STRONA OFICJALNA
2020.07.24
Ostatnia kolejka - czas pożegnań
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl


Czasowy lub definitywny. Tym razem mowa nie o transferach, ale o rozbracie z PKO Bank Polski Ekstraklasą. Wzięło go po zakończonym w niedzielę sezonie kilku bardzo dobrze znanych zawodników. Kogo nie zobaczymy w nadchodzących rozgrywkach?

Jest ogromne prawdopodobieństwo, że w sezonie 2020/2021 koronę króla strzelców najwyższej polskiej ligi wywalczy zawodnik bez takiego osiągnięcia w dorobku. Trzej ostatni piłkarze, figurujący w składach drużyn PKO Bank Polski Ekstraklasy, z takim dokonaniem na koncie - Paweł Brożek, Igor Angulo i Christian Gytkjaer - po tym sezonie pożegnali się z rozgrywkami. Poza nimi przy okazji ostatniej kolejki sezonu 2019/2020 pożegnano też kilku innych graczy. Niepewna jest także przyszłość sporej grupy zawodników.

 

 

IGOR ANGULO

 

Trzy kolejne sezony w Ekstraklasie i trzy lokaty w TOP-2 klasyfikacji ligowych strzelców (1. i dwukrotnie - 2.) z rzędu! Igor Angulo został pierwszym zawodnikiem z takim osiągnięciem od czasów Macieja Żurawskiego (2003-2005). Tylko on po II Wojnie Światowej zdołał w dwóch edycjach z rzędu najwyższej polskiej ligi notować co najmniej po dwadzieścia trzy gole na koncie (23 - 2018/2019; 24 - 2019/2020). Stał się także pierwszym obcokrajowcem w dziejach, który w trzech kampaniach z rzędu przekraczał pułap piętnastu trafień. W całej przygodzie z Ekstraklasą wypracował dorobek 63 goli i 8 asyst w 106 spotkaniach, co daje mu średnią 0,59 gola w meczu oraz punkt w klasyfikacji kanadyjskiej raz na 127 minut gry. To były najwyższe wynik wśród wszystkich piłkarzy występujących w ostatniej edycji rozgrywek. A gdyby tak doliczyć jeszcze jego osiągnięcia z I ligi, z edycji 2016/2017, to okaże się, że w rozgrywkach ligowych w Polsce zanotował łącznie 80 goli i w czterech sezonach z rzędu był w TOP-2 strzelców!

 

Niezastąpiony jak mało który zawodnik. Trener Marcin Brosz desygnował go do gry w 76 z 77 ostatnich kolejek Ekstraklasy. Hiszpański napastnik miał zaś udział aż przy 42,5% wszystkich trafień Górnika w trzech poprzednich sezonach! Teraz będzie muszał szukać zastępstwa do ataku. Igor Angulo zdecydował się bowiem na przenosiny do występującego w Indian Super League klubu FC Goa, w którym nie tak dawno występowali Lucio, czy Robert Pires.

 

STATYSTYKI:

• 106 meczów

• 63 gole strzelone

• 3 sezony w Ekstraklasie

• 1x król strzelców

• W ostatnim sezonie: 36 meczów, 16 goli

• Wiek: 36 lat 

 

 

 

PAWEŁ BROŻEK

 

Jeden wykorzystany karny więcej, jeden strzał posłany o kilka centymetrów poza zasięg rąk bramkarza, ułamek sekundy wcześniej podjęta decyzja i Paweł Brożek byłby w wyjątkowo elitarnym - dziś liczącym siedem osób - gronie zawodników z co najmniej 150 bramkami zdobytymi w najwyższej polskiej lidze. Ostatecznie bowiem zabrakło mu do tego ledwie jednego trafienia. Ale z drugiej strony - ta niewielka zadra w sercu, chyba zginie pod ciężarem osiągnięć strzeleckich "Brozia".

 

Mowa przecież o ósmym pod względem liczby strzelonych goli graczu w dziejach Ekstraklasy, a więc sklasyfikowanym choćby przed Teodorem Aniołą, Henrykiem Reymanem, Maciejem Żurawskim, Ernestem Wilimowskim, czy Grzegorzem Latą. W zestawieniu zawężonym do samego XXI wieku jest on już bezapelacyjnym liderem z przewagą blisko trzydziestu trafień nad następnym graczem. W klubowej klasyfikacji Wisły Kraków ustąpił on zaś wyłącznie Kazimierzowi Kmiecikowi. Poza nim jeszcze tylko pięciu zawodników strzelało więcej goli od Broźka w jednym klubie w Ekstraklasie. Nawet na sam koniec występów stać go był na spore osiągnięcie w tej materii. W tym sezonie to właśnie on był bowiem najlepszym strzelcem Białej Gwiazdy (8 goli) i zanotował najdłuższą serię w całej stawce (razem z Jarosławem Niezgodą) spotkań ze zdobyczą bramkową. Dzięki temu przeskoczył na liście strzelców wszech czasów Jana Liberdę.

