STRONA OFICJALNA
2019.11.30
Początek finiszu... 17. kolejka (niedziela)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Dziś rozpoczyna się ostatni miesiąc 2019 roku. Zawiera on jeszcze dziesięć dni meczowych. W pierwszym z nich do boju staną: Raków Częstochowa z Jagiellonią Białystok, ŁKS Łódź z Cracovią i Wisła Kraków z Lechią Gdańsk.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

 

Swoje pierwsze zwycięstwo w XXI wieku w Ekstraklasie - po dwudziestojednoletnim rozbracie z tą klasą rozgrywkową - Raków Częstochowa odniósł właśnie w starciu z Jagiellonią Białystok. Był to jednocześnie premierowy triumf Marka Papszuna w roli trenera na tym szczeblu. Zespół spod Jasnej Góry pokonał wtedy Dumę Podlasia 1:0.

 

Takie same rezultaty padały także w dwóch ostatnich ligowych starciach, w których częstochowianie występowali w roli gospodarza. W obu Raków strzelił gola na wagę trzech punktów już po 75. minucie. W ogóle w jego spotkaniach w ostatnich kwadransach padło najwięcej goli (12, tyle samo w meczach Lecha Poznań).

 

Jagiellonia Białystok przybywa do Bełchatowa z kolei w roli najbardziej bramkostrzelnego zespołu na wyjazdach. Poza swoim obiektem strzeliła już 12 goli (tyle samo Lech Poznań). Ma też najdłuższą obecnie serię z co najmniej jednym strzelonym golem. Wynosi ona 8 meczów z rzędu. Tylko w jednym z tych starć ani razu na liście strzelców nie pojawił się Jesus Imaz bądź Patryk Klimala.

 

Razem tworzą oni najskuteczniejszy klubowy duet w obecnych rozgrywkach z sumą szesnastu goli. Hiszpan utracił prowadzenie w wyścigu po koronę snajperską, ale nadal przewodzi w klasyfikacji kanadyjskiej (11 punktów, tyle samo: Jarosław Niezgoda). Polak jest z kolei zarówno najbardziej efektywnym (10 punktów), jak też najbardziej bramkostrzelnym (7 goli) młodzieżowcem.

 

WARTO WIEDZIEĆ

• W meczach Rakowa Częstochowa podyktowano najwięcej karnych w tym sezonie (8)

• Jagiellonia Białystok ma najwięcej meczów z co najmniej 2 strzelonymi golami (9, tyle samo: KGHM Zagłębie Lubin)

• Możliwy występ zawodników z największą liczbą wygranych pojedynków w powietrzu w tym sezonie (Tomas Petrasek 133 – 90 Taras Romanczuk

 

 

ŁKS ŁÓDŹ - CRACOVIA

 

Cracovia to jeden z trzech klubów, wraz z Legią Warszawa i Pogonią Szczecin, które po szesnastu kolejkach miały ponad połowę możliwych triumfów (po 9). Legitymuje się też piętnastoma meczami z co najmniej jednym trafieniem, co również stanowi najlepszy wynik w stawce. Jednak jej konik teraz głównie stanowi defensywa.

 

Pasy wygrały trzy z czterech ostatnich meczów, jeden raz zremisowały. W żadnym z nich nie straciły gola! W przełożeniu na czas oznacza to 369 minut z czystym kontem. Drużyna prowadzona przez MichałaProbierza (między wrześniem, a listopadem 2011 roku szkoleniowca ŁKS) ma aktualnie najwięcej takich spotkań w swym rejestrze (ex aequo z Pogonią Szczecin i Piastem Gliwice). 

