STRONA OFICJALNA
2019.11.08
Na dwóch filarach
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Suma osiągnięć dwóch najbardziej bramkostrzelnych zawodników w siedmiu zespołach osiągnęła już w obecnym sezonie dwucyfrowy wynik. Klasyfikację najskuteczniejszych par rozgrywek póki co otwiera duet napastników Jagiellonii Białystok. Na podium w tym zestawieniu znajdują się także przedstawiciele jej piątkowego przeciwnika - Piasta Gliwice. A ponadto w żadnym innym klubie dwójka graczy nie miała takiego udziału w dorobku bramkowym co właśnie w ekipie mistrza Polski.

Historia zna już takie sezony w których na dwóch pierwszych miejscach w końcowej klasyfikacji strzelców Ekstraklasy figurowali dwaj przedstawiciele jednego klubu. Dokonali tego między innymi Teodor Peterek i Ernest Wilimowski z Ruchu Chorzów, Lucjan Brychczy i Henryk Kempny z Legii Warszawa, czy krakowscy Wiślacy z dwoch piłkarskich epok - Józef Kohut i Mieczysław Gracz oraz Tomasz Frankowski i Maciej Żurawski. Dziś do tego towarzystwa aspirują snajperzy z Jagiellonii Białystok - Jesus Imaz i Patryk Klimala. Nieznacznie słabiej wyglądają tu akcje graczy mistrzów Polski - Jorge Felixa i Piotra Parzyszka

 

 

 

BEZ NICH ANI RUSZ...

 

Dziś klasyfikację snajperów Ekstraklasy otwiera właśnie zawodnik Dumy Podlasia - Jesus Imaz, ex aequo z Christianem Gytkjaerem (Lech Poznań) i Jarosławem Niezgodą (Legia Warszawa). W jego dorobku znajduje się już osiem strzelonych goli w tym jeden hat-trick. Na trafienie czeka jednak od czterech kolejek. Konto bramkowe Jagi w tym czasie czterema bramkami zdążył za to zasilić jego partner z linii ofensywnej - Patryk Klimala. Dodając do tego jeszcze dwa strzały posłane do siatek przeciwników we wcześniejszej fazie rozgrywek, obecnie legitymuje się on sześcioma golami, co jest najlepszym rezultatem wśród wszystkich młodzieżowców. Łącznie więc wspólne konto duetu z Podlasia zawiera aż czternaście trafień. Średnio w każdym meczu notują oni jednego gola. Dzięki temu o jedną bramkę wyprzedzają poznańską parę, Christian Gytkjaer (8 goli) i Darko Jevtić (5). Na trzecim miejscu znajdują się w tym zestawieniu ich piątkowi rywale - przedstawiciele Piasta Gliwice.

 

W ekipie mistrzów Polski to Jorge Felix i Piotr Parzyszek odgrywają role głównych strzelb. Hiszpan trafił do siatki przeciwników siedem razy. Wpisywał się na listę strzelców między innymi w każdym z czterech ostatnich meczów w Gliwicach. Do niego należy w sumie aż 62,5% bramek tej drużyny przy Okrzei 20. Piotr Parzyszek ma na koncie dwa gole mniej od kolegi z zespołu. Razem duet ten przysporzył więc mistrzom kraju dwanaście bramek (gol co 105 minut). I choć pod tym względem ustępują pola najskuteczniejszym dwójkom Jagi i Kolejorza, to żadna inna para klubowa nie może się z nimi równać pod względem wkładu w cały dorobek bramkowy swojego zespołu w bieżącym sezonie. Oni odpowiadają bowiem aż za 75% trafień Piasta od początku rozgrywek! Poza nimi gola dla tej ekipy strzelił jeszcze tylko Gerard Badia. Ponadto uzyskała ona najwięcej trafień dzięki samobójom przeciwników (3).

 

DUETY KLUBOWE Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ GOLI W TYM SEZONIE

KLUB  NAJSKUTECZNIEJSZY DUET ŁĄCZNA LICZBA GOLI 
Jagiellonia Białystok Jesus Imaz, Patyk Klimala 14
Lech Poznań Christian Gytkjaer, Darko Jevtić 13
Piast Gliwice Jorge Felix, Piotr Parzyszek 12
KGHM Zagłębie Lubin Damjan Bohar, Sasa Zivec 11
Cracovia Rafael Lopes, Sergiu Hanca 11
Legia Warszawa Jarosław Niezgoda, Jose Kante/Arvydas Novikovas 11

 

W przypadku Jagiellonii Białystok ten współczynnik to 58,3%, u Lecha Poznań 54,2%. Daje im to w tym momencie odpowiednio: 5. i 9. miejsce w ligowym zestawieniu. Na podium za plecami Piasta Gliwice znajdują się zaś: ŁKS Łódź (Rafał Kujawa, Łukasz Sekulski) - 72,7% oraz Wisła Kraków (Paweł Brożek, David Niepsuj) - 64,3%. W sumie zaś aż w trzynastu drużynach najskuteczniejszy duet zawodników ma na koncie co najmniej połowę bramek zespołu. Z tego grona wyłamują się jedynie: Legia Warszawa (47,8%), KGHM Zagłębie Lubin (47,8%) i Wisła Płock (35%).

