STRONA OFICJALNA
2020.02.13
Podobieństwo losów... 22. kolejka (piątek)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

 

Przeciwnicy z piątkowych par poprzedni sezon kończyli dwie lokaty od siebie (11. Górnik Zabrze vs 13. Arka Gdynia i 3. Lechia Gdańsk vs 1. Piast Gliwice). A i teraz każdy z tych zespołów plasuje się bardzo blisko swego rywala. Pierwszy duet dzielą od siebie - znów - dwie pozycje. Medaliści z ubiegłej edycji zmagań są zaś sąsiadami w tabeli.

GÓRNIK ZABRZE - ARKA GDYNIA

 

Sześć ostatnich goli Arki Gdynia strzelili Polacy. Grono to tworzą "trzej panowie M": Michał Nalepa, Mateusz Młyński (obaj - po 1 bramce) oraz Maciej Jankowski (4). Ten ostatni zawodnik zdobywał bramki w dwóch poprzednich starciach wyjazdowych Arkowców. Jest też autorem ich trzech kolejnych trafień poza swoim obiektem. 

 

W szeregach Górnika Zabrze za siedem kolejnych strzałów posłanych do siatki rywali w całości odpowiada z kolei druga najbardziej bramkostrzelna nacja tej edycji rozgrywek, czyli Hiszpanie. Tym dorobkiem podzielili się wszak: Jesus Jimenez (4) i Igor Angulo (3). Tworzą oni jednocześnie jedyny klubowy duet w bieżącym sezonie, w którym każdy z członków ma na koncie co najmniej osiem trafień.

 

Obrońcy tytułu króla strzelców Ekstraklasy wyraźnie lepiej idzie na własnym boisku. W trzech ostatnich starciach tu rozegranych zdobył on aż pięć bramek. Przywiązanie do własnego obiektu to zresztą domena całego Górnika. Zabrzanie są jedyną ekipą w tej edycji zmagań, która wszystkie zwycięstwa odniosła u siebie. Mają oni także najmniej porażek w roli gospodarza (1, tyle samo: Śląsk Wrocław) w całej stawce. Przeciwko Arce Gdynia nie przegrali żadnego z pięciu ostatnich meczów na obiekcie imienia Ernesta Pohla.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

• W meczach Górnika Zabrze padło najwięcej remisów w tym sezonie (9)

• Arka Gdynia to 1 z 2 drużyn (też: Pogoń Szczecin), która na wyjeździe wygrywa częściej niż u siebie (3-2)

• W 10 ostatnich meczach między nimi gospodarze nie przegrali

 

 

LECHIA GDAŃSK - PIAST GLIWICE

 

Ofensywa Lechii Gdańsk wyraźnie ostatnio - przynajmniej w elemencie wykańczania akcji - opiera się na Flavio Paixao. Portugalczyk strzelił siedem kolejnych goli tego zespołu. Ostatnio taką serię w całej lidze zanotował Igor Angulo, między 1., a 4. kolejką sezonu 2017/2018 w Górniku Zabrze. Jeśli Paixao "ukłuje" także gliwiczan, