ekstra Talent”. Turnieje są doskonałą okazją, aby sprawdzić piłkarskie umiejętności najmłodszych zawodników. Dla dzieci to z jednej strony dobra zabawa, ale i możliwość poznania smaku prawdziwej sportowej rywalizacji i pierwszych poważniejszych zwycięstw. To też dobry sposób budowania bazy młodych talentów. Niektóre z nich być może zabłysną kiedyś w profesjonalnej piłce. Z kolei dla samych klubów, które w swoich akademiach szkolą wielu uczestników turnieju, to możliwość zewnętrznej oceny efektów ich pracy – komentuje Marcin Animucki, prezes Ekstraklasa S.A. 

 

W turniejach weźmie udział wielu wychowanków klubowych akademii. Tylko w czterech z nich – Legii Warszawa, Jagiellonii  Białystok, Wiśle Płock i Koronie Kielce – szkoli się piłkarsko aktualnie ponad 1600 dzieci. To pokazuje, jak ważne dla klubów LOTTO Ekstraklasy jest dbanie o rozwój przyszłych talentów. Dzięki pracy akademii młodzi piłkarze przechodzą wszystkie szczeble piłkarskiego rozwoju, debiutują w pierwszej drużynie, otrzymują powołania do młodzieżowych kadr narodowych i grają w turniejach w Polsce oraz za granicą. Głównym wyzwaniem pozostaje niewystarczająca baza treningowa i ograniczone środki na cele szkoleniowe. Przedstawiciele klubów zwracają natomiast uwagę na niewystarczającą sprawność fizyczną ogółu dzieci. 

 

Jedną z większych akademii pochwalić się może Korona Kielce, w której obecnie trenuje niemal 800 młodych zawodników w 33 drużynach. Sportową opiekę sprawuje nad nimi 39 trenerów. Efekty? Kielecki klub w sezonie 2017/2018 doczekał się 16 powołań wychowanków do młodzieżowych kadr Polski, a w pierwszym zespole aktualnie gra 7 zawodników wywodzących się z klubowej akademii. Młodzieżowe drużyny Korony odnoszą sukcesy nie tylko w turniejach krajowych, ale też międzynarodowych. Ostatnio zawodnicy z rocznika 2004 wzięli udział w silnie obsadzonym turnieju „Codion Cup” w Chinach, gdzie na dwanaście drużyn zajęli szóste miejsce. Ponadto grupa z rocznika  2005 zagrała w finale turnieju w niemieckim Magdeburgu i ostatecznie zajęła w nim drugie miejsce. 

 

 

Wisła Płock prowadzi zorganizowane zajęcia piłkarskie dla 377 dzieci podzielonych na 12 grup młodzieżowych. Najmłodsi uczestnicy uczą się futbolu pod okiem 28 trenerów i asystentów. Na szkolenie dzieci i młodzieży klub przeznacza 800 tys. zł rocznie i ta kwota w 65% finansowana jest z budżetu Wisły Płock. Pozostała część pochodzi ze środków od miasta, składek rodziców, działalności gospodarczej i od sponsorów. W pierwszej drużynie znajduje się aktualnie czterech zawodników „wychowanych” przez klub, a Adam Radwański trafił do młodzieżowej kadry Polski. O dobrych rezultatach pracy w Płocku świadczą wyniki osiągane na turniejach krajowych i międzynarodowych.

 

Duże tradycje w szkoleniu juniorów ma także Legia Warszawa. Aktualnie 30 trenerów klubu z Łazienkowskiej prowadzi 165 młodych piłkarzy, podzielonych na 11 grup. Oprócz tego kilka tysięcy osób uczy się w Legia Soccer Schools. Działalność klubowej akademii zaprocentowała 19 wychowankami z roczników 1991-1999, którzy zadebiutowali w Ekstraklasie w barwach Legii, a 31 piłkarzy w ostatnim sezonie zostało powołanych do reprezentacji juniorskich U15-U21. W minionym sezonie drużyny młodzieżowe Legii rozegrały ponad 200 meczów z zagranicznymi rywalami, wygrywając z m.in. z Ajaksem Amsterdam, Feyenoordem Rotterdam, czy Borussią Dortmund. 

 

Prężnie działa także klubowa akademia w Białymstoku. Jagiellonia pod swoją opieką ma aktualnie 300 piłkarzy, których szkoli 28 trenerów w 12 zespołach. W sezonie 2017/2018 powołanych do młodzieżowych reprezentacji juniorskich zostało 12 zawodników klubu. Pierwszą drużynę Białostoczan zasiliło także w ostatnich latach 45 zawodników wychowanych przez klubową akademię. Największe sukcesy młodzieżowych drużyn Jagiellonii to złote oraz brązowe medale Mistrzostw Polski w kategorii juniorów młodszych wywalczone przez rocznik 1992 oraz Mistrzostwo Polski w kategorii U-17 zdobyte przez rocznik 2001.

 

Działalność klubowych akademii to jednak nie tylko triumfy w turniejach. Codziennością są zmagania z infrastrukturą nieodpowiadającą potrzebom. Na przykład w Koronie piłkarze akademii muszą trenować na kilku obiektach rozrzuconych po całych Kielcach. Do dyspozycji są trzy boiska, które jednak są dzielonee z innymi klubami i prywatnymi akademiami. Zimą kieleckie drużyny trenują na kilku halach sportowych na terenie miasta i pobliskich miejscowości. Koronie wtóruje Legia, która również potrzebuje dla swojej akademii przynajmniej jednego dodatkowego boiska oraz zlokalizowanej w jego pobliżu bursy dla wychowanków.

 

 

Istotną barierą jest poziom kondycji fizycznej najmłodszych. Sprawność nastolatków i wyniki ogólnorozwojowe są z roku na rok coraz słabsze, co powinno budzić spory niepokój. Nadrzędnym celem pozostaje zdrowy tryb życia w kontekście społecznym, dopiero później można z tego korzystać w szkoleniu młodych piłkarzy. Akcje popularyzujące uprawianie sportu i projekty dotyczące lekcji wychowania fizycznego są do tego niezbędne.

 

Wszystko to pokazuje, jak potrzebne są zarówno programy jak „Ekstra Talent”, jak i stałe podejmowanie dyskusji na temat szkolenia młodzieży w Polsce. Z jednej strony może to pomóc w dalszym rozwoju piłkarskich akademii, a jednocześnie sprawi, że polska młodzież będzie coraz liczniej angażować się w sport.

 


News

Jeszcze trochę walki

2021.04.30
News

Jagiellonia 0:0 Raków - Remis rozstrzygający mistrzostwo

2021.04.28
News

Sedziowie 28. kolejki

2021.04.28
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X