 

 

PO METAMORFOZIE

 

Tak duży udział duetów w całościowym dorobku dla obu piątkowych rywali to spora zmiana w porównaniu z zeszłym sezonem. W poprzednich rozgrywkach Jagiellonia Białystok miała najwięcej zawodników ze strzelonym golem (19), ale już jej najskuteczniejsza dwójka - Jesus Imaz, Arvydas Novikovas - była dopiero 12. w klasyfikacji najbardziej bramkostrzelnych par (ex aequo z Elią Soriano, Matejem Pucko z Korony Kielce). Piast Gliwice uplasował się zas w tym zestawieniu na... ostatniej pozycji. Piotr Parzyszek i jeden z trójki Jorge Felix/Joel Valencia/Aleksandar Sedlar zanotowali łącznie tylko piętnaście trafień. Zwycięstwo przypadło wtedy w udziale Igorowi Angulo i Jesusowi Jimenezowi z Górnika Zabrze, którzy łącznie wbili 29 goli. Przeszło 80% tego wyniku należało jednak do pierwszego z nich. 

  

Największy udział goli strzelonych przez jeden duet także zanotował w poprzedniej edycji rozgrywek Górnik Zabrze (60,4%) przed Cracovią (53,3%). Tylko te dwa zespoły na koniec tamtej kampanii miały współczynnik powyżej 50% pod tym względem. Piast Gliwice znalazł się na ostatnim miejscu w tej klasyfikacji (26,3%). Jagiellonia była czwarta od końca (34,5%). Oba zespoły oddzieliły tylko Wisła Kraków i Wisła Płock. 

 

 

Nawet Górnikowi i tak daleko jednak do rekordowych osiągnięć w historii ligi. Na przykład 62 goli Teodora Peterka i Ernesta Wilimowskiego dla Ruchu Chorzów w kampanii 1934, czy 59 goli Mieczysława Gracza i Józefa Kohuta dla Wisły Kraków w edycji 1948. Oba te wyniki stanowiły blisko 70% całego dorobku tych ekip. W XXI wieku żadnej parze nie udało się osiągnąć poziomu 50 bramek w jednym sezonie. Najbliżej tego wyniku byli: Tomasz Frankowski i Maciej Żurawski w rozgrywkach 2004/2005. "Franek" osiągnął wtedy ćwierć setki trafień, "Żuraw" był tylko o jedną bramkę gorszy. To stanowiło zaś aż 70% goli Wisły Kraków w tamtej odsłonie zmagań!

 

 

KANADYJCZYCY Z PODLASIA

 

Skoro już o Wiśle i legendarnej parze Frankowski - Żurawski mowa: kiedy pierwszy z nich awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców wszech czasów Ekstraklasy, to pokazał kibicom trykot. Znajdowały się na nim nazwiska graczy asystujących przy jego trafieniach. Szczyt listy zajmował właśnie "Żuraw". Dziś wśród najlepszych duetów sezonu aż tak szeroko zakrojonej współpracy nie ma. Patryk Klimala zaliczył jedno decydujące podanie przed bramką Jesusa Imaza. Hiszpan odwdzięczył mu się tym samym. Choć z drugiej strony to aż 100% jego dorobku pod tym względem. Z najskuteczniejszej dwójki gliwiczan żaden nie zanotował jeszcze w bieżącym sezonie takiego dogrania. Najlepiej wypadają tu pary KGHM Zagłębia Lubin (Damjan Bohar - Sasa Zivec) oraz Cracovii (Rafael Lopes - Pelle van Amersfoort). Wspólnie wypracowali oni po trzy gole w obrębie tych duetów.

 

Jagiellonia przewodzi jednak pod względem najlepszego duetu w klasyfikacji kanadyjskiej. Jesus Imaz i Patryk Klimala w sumie uzyskali bowiem 19 punktów. Hiszpan znajduje się indywidualnie na czele tego zestawienia (10 punktów), ex aequo z Darko Jevticiem z Lecha Poznań. Jego partner z ataku ustępuje tej dwójce zaledwie jednym punktem. Jest przy tym najlepszy zarówno wśród młodzieżowców, jak też wszystkich Polaków! Drugie miejsce należy się parze Kolejorza z osiemnastoma punktami, trzecią pozycję okupuje dwójka KGHM Zagłębie Lubin z czternastoma punktami. Przedstawiciele Piasta z dwunastoma punktami przegrywają w tej rywalizacji jeszcze także z tandemami Legii Warszawa i Lechii Gdańsk.

 

 

 

Łącznie już w 17 z 24 goli strzelonych przez Jagiellonię Białystok "maczał palce" przynajmniej jeden z dwójki Jesus ImazPatryk Klimala. Mieli oni zatem udział (bramka lub asysta) w sumie w 70,8% trafień tego klubu. Jorge Felix i Piotr Parzyszek wyprzedzają ich pod tym względem o 4,2% (12 z 16 goli). Choć nawet ten rezultat nie daje im jeszcze miana lidera. Należy ono bowiem do Wisły Kraków w której dwójka Paweł BrożekMichał Mak punktowała minimum raz przy 78,6% trafień (11 z 14). Między gliwiczanami, a Jagą znajduje się także jeszcze Korona Kielce z Michalem Papadopulosem i Adnanem Kovaceviciem (71,4%, 5 z 7 goli). 

 

Wojciech Bajak

 


News

Letnie okienko transferowe otwarte - fakty i mity

2020.07.31

News

366 dni rywalizacji - podsumowanie sezonu 2019/2020 (cz. I)

2020.07.28

News

Cracovia zdobywcą Totolotek Pucharu Polski!

2020.07.24

News

Ostatnia kolejka - czas pożegnań

2020.07.24

News

Wydarzenie 37. kolejki: Podmiana wicelidera

2020.07.21

News

Inauguracja Legia Training Center

2020.07.21
News

37. kolejka w obiektywie

2020.07.21
News

Młodzieżowiec Sezonu 2019/2020 PKO Banku Polskiego: Michał Karbownik

2020.07.20
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X