 

Tymczasem przyjdzie jej zmierzyć się z Rycerzami Wiosny, które na potęgę tracą gole w bieżących rozgrywkach. Właśnie łódzki klub ma największą wartość liczbową po stronie strat bramkowych (29). Akurat w bezpośrednich starciach z Pasami ostatnio to jednak ten klub częściej wychodził na plus. Ma on na koncie cztery mecze z rzędu z tym przeciwnikiem z co najmniej jednym strzelonym golem i bez porażki. U siebie zaś ostatni raz przegrała z Cracovią w najwyższej lidze w 1961 roku! Następne siedem spotkań na własnym obiekcie z najbliższym przeciwnikiem zawsze przynosiło jej punkty.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

Arkadiusz Malarz (ŁKS Łódź) vs Cracovia: 6 meczów - 3 stracone gole, 3x czyste konto

• Cracovia w meczach z ŁKS Łódź strzeliła najwięcej goli w historii swoich występów w Ekstraklasie

• W tym meczu mogą wystąpić dwaj najstarsi bramkarze, którzy zagrali w tym sezonie: (Arkadiusz Malarz (1980) i Michal Pesković (1982)

 

 

WISŁA KRAKÓW - LECHIA GDAŃSK

 

Ostatni raz przed tym sezonem seria ośmiu porażek przytrafiła się Zawiszy Bydgoszcz w edycji rozgrywek 2014/2015. W obecnej kampanii dotknęła zaś już dwa kluby - ŁKS Łódź i właśnie Wisłę Kraków. Dla obu to najdłuższe takie passy w historii występów w najwyższej lidze. Rycerzom Wiosny udało się ją już zakończyć. Jeśli natomiast Biała Gwiazda nie pójdzie w ich ślady, wtedy stanie się pierwszą drużyną z dziewięcioma kolejnymi przegranymi w najwyższej polskiej lidze od Jagiellonii Białystok w sezonie 2007/2008.

 

Wisła w tym sezonie jeśli wygrywała to zawsze na swoim obiekcie (3 mecze). Z całej stawki klubów to właśnie u niej punkty wywalczone u siebie stanowią największą część ogólnego dorobku (81,8%). wyróżnia się też najwyższym udziałem trafień Polaków w dorobku bramkowym (86,7%). Jedenaście ostatnich goli tej drużyny strzelili właśnie rodzimi gracze. To najdłuższa aktualnie seria w lidze.

 

Wśród nich znajdują się gole Pawła Brożka. Jeśli wiekowy napastnik wystąpi w tym meczu, wówczas awansuje na 16. miejsce pod względem liczby występów w Ekstraklasie i 4. w samym XXI wieku. W obu zestawieniach dogoni bowiem Łukasza Trałkę (obecnie: 371 meczów).

 

Ponadto jeśli zagra, a trener Piotr Stokowiec wpuści do boju nowego rekordzistę w liczbie goli strzelonych przez obcokrajowców, Flavio Paixao, wówczas dojdzie do starcia dwóch zawodników z największym rejestrem zdobyczy bramkowych, spośród graczy zgłoszonych do rozgrywek. Tyle, że różnica mizy nimi to aż 80 goli na korzyść "Brozia". 

 

WARTO WIEDZIEĆ:

• Wisła Kraków w 5 z 6 ostatnich meczów u siebie z Lechią strzelała minimum 3 gole

• Jeśli Lechia Gdańsk strzeli gola, będzie to jej 50. bramka zdobyta przeciwko Wiśle Kraków

• Obie drużyny strzeliły tyle samo goli w I połowach (po 8)

 


News

Letnie okienko transferowe otwarte - fakty i mity

2020.07.31

News

366 dni rywalizacji - podsumowanie sezonu 2019/2020 (cz. I)

2020.07.28

News

Cracovia zdobywcą Totolotek Pucharu Polski!

2020.07.24

News

Ostatnia kolejka - czas pożegnań

2020.07.24

News

Wydarzenie 37. kolejki: Podmiana wicelidera

2020.07.21

News

Inauguracja Legia Training Center

2020.07.21
News

37. kolejka w obiektywie

2020.07.21
News

Młodzieżowiec Sezonu 2019/2020 PKO Banku Polskiego: Michał Karbownik

2020.07.20
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X