STRONA OFICJALNA
2020.05.30
Gospodarze patrzą z wysoka... 27. kolejka (niedziela)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

 

Gospodarze niedzielnych starć są po 26 kolejkach dużo wyżej - co najmniej o cztery lokaty - sklasyfikowanymi drużynami od swych przeciwników. Dziesiąta Wisła Płock podejmie okupującą strefę spadkową Koronę Kielce, trzecia Cracovia zmierzy się u siebie z zamykającą górną połowę stawki Jagiellonią Białystok, a siódmą Lechię Gdańsk czeka konfrontacja w Derbach Trójmiasta z przedostatnią ekipą w zestawieniu - Arką Gdynia. 

WISŁA PŁOCK - KORONA KIELCE

 

Multum jubileuszów szykuje się w tym meczu. Przede wszystkim może on przynieść akces do Klubu 300 Jakuba Rzeźniczaka. Jeśli obrońca Nafciarzy zagra w rywalizacji z kielczanami, wtedy zostanie 88. piłkarzem w historii z co najmniej trzystoma występami w najwyższej polskiej lidze. Jako ostatni przed nim grono to zasilił Mariusz Pawelec, jeszcze pod koniec 2018 roku. Rzeźniczak automatycznie stanie się także siedemnastym zawodnikiem z taką liczbą meczów rozegranych w Ekstraklasie w samym XXI wieku. Droga do takiego wyniku zaczęła się dlań jeszcze w sierpniu 2003 roku, gdy w barwach Widzewa Łódź mierzył się na wyjeździe z Odrą Wodzisław Śląski (0:1).

 

Swój jubileuszowy występ na tym szczeblu mogą zanotować ponadto w tę niedzielę jego dwaj koledzy klubowi - Dominik Furman (200. spotkanie jako pierwszy zawodnik z rocznika 1992 w historii) oraz Jarosław Fojut (150.), a także rywal z szeregów Korony Kielce - Michal Papadopulos. Ten ostatni zostanie wtedy pierwszym Czechem w historii Ekstraklasy z co najmniej dwustoma występami w tej lidze. Przed nim z grona obcokrajowców nim dokonało już tego: trzech Słowaków, dwóch Serbów, dwóch Bośniaków, dwóch Brazylijczyków, jeden Ukrainiec i jeden Portugalczyk. Niektórzy doliczają do tego grona też Wahana Gevorgyana, z pochodzenia Armeńczyka, ale w polskiej lidze występującego jako bezpaństwowiec, a potem Polak.

 

Warto wiedzieć:

Giorgi Merebaszwili (Wisła Płock) vs Korona Kielce: 7 meczów, 4 gole

Adnan Kovacević (Korona Kielce) ma najwięcej goli strzelonych z rzutów karnych w tym sezonie (4, tyle samo: Jakub Błaszczykowski)

• W meczu między nimi w Płocku jeszcze nigdy nie padł remis

 

 

CRACOVIA - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

 

W zupełnie odmiennych nastrojach te dwa zespoły wkraczały w 2020 rok. Cracovia była druga, Jagiellonia Białystok znajdowała się zaś w dolnej połowie tabeli. I początek zmagań po przerwie zimowej też przebiegał po podobnych torach. Pasy wygrały dwa pierwsze starcia w lutym, w dodatku z wysoko notowanymi rywalami: Śląskiem Wrocław, a także Lechem Poznań. Duma Podlasia zanotowała zaś passę zawierającą aż cztery mecze bez strzelonego gola. Teraz jednak role się odwróciły.

 

Pasy przegrały aż cztery mecze z rzędu poprzedzające bezpośrednio niedzielną potyczkę. W tym momencie to najdłuższa seria porażek w stawce. Jagiellonia Białystok z kolei jako jeden z dwóch zespołów - obok Piasta Gliwice - zanotowała komplet punktów w dwóch ostatnich kolejkach przed przerwą w rozgrywkach. To były jednocześnie dwie pierwsze wygrane tej ekipy pod wodzą Iwajło Petewa. Obie zostały odniesione różnicą jednego gola. 

 

WARTO WIEDZIEĆ:

• Cracovia wygrała 6 z 7 ostatnich meczów u siebie

• Jagielllonia Białystok wygrała 4 z 5 ostatnich meczów z Cracovią

• Te drużyny zdobyły tyle samo goli w tym sezonie (po 35)

 

 

LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA

 

To już szóste Derby Trójmiasta w których Lechię Gdańsk poprowadzi trener Piotr Stokowiec. Dla Arki Gdynia będzie to z kolei trzeci mecz z rzędu tej rangi z innym szkoleniowcem na ławce. W kwietniu 2019 roku poprowadził ich jeszcze Zbigniew Smółka. Było to zresztą jego pożegnalne spotkanie w tej roli. W październiku Arkowcami dowodził już Aleksandar Rogić, teraz z kolei przyjdzie tę funkcję pełnić Ireneuszowi Mamrotowi, choć pierwotnie zapowiadało się na debiut szkoleniowy Krzysztofa Sobieraja. Ostatecznie jednak z powodu pandemii mecz ten został przełożony, a w czasie przerwy właściciele gdyńskiego klubu dokonali roszady na tym stanowisku.

 

Jeśli Mamrotowi uda się od razu odnieść triumf, to stanie się też z automatu... pierwszym trenerem Arki z takim sukcesem w Derbach Trójmiasta! Dotąd bowiem gdynianom nigdy nie udało się wygrać w żadnym z czternastu starć z lokalnym przeciwnikiem w Ekstraklasie. Dzięki temu Lechia Gdańsk ma przeciwko gdynianom najdłuższą trwającą serię bez porażki w rywalizacji dwóch drużyn aktualnie występujących w najwyższej polskiej lidze. Na własnym terenie ponadto zawsze zdobywała pełną pulę z najbliższym rywalem.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

Flavio Paixao vs Arka Gdynia w Ekstraklasie: 8 meczów – 7 goli 

• 9 meczów z rzędu bez podyktowanego karnego dla Arki Gdynia (najdłuższa obecnie seria)

Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) i Pavels Steinbors (Arka Gdynia) mają taką samą skuteczność obronionych strzałów w tym sezonie (po 79%)


News

Zagłębie 0:1 Wisła P. - Znowu skromnie, znowu skutecznie

2020.07.10

News

Czas na finały Ekstraklasa Games! Transmisje już w ten weekend

2020.07.10

News

Głęboki oddech ulgi... 35. kolejka (piątek)

2020.07.10

News

Sędziowie 35. kolejki

2020.07.09

News

Holenderska agencja Expoza obsłuży profile Ekstraklasy na YouTube

2020.07.09

News

Pauzujący i zagrożeni - 35. kolejka

2020.07.09
News

34. kolejka w obiektywie

2020.07.08
News

Wydarzenie 34. kolejki: Druga szansa niewykorzystana

2020.07.07
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X