 

Paweł Brożek zdecydował się ogłosić zakończenie kariery. W dniu ostatniego występu liczył sobie 37 lat 89 dni. Od jego debiutu w najwyższej polskiej lidze minęło zaś ponad dziewiętnaście lat (21 kwietnia 2001). Ostatnim zawodnikiem z większą rozpiętością między pierwszym, a końcowym punktem w rejestrze spotkań na tym szczeblu był Łukasz Surma. W zestawieniu zawodników z największą liczbą występów zajmuje 13. pozycję, ex aequo z Witoldem Bendkowskim. W obecnym stuleciu jest zaś czwarty. Od przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych nie było również w Ekstraklasie gracza z większą liczbą mistrzostw Polski (7) od niego.

 

STATYSTYKI:

• 376 meczów

• 149 goli strzelonych

• 18 sezonów

• 7x mistrz Polski

• 2x król strzelców

• W ostatnim sezonie: 19 meczów, 8 goli

• Wiek: 37 lat

 

 

 

CHRISTIAN GYTKJAER

 

W każdej z trzech edycji Ekstraklasy osiągał - podobnie jak Igor Angulo Flavio Paixao - dwucyfrowy dorobek snajperski. Szczyt nastąpił w ostatnim sezonie, gdy zanotował w sumie dwadzieścia cztery gole, co dało mu koronę króla strzelców.Swą dotychczasową przygodę z elitą zakończył z dorobkiem pięćdziesięciu pięciu goli w stu dwóch spotkaniach (średnio - 0,53 bramki na mecz). Daje mu to piąte miejsce na liście najskuteczniejszych obcokrajowców w historii i trzecie wśród najskuteczniejszych obcokrajowców w jednym klubie (ex aequo z Flavio Paixao). W czterdziestu dwóch starciach minimum raz wpisywał się na listę strzelców, siedmiokrotnie zaliczył dublet, trzy razy zaś na jego koncie pojawiał się hat-trick. Z rekordów zostanie po nim też wyrównanie najlepszego rezultatu snajperskiej w eliminacjach Mistrzostw Europy z piłkarzy Ekstraklasy (4 gole - Włodzimierz Lubański).

 

W PKO Bank Polski Ekstraklasie w sezonie 2020/2021 nie będzie zatem prawdopodobnie żadnego zawodnika, który zdobył tytuł króla strzelców najwyższej polskiej ligi. Paweł Brożek (najlepszy snajper sezonów 2007/2008 i 2008/2009) zakończył bowiem karierę, a Igor Angulo (2017/2018) i ostatni zdobywca tego lauru - Christian Gytkjaer, zmieniają rozgrywki. Duńczyk znany z występów dla Lecha Poznań przeniesie się do AC Monza, rywalizującej na zapleczu Serie A.

 

 

STATYSTYKI:

• 102 mecze

• 55 goli strzelonych

• 1x król strzelców

• 3 sezony w Ekstraklasie

• W ostatnim sezonie: 34 mecze, 24 gole

• Wiek: 30 lat

 

 

 

ŁUKASZ PIĄTEK

 

Jedenasty zawodnik pod względem łącznej liczby występów wśród zawodników grających w minionym sezonie w Ekstraklasie. Najwyższą polską ligę opuścił w związku ze spadkiem ŁKS Łódź. Jednak swą karierę będzie on kontynuował poza szeregami Rycerzy Wiosny, na jeszcze niższym szczeblu rozgrywkowym. Zdecydował się bowiem na przenosiny do Polonii Warszawa, czyli klubu, w którym zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej w grudniu 2005 roku. Dziś Czarne Koszule rywalizują w III lidze, a że we wrześniu Łukasza Piątka czekają już 35. urodziny, to o powrót może być wyjątkowo trudno. 

 

Zarówno swojego pierwszego, jak i - póki co - ostatniego z dwudziestu trzech goli w elicie zawodnik ten strzelił na tym samym stadionie: przy ulicy Łazienkowskiej 3 w Warszawie. Trafienie wieńczące ten dorobek było jego jedyną bramkę w poprzedniej edycji rozgrywek. Przed laty poza Czarnymi Koszulami występował również w Bruk-Becie Termalica Nieciecza i KGHM Zagłębiu Lubin, gdzie zdobył brązowy medal w 2016 roku.

 

STATYSTYKI:

• 268 meczów

• 23 gole

• 11 sezonów w Ekstraklasie

• Ostatni sezon: 22 mecze, 1 gol

• Wiek: 34 lata

 

 

 

MARCIN WASILEWSKI

 

Bez wątpienia legenda rodzimego futbolu. Uwielbiany przez kibiców w trzech krajach: Polsce, Belgii i Anglii. Za serducho, waleczność oraz nieustępliwość. W swoich zespołach dobry duch i na ogół kluczowy element bloku defensywnego. Dla przeciwników - koszmar i ciężka przeszkoda do sforsowania. Wiek jednak ciężko oszukać. "Wasyl" był ostatnim zawodnikiem w lidze, który zadebiutował w niej jeszcze w XX wieku (19 sierpnia 2000 rok). Części z jego kolegów z ekipy jak Aleksandara Buksy, czy Daniela Hoyo-Kowalskiego, nie było jeszcze na świece. Już w tej ostatniej edycji zmagań świętował jubileusz 200. występu, a zarazem stał się pierwszym piłkarzem z pola z występem po czterdziestych urodzinach od Piotra Reissa przed siedmiu laty. Ostatni raz na boisku pojawił się w wieku 40 lat 39 dni. Mógł nawet z miejsca zostać trzecim najstarszym strzelcem gola - po Reissie i Marianie Janoszce - ale w tym kończącym starciu zmarnował rzut karny... Mimo wszystko zapisał się w kronikach jako najstarszy piłkarz Wisły Kraków w historii.

 

Trudno powiedzieć, by Marcina Wasilewskiego omijały kontuzje. Już na zawsze pewnie jego nazwisko będzie funkcjonować w duecie z Axelem Witselem, jak niegdyś Włodzimierza Lubańskiego z Royem McFarlandem, czy Jacka Gmocha z Marianem Szeją. Belg został bowiem ponad dekadę temu sprawcą wyjątkowo brutalnego faulu na "Wasylu". Dla wielu byłby to kres kariery. Wasilewski jednak zagryzł zęby, powrócił i został nawet mistrzem Belgii, a jako pierwszy Polak też mistrzem Anglii! Mimo takich przeżyć i zaawansowanego wieku jeszcze nie zdecydował się na odwieszenie butów na kołku. Nieoficjalnie mówi się, że będzie grał w Wieczystej Kraków, rywalizującej w lidze okręgowej.

 

STATYSTYKI:

• 209 meczów

• 18 goli

• 10 sezonów

• Ostatni sezon: 15 meczów

• Wiek: 40 lat

 

  

 

MOŻLIWE POŻEGNANIA

 

Całkiem prawdopodobne też, że miniony sezon był ostatnim spędzonym w Ekstraklasie także w karierze innych zawodników. Drugi po Marcinie Wasilewskim, z czterdziestolatków z tych rozgrywek, trzykrotny mistrz Polski, Arkadiusz Malarz spadł bowiem z ŁKS Łódź do I ligi. W razie powrotu w szeregi elity będzie sobie on więc liczył już 41 lat. Z dotychczasowych piłkarzy próg ten przekroczył jedynie jego kolega po fachu - Janusz Jojko. Jego nowym kolegą w zespole będzie Jakub Tosik, zatem także ostro grający defensywny pomocnik także co najmniej jeden sezon spędzi poza elitą. Wobec relegacji swoich zespołów z Ekstraklasą tymczasowo lub definitywnie pożegnali się również: Adam Danch (282 mecze), Adam Marciniak (279), Maciej Jankowski (279), Jacek Kiełb (236), czy Michal Papadopulos (206). Czy jeszcze kiedyś zobaczymy ich na tym szczeblu?

 

Ponadto kontrakt ze Śląskiem Wrocław na jedno spotkanie przed osiągnięciem progu 250 występów wygasł Łukaszowi Broziowi. Spekuluje się o jego przenosinach do Widzewa Łódź. Być może poza Ekstraklasą znajdzie się także strzelec pięćdziesięciu siedmiu goli na tym szczeblu - Grzegorz Kuświk. Napastnik nie przedłużył umowy z Wisłą Płock. Z powodu wieku także dla nich ostatni sezon mógł być już ostatnim w Ekstraklasie. 

 

ZAWODNICY Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ MECZÓW W EKSTRAKLASIE, KTÓRZY WYSTĄPILI W SEZONIE 2019/2020

IMIĘ I NAZWISKO KLUB ŁĄCZNA LICZBA WYSTĘPÓW W EKSTRAKLASIE
Paweł Brożek Wisła Kraków 376
Tomasz Jodłowiec Legia Warszawa/Piast Gliwice 350
Rafał Boguski Wisła Kraków 344
Piotr Celeban Śląsk Wrocław 344
Mariusz Pawelec Śląsk Wrocław 309
Jakub Rzeźniczak Wisła Płock 301
Maciej Sadlok Wisła Kraków 295
Adam Danch Arka Gdynia 282
Maciej Jankowski Arka Gdynia 279
Adam Marciniak Arka Gdynia 279
Łukasz Piątek ŁKS Łódź 268
Marcin Pietrowski Piast Gliwice 268
Bartosz Rymaniak Piast Gliwice 268
Sławomir Peszko Lechia Gdańsk 268

 

czerwonym kolorem - zaznaczono piłkarzy obecnie znajdujących się poza Ekstraklasą (koniec kariery, spadek, kontrakt z zespołem z niższej ligi)


News

Niepokonana dwójka... 5. kolejka 2020/2021 (sobota)

2020.09.25

News

Terminarz 7. kolejki 2020/21

2020.09.25

News

Górnik i rzeki... 5. kolejka 2020/2021 (piątek)

2020.09.24

News

Sędziowie 5. kolejki

2020.09.24

News

Kibicuj z PKO Kontem Za Zero

2020.09.23

News

4. kolejka w obiektywie

2020.09.23
News

Wydarzenie 4. kolejki 2020/2021: Kompletny Górnik

2020.09.22
News

Olimpiady Specjalne i Ekstraklasa grają razem w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej

2020.09.22
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X