STRONA OFICJALNA
2018.12.04
Piłkarz Listopada w LOTTO Ekstraklasie: Flavio Paixao
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Nie było mocnych w ostatnim miesiącu na Lechię Gdańsk. I nie było mocnych także na jej lidera - Flavio Paixao. Portugalczyk został wybrany Piłkarzem Listopada w LOTTO Ekstraklasie.

Jego brat, Marco Paixao, był w swej karierze nawet królem strzelców najwyższej polskiej ligi. Nagrody dla Piłkarza Miesiąca nie dostał jednak nigdy. Tymczasem Flavio dokonał tego już po raz drugi. Poprzednio wyróżniony został jednak dawno, ponad cztery lata temu - w pażdzierniku 2014 roku. Wówczas grał jeszcze w Śląsku Wrocław. W ten sposób stał się on pierwszym zawodnikiem od Grzegorza Sandomierskiego (Zawisza i Jagiellonia) który został laureatem tego trofeum w barwach dwóch klubów. Poza nimi nie udało się to nikomu. Częściej od niego po zwycięstwo sięgali natomiast tylko Konstantin Vassiljev, Igor Angulo oraz Nemanja Nikolić (po trzy razy).

 

Pod uwagę przy wyborze Piłkarza Listopada brane były osiągnięcia z 14., 15. i 16. kolejki. W tym czasie Lechia Gdańsk rozprawiła się ze wszystkimi trzema rywalami, utrzymując się jednocześnie nieprzerwanie na pozycji lidera. W dwóch pierwszych spotkaniach zwycięskiego gola strzelał właśnie Flavio Paixao. W ostatnim - hitowym starciu z ówcześnie zajmującą drugą pozycję Jagiellonią Białystok - trafił on na 1:0, a jego koledzy dorzucili jeszcze dwie bramki, co pozwoliło gdańszczanom na wygraną 3:2.

 

W tym czasie awansował on też na pierwszą pozycję w klasyfikacji strzelców tego sezonu LOTTO Ekstraklasy. Ma już na koncie jedenaście bramek w bieżących rozgrywkach. Dzięki temu jako jedyny obcokrajowiec w trzech kolejnych sezonach Ekstraklasy notował dwucyfrowy rezultat strzelecki. 

 

W listopadzie został także rekordzistą wszech czasów pod względem liczby bramek zdobytych dla Lechii Gdańsk w Ekstraklasie (łącznie - 37), bijąc ponad półwieczne osiągnięcie Bogdana Adamczyka. Awansował także na drugą pozycję w klasyfikacji najskuteczniejszych zagranicznych zawodników w najwyższej polskiej lidze. Tam plasuje się aktualnie ex aequo razem ze... swym bratem Marco!

 

Po raz drugi w historii nagroda dla Piłkarza Miesiąca powędrowała w ręce zawodnika Lechii Gdańsk. Przerwa między tymi dwoma laurami trwała aż sześć lat. Poprzednio bowiem udało się tego dokonać reprezentantowi Burkiny Faso - Abdou Razackowi Traore w październiku 2012 roku.

 

Wyboru piłkarza miesiąca tradycyjnie dokonali sami zawodnicy oraz kibice. Portugalczyk osiągnął przygniatającą przewagę w głosowaniu kapitanów. Wskazali na niego przedstawiciele aż ośmiu drużyn. Dodatkowo jeden głos otrzymał, zwyciężając w plebiscycie na fanpage'u Canal+. Wybory wśród użytkowników Onetu zakończyły się natomiast triumfem Macieja Jankowskiego.

 


News

Oficjalny quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w marcu!

2020.04.06

News

Konkurs "Football Manager to moje życie" - zwycięzcy

2020.04.06

News

Stałe fragmenty gry... podsumowanie 26 kolejek (cz. III)

2020.03.24

News

Turniej Ekstraklasa Games zawieszony

2020.03.18

News

Odroczone jubileusze...

2020.03.16

News

W podobnych nastrojach... 27. kolejka (piątek)

2020.03.13
News

Wydarzenie 26. kolejki: Poczwórna czwórka

2020.03.10
News

26. kolejka w obiektywie

2020.03.10
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X