STRONA OFICJALNA
2019.12.07
Młodzieżowa siła ognia - Jagiellonia i KGHM Zagłębie
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Już tylko dwunastu spotkań brakuje do półmetka sezonu 2019/2020 PKO Bank Polski Ekstraklasy, czyli pierwszej edycji zmagań z obowiązkowym młodzieżowcem w składzie. W najbliższej kolejce do bezpośredniej potyczki staną zaś dwie drużyny z największą liczbą goli strzelonych przez zawodników z tej kategorii wiekowej - Jagiellonia Białystok oraz KGHM Zagłębie Lubin.

Status młodzieżowca przysługuje wyłącznie zawodnikom urodzonym w 1998 roku lub młodszym z obywatelstwem polskim. W każdym momencie meczu drużyny muszą posiadać w swoich składach minimum jednego zawodnika spełniającego oba te warunki. Na liście strzelców figuruje póki co dwudziestu dwóch piłkarzy z dziesięciu klubów z takim statusem.

 

Nie było jeszcze w bieżących rozgrywkach kolejki bez choćby jednego gola autorstwa młodzieżowców. Czterokrotnie zaś (9.-11. i 17. kolejka) zawodnicy z tej kategorii wiekoej pokonywali aż po cztery razy bramkarzy przeciwników. Łącznie w tym sezonie młodzieżowcy strzelili już 42 gole, co stanowi 12,4% całej sumy trafień. W poprzedniej serii spotkań byli oni zaś autorami aż 22,2% wszystkich strzałów posłanych do siatki.

 

 

 

ZACZĘŁO SIĘ OD BIDY...

 

I ten przełomowy sezon rozpoczął się nie inaczej niż... od gola strzelonego przez młodzieżowca. Dokonał tego bowiem Bartosz Bida z rocznika 2001 z Jagiellonii Białystok, już w szóstej minucie starcia z Arką Gdynia. Stał się dzięki temu zaledwie czwartym graczem w ogóle - po Filipie Marchwińskim, Aleksandrze Buksie i Macieju Śliwie - urodzonym w XXI wieku z trafieniem na koncie w najwyższej polskiej lidze. Dziś, z trzema golami na konciem zajmuje on pozycję lidera wśród najbardziej bramkostrzelnych graczy, którzy przyszli na świat w obecnym stuleciu.

 

Ale to nie do niego należy miano najskuteczniejszego młodzieżowca obecnych rozgrywek. Tu pola ustępuje wszak swemu koledze klubowemu - Patrykowi Klimali. Trzy lata starszy napastnik już siedmiokrotnie pokonał bramkarzy przeciwników w obecnych rozgrywkach. To ponad dwa razy więcej niż którykolwiek z innych zawodników urodzonych w 1998 roku lub później. 

 

 

Zbliża się on już także do najlepszego wyniku ubiegłego sezonu, ustanowionego przez swojego poprzednika w ataku Jagiellonii Białystok - Karola Świderskiego. "Świder" miał na koncie tylko jedno trafienie więcej od niego. I choć odszedł zimą, to nikt nie zdołał go doścignąć na koniec rozgrywek. Zwycięzca młodzieżowej klasyfikacji z 2017/2018, Mateusz Wieteska - zresztą obrońca! - miał zaś taki sam rezultat jak obecnie Klimala.

 

 

RÓWNAJĄC DO "PIONY"

 

Ostatnim graczem z kategorii młodzieżowców z dwucyfrówką na koncie był Krzysztof Piątek (rocznik 1995) w edycji rozgrywek 2016/2017. Tamten sezon zakończył z dwunastoma golami.

 

Klimala, jeśli tylko utrzyma regularność, może osiągnąć liczbę około czternastu bramek. Ma więc pełne dane ku zdystansowaniu obecnego napastnika AC Milan. Tym bardziej, że jesienią już powtórzył jeden z jego wyczynów. Dzięki trafieniom z Cracovią, Wisłą Płock oraz ŁKS Łódź został pierwszym młodzieżowcem z serią trzech meczów z rzędu z golem w Ekstraklasie właśnie od czasów "Piony" i Dawida Kownackiego. Obaj poprzednicy dokonali tego w tym samym czasie - w lutym 2017 roku.

 

Łącznie obaj z Bartoszem Bidą mają na koncie dziesięć goli. W ten sposób Jagiellonia Białystok jest jedyną drużyną z dwucyfrową liczbą bramek autorstwa młodzieżowców.

 

 

Najwięcej goli strzelonych przez młodzieżowców

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK 10
KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN 9
LECH POZNAŃ 9
WISŁA PŁOCK 4
WISŁA KRAKÓW, ŚLĄSK WROCŁAW, POGOŃ SZCZECIN, ŁKS ŁÓDŹ po 2

 

 

 

MŁODZIEŻOWA PIĄTKA

 

Na drugim miejscu w tej klasyfikacji - ex aequo z Lechem Poznań - znajduje się ich najbliższy rywal - KGHM Zagłębie Lubin. Ekipa prowadzona przez Martina Sevelę ustępuje Dumie Podlasia zaledwie jednym strzałem posłanym w sieci przeciwników. U Miedziowych jednak ten wynik rozkłada się na dużo większą liczbę zawodników.

 

To właśnie lubiński zespół ma najwięcej piłkarzy z roczników 1998 i młodszych z trafieniami w obecnych rozgrywkach. Z tej kategorii wiekowej na listę strzelców wpisywali się bowiem już z szeregów KGHM Zagłębia - Bartosz Białek (2001), Bartosz Slisz (1999), Patryk Szysz (1998), Dawid Pakulski (1998) i Łukasz Poręba (2000). Łącznie ich dorobek to dziewięć trafień. 

 

Najwięcej młodzieżowców ze strzelonym golem

KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN 5
LECH POZNAŃ 4
JAGIELLONIA BIAŁYSTOK, ŁKS ŁÓDŹ, WISŁA KRAKÓW, WISŁA PŁOCK 2

 

 

 

XXI-WIECZNI SNAJPERZY 

 

Najmłodszy z nich, Bartosz Białek, w swoich trzech pierwszych spotkaniach w karierze w lidze zaliczył dwie bramki oraz jedną asystę. To oznacza średnio jeden punkt w klasyfikacji kanadyjskiej na rozegrany mecz w Ekstraklasie.

 

Został on dopiero trzecim piłkarzem w historii urodzonym w XXI wieku z więcej niż jednym golem na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Przed nim udało się to wyłącznie Filipowi Marchwińskiemu z Lecha Poznań oraz... Bartoszowi Bidzie. Obaj wyprzedzają Białka tylko o jednego gola.

 

W poprzedni weekend imiennicy z szeregów dwóch sobotnich rywali strzelili po jednym golu. Była to pierwsza kolejka w której więcej niż jedna bramka była autorstwa zawodników z obecnego stulecia. I przesądziła los statutetki dla Młodzieżowca Listopada PKO Banku Polskiego. Kosztem Patryka Klimali zdobył ją bowiem Białek.

 


News

Na posterunku - podsumowanie sezonu 2019/2020 (cz. V)

2020.08.05

News

Letnie okienko transferowe otwarte - fakty i mity

2020.07.31

News

366 dni rywalizacji - podsumowanie sezonu 2019/2020 (cz. I)

2020.07.28

News

Cracovia zdobywcą Totolotek Pucharu Polski!

2020.07.24

News

Ostatnia kolejka - czas pożegnań

2020.07.24

News

Wydarzenie 37. kolejki: Podmiana wicelidera

2020.07.21
News

Inauguracja Legia Training Center

2020.07.21
News

37. kolejka w obiektywie

2020.07.21
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X