STRONA OFICJALNA
2018.02.28
#MojeLegendy: 1961-70
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

W Galerii Legend Ekstraklasy #MojeLegendy znajduje się już sześciu zawodników (Ernest Wilimowski, Henryk Reyman, Teodor Peterek, Gerard Cieślik, Ernest Pohl, Lucjan Brychczy). Do członkostwa w tym gronie aspiruje piętnastu następnych wybornych piłkarzy z lata 1961-70. Nominowani zostali: Zygmunt Anczok, Jan Banaś, Piotr Czaja, Andrzej Jarosik, Władysław Kawula, Marian Kielec, Hubert Kostka, Roman Lentner, Jan Liberda, Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Stanisław Oślizło, Jerzy Sadek, Zygfryd Szołtysik, Janusz Żmijewski. Głosowanie w aplikacji Ekstraklasy potrwa do 23:59 we wtorek 6 marca.

- Do dziś jest dla mnie niespodzianką jakim cudem ta generacja piłkarzy występujących w latach sześćdziesiątych nie osiągnęła sukcesów na arenie reprezentacyjnej. - zastanawiał się Jan Tomaszewski. Rzeczywiście. Wtedy po boiskach Ekstraklasy biegały prawdziwe gwiazdy, uznawane nawet na Starym Kontynencie, jak Włodzimierz Lubański, Zygmunt Anczok, Stanisław Oślizło, czy Zygfryd Szołtysik. Występowała jeszcze z powodzeniem stara gwardia z Edwardem Szymkowiakiem, Ernestem Pohlem, czy Lucjanem Brychczym na czele. Stopniowo zaś do głosu dochodzili młodzi, między innymi - Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Jerzy Gorgoń oraz Lesław Ćmikiewicz. Mimo wszystko ta imponująca mieszanka nie dała awansu na żaden turniej mistrzowskiej rangi. Blisko było, by pojechać na MŚ w 1970 roku. Jednak ostatecznie absencja rozpoczęta po IO w 1960 roku trwała aż do turnieju olimpijskiego w Monachium, czyli w sumie dwanaście lat.

 

Porażki wetowali sobie jednak na arenie międzynarodowej w barwach swoich klubów. To właśnie w tych latach przypadała najlepsza dekada polskich klubów w europejskich pucharach. Górnik Zabrze zagrał w finale Pucharu Zdobywców Pucharów (1969/70) i ćwierćfinale Pucharu Europy Mistrzów Klubowych (1967/68). Legia Warszawa doszła do półfinału PEMK (1969/70) i ćwierćfinału PZP. Polonia Bytom wywalczyła natomiast Puchar Rappana (1965), grała w finale tych rozgrywek jedną edycję wcześniej i wygrała prestiżowe Puchar Ameryki i Interligę.

 

To zapewniało wielką reklamę polskim piłkarzom. Za zawodników takich jak Włodzimierz Lubański, Jan Banaś, czy Zygmunt Anczok mnożyły się oferty. Jednak pomimo zelżenia reżimu komunistycznego, nadal wyjazdy do zagranicznych lig były rzadkością. Władza pozwalała na transfery tylko wiekowym zawodnikom. Najczęściej wtedy decydowali się na niższe ligi francuskie, czy wyjazd za Ocean. Na osłodę pozostało im uznanie w Europie. Trzech polskich zawodników z Ekstraklasy punktowało w ciągu tej dekady w plebiscycie Złotej Piłki. Kilku innych grało w prestiżowych spotkaniach w Reprezentacji Świata.

 

O ile jednak w europejskich pucharach wyniki Górnika Zabrze, Legii Warszawa i Polonii Bytom wywoływały równy zachwyt, o tyle na krajowym podwórku w tej dekadzie wyraźnie rządził zespół z Zabrza. Od 1961 do 1970 roku zdobył sześć mistrzowskich tytułów. Do dziś jest jedynym zespołem w historii, który potrafił wywalczyć złoto w pięciu edycjach z rzędu. W pozostałych sezonach nie wypadł poza podium. Oprócz Górnika mistrzostwo zdobywały jescze: Polonia Bytom (1962), Ruch Chorzów (1968), a na zakończenie dekady dublet przypadł w udziale Legii Warszawa (1969 i 1970).

 

ZYGMUNT ANCZOK

(obrońca)

 

 

JAN BANAŚ

(pomocnik)

 

 

PIOTR CZAJA

(bramkarz)

  

 

ANDRZEJ JAROSIK

(napastnik)

 

 

 

WŁADYSŁAW KAWULA

(obrońca)

  

 

MARIAN KIELEC

(napastnik)

 

 

 

HUBERT KOSTKA

(bramkarz)

 

 

 

ROMAN LENTNER

(pomocnik)

 

 

 

JAN LIBERDA

(napastnik)

 

 

 

WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI

(napastnik)

 

 

 

JOACHIM MARX

(napastnik)

 

 

 

STANISŁAW OŚLIZŁO

(obrońca) 

 

 

JERZY SADEK

(napastnik)

 

 

 

ZYGFRYD SZOŁTYSIK

(pomocnik)

 

 

 

JANUSZ ŻMIJEWSKI

(napastnik/pomocnik)

 

 

 

Wojciech Bajak


News

Szczyty i doliny... 5. kolejka (sobota)

2019.08.17

News

Sędziowie 5. kolejki

2019.08.15

News

TOP3: Najlepsze parady 4. kolejki!

2019.08.14

News

4. kolejka: Łukasz Broź najlepiej oceniony w aplikacji!

2019.08.14

News

Wydarzenie 4. kolejki: Defensorski dublet

2019.08.13

News

SKRÓT: Cracovia 1:0 Korona - Skromnie, ale pewnie

2019.08.11
News

Ściany nie dla gospodarzy? 4. kolejka (niedziela)

2019.08.11
News

SKRÓT: Górnik 1:0 Raków - Zadecydował samobój

2019.08.10
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X