2020.11.21
Pasy w kontraście do Wojskowych
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Dwaj rywale z niedzielnego starcia 10. kolejki, Cracovia i Legia Warszawa, należą do czołówki najlepiej punktujących ekip w stawce. Mimo tego, mało jest jednak obecnie par drużyn, aż tak jaskrawo różniących się od siebie.

GOSPODARZE VS GOŚCIE

Legia Warszawa wraz z Rakowem Częstochowa tworzy duet jedynych klubów ze średnią punktową powyżej 2/mecz. W przypadku Wojskowych - nietypowo - większą część dorobku zajmują jednak zdobycze ze spotkań wyjazdowych. Pod względem liczby punktów wywalczonych poza swoim obiektem stołeczna ekipa jest najlepsza w stawce (11, tyle samo: Górnik Zabrze i Raków Częstochowa). Jako jedna z trzech ekip nie poniosła również jeszcze porażki w roli gościa (też: Raków i Wisła Kraków). Dla odmiany czeka ją dziś gościna na terenie, gdzie akurat wyjątkowo ciężko o "łupy". Pasy dla odmiany bowiem nie przegrały ani razu u siebie, a wraz ze Śląskiem Wrocław i KGHM Zagłębiem Lubin mają najwięcej punktów jako gospodarze (po 11).

WARTO WIEDZIEĆ:

• Cracovia pokonała u siebie w tym sezonie Pogoń Szczecin, Piasta Gliwice i Jagiellonię Białystok

• Legia Warszawa na wyjeździe w tym sezonie straciła 1 gola (najmniej w lidze)

CZĘSTOTLIWOŚĆ REMISÓW

Cracovia wraz z liderem tabeli, Rakowem Częstochowa, przewodzi stawce pod względem meczów bez porażki. Obie ekipy zanotowały po osiem takich starć na dziewięć rozegranych. Rzecz jednak w tym, że Pasy są jedyną ekipą, u której ponad połowa spotkań (55,6%) zakończyła się podziałem punktów. Zdarzyła się im już nawet seria czterech starć w trakcie tej edycji zmagań bez wyłonionego zwycięzcy. U Legii Warszawa konto z takimi rozstrzygnięciami na razie "zdobi" tylko jedno takie starcie (0:0 z Pogonią Szczecin). To z kolei najniższy rezultat w stawce (tyle samo: Warta Poznań i Lechia Gdańsk).

• Cracovia była pierwszym klubem z serią 4 remisów od Górnika Zabrze w sezonie 2017/2018

• W 13 ostatnich meczach Legii Warszawa ani razu nie padł bramkowy remis

ODDANE STRZAŁY PRZECIWKO DRUŻYNOM

Kilka kanonad przeżyła w ostatnim czasie Cracovia. W każdym z siedmiu ostatnich meczów golkiper tej ekipy, Karol Niemczycki, musiał sobie radzić z przynajmniej czterema próbami celnymi przeciwników. Łącznie w całym sezonie ma na swym koncie już 44 strzały obronione, co jest najwyższym rezultatem w stawce (średnio jedna obrona na 18 minut 25 sekund). To wynik tyleż skuteczności młodego golkipera, co i wyjątkowej łatwości Pasów w dopuszczaniu rywali do takich okazji. Wraz ze Stalą Mielec są dwiema ekipami przeciwko, którym oddano najwięcej strzałów (po 56). Pod tym względem Legia Warszawa jest dokładnie na przeciwnym krańcu klasyfikacji. Pozwoliła ona konkurentom na razie na oddanie tylko 29 strzałów celnych. Sumarycznie to drugi wynik po Pogoni Szczecin (25), ale z racji jednego zaległego meczu u Portowców, w przeliczeniu na czas gry już Legia ma najlepszy rezultat (1 strzał celny przeciwników co niespełna 28 minut)!

• Skuteczność bramkarzy w tym sezonie: Karol Niemczycki - 79%, Artur Boruc - 67%

• W tych drużynach zagrali najmłodsi bramkarze w tym sezonie: Karol Niemczycki (ur. 05.07.1999), Cezary Miszta (ur. 30.10.2001)

II POŁOWY

Ostatni kwadrans w spotkaniach to domena Cracovii. Pasy strzeliły łącznie w tym czasie aż pięć goli, co jest najlepszym wynikiem w stawce. W ogóle zespół spod Wawelu trafiał także najczęściej ze wszystkich ekip po przerwie. W drugiej połowie na jego koncie znajduje się bowiem dziewięć goli (tyle samo: Raków Częstochowa). Teraz jednak będzie musiała stanąć do rywalizacji z ekipą z najmniejszą liczbą straconych bramek w tym okresie. Przeciwnicy dali radę pokonać golkiperów Wojskowych jedynie trzy razy od 46. minuty wzwyż (Patryk Kun w 50', Jesus Jimenez w 47' i Fabian Piasecki w 81').

• Bez goli strzelonych w II połowach Cracovia miałaby 9 punktów mniej

• W 3 ostatnich meczach Legia Warszawa nie straciła gola w II połowach

RZUTY KARNE

Legia Warszawa to jeden z czterech klubów dla których nie podyktowano jeszcze rzutu karnego w bieżącym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy. Za Wojskowymi takie "fatum" ciągnie się jednak praktycznie od początku roku kalendarzowego. Ostatni raz arbitrzy wskazali na "wapno" dla stołecznej ekipy 9 lutego w rywalizacji z ŁKS Łódź. Oznacza to aż 25 meczów z rzędu bez możliwości wykonania "jedenastki". To najdłuższa seria w stawce. A dziś o taką próbę może być jeszcze ciężej, bo Cracovia notuje dokładnie odwrotną passę. To właśnie Pasy najdłużej ze wszystkich ekip nie zostały bowiem ukarane za przewinienie w "szesnastce". Sędziowie nie zaordynowali tego fragmentu gry przeciwko krakowskiej ekipie od derbów z Wisłą 3 marca. To z kolei daje 21 kolejnych spotkań z takim osiągnięciem.

• Cracovia to jedyna drużyna w tym sezonie, która zmarnowała rzut karny (Sergiu Hanca ze Śląskiem Wrocław)

Artur Boruc to jeden z dwóch bramkarzy, którzy strzelili gola z rzutu karnego w XXI wieku w Ekstraklasie (08.06.2004 z Widzewem Łódź)

Domagoj Antolić jest ostatnim zawodnikiem, który strzelił gola z rzutu karnego dla Legii Warszawa w Ekstraklasie (9 lutego 2020)

ZAWODNICY ZE STRZELONYM GOLEM

Legia Warszawa posiada w swych szeregach lidera klasyfikacji strzelców - Tomasa Pekharta. Ofensywa została w dużym stopniu podporządkowana właśnie czeskiemu napastnikowi. To on bowiem strzelił aż 8 z 14 goli. Oznacza to zaś olbrzymi udział w samych trafieniach swojego zespołu - 57,1%. Lepszy od niego był wyłącznie Michał Żyro (60% przed tą turą spotkań), ale w piątek nie powiększył dorobku. Cracovia tymczasem ma "najgorszego najlepszego snajpera" w lidze. Żaden z jej piłkarzy nie zdobył więcej niż 2 bramki, czyli 14,3% dorobku ekipy. Za to właśnie Pasy legitymują się największą liczbą graczy z minimum jednym trafieniem (11 przy 7 u Legii).