2020.03.22
Gole, strzały, czyste konta... podsumowanie 26 kolejek (cz. II)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

W sumie aż 123 razy bramkarze zachowywali czyste konto w bieżącym sezonie: 76-krotnie udała się ta sztuka golkiperom występującym w zespołach gospodarzy, 47 to dzieło przedstawicieli drużyn gości... W czasie przerwy w rozgrywkach podsumowujemy dokonania klubów w dotychczasowym przebiegu PKO Bank Polski Ekstraklasy w edycji 2019/2020.

W piętnastu ostatnich meczach przed przerwą w rozgrywkach Legia Warszawa zawsze strzelała minimum jednego gola. Ostatnio dłuższą serię od niej z trafieniem w Ekstraklasie miał Piast Gliwice między majem, a listopadem 2018 roku (16 meczów). Na swoim boisku Wojskowi zaliczyli nawet passę sześciu spotkań z co najmniej trzema zdobyczami bramkowymi. Są jedyną ekipą z takim osiągnięciem w najwyższej polskiej lidze w całym XXI wieku. U siebie strzelili łącznie 37 goli, co daje 2,64 trafienia na spotkanie. Na wyjeździe najlepsze pod tym względem są z kolei Lech Poznań i Lechia Gdańsk (po 18 goli, średnio - 1,38/mecz).

Legia Warszawa w czterech meczach tego sezonu strzelała minimum po cztery gole. Jednego starcia brakuje jej z kolei do skompletowania "dwucyfrówki" w liczbie spotkań z co najmniej trzema trafieniami. Choć dwie bramki zdobywała zaś aż w piętnastu spotkaniach (58%). W każdej z tych klasyfikacji jest najlepsza w całej stawce. Dzięki temu uzbierała na koncie aż 54 gole (średnio - 2,08/mecz). Poprzednio lepiej wyglądał pod tym względem po 26 kolejkach wynik Wisły Kraków w sezonie 2007/2008 (58 goli). Barierę pół setki bramek osiągnęła już po 24. serii spotkań. Poprzednio tak wcześnie udało się to w edycji 2015/2016, również Wojskowym. Aż 10,3% wszystkich trafień w bieżącej kampanii to dzieło zawodników stołecznego klubu.

Wojskowi mają też najwięcej zawodników z co najmniej jednym strzelonym golem (14). Tu prowadzenie dzielą jednak z Cracovią oraz Wisłą Kraków. Wraz z Białą Gwiazdą przodują też w liczbie trafień uzyskanych przez Polaków (po 23).

Ale w sumie najwięcej spotkań ze zdobyczą bramkową zanotowała nie Legia Warszawa, a Lech Poznań. Kolejorz nie pokonał bramkarzy przeciwników bowiem tylko w dwóch konfrontacjach - obie skończyły się bezbramkowymi remisami. Zespół z Wielkopolski ma też najwięcej meczów z trafieniem na wyjeździe (12). W roli gospodarza numerem jeden jest z kolei Legia (13).

Ten sezon na razie nie sprzyja jednak bramkowym wyczynom w Ekstraklasie. Po dwudziestu sześciu kolejkach średnia wynosi zaledwie 2,52 bramki na spotkanie. W zeszłej edycji na tym samym etapie rozgrywek wskaźnik ten był aż o 0,28 gola wyższy. Dzięki temu natomiast bardzo dobrze wyglądają statystyki defensywne. Aż cztery drużyny tracą bramkę rzadziej niż raz na 90 minut gry, przy dwóch w poprzedniej edycji na tym etapie zmagań. Najlepiej pod tym względem wypada Pogoń Szczecin, której przeciwnicy są w stanie wbić bramkę zaledwie raz na 102 minuty. W roli gospodarza najlepiej wypadają Piast Gliwice i Cracovia z dziewięcioma straconymi golami (raz na 130 minut), na wyjeździe z kolei - Śląsk Wrocław: 10 straconych goli (raz na 117 minut).

Również Portowcy zanotowali najwięcej meczów z czystym kontem. Dokonali tego w 11 spotkaniach (42,3%). Poza nimi jeszcze Cracovia, Piast Gliwice i Korona Kielce legitymują się dwucyfrowym wynikiem w tej kategorii. U siebie najwięcem spotkań bez straty bramki - po siedem - zanotowały Piast, Cracovia, a także Lech Poznań. Na wyjeździe przoduje zaś pod tym względem Śląsk Wrocław (6).

Do najmniejszej liczby celnych strzałów swoich przeciwników dopuszcza natomiast Legia Warszawa. Jako jedyna nie "wykręciła" jeszcze pod tym względem trzycyfrowego wyniku. Wygląda jednak na to, że najtrudniej pokonać golkipera Piasta Gliwice. W jego siatce ląduje bowiem zaledwie co 5,16 strzału.

W tyn sezonie odnotowano w sumie szesnaście bezbramkowych remisów w starciach piętnastu zespołów. Wyjątek stanowi tu KGHM Zagłębie Lubin, które ma 37 meczów z rzędu w Ekstraklasie bez rezultatu 0:0 na koncie. Ostatni raz w kronikach Miedziowych został on odnotowany 17 marca 2019 roku (z Arką Gdynia). Gole padały także we wszystkich starciach w bieżącej edycji zmagań na obiektach Cracovii, Śląska Wrocław i Wisły Kraków. Na wyjeździe bez bezbramkowego remisu poza lubinianami pozostają z kolei jeszcze Jagiellonia Białystok, Raków Częstochowa, Arka Gdynia i ŁKS Łódź. W gościach najwięcej goli pada jednak w starciach zespołu spoza tego kwintetu. Tu bowiem przoduje Biała Gwiazda (łącznie - 41, średnio - 3,15/mecz).

Stałe fragmenty gry... podsumowanie 26 kolejek (cz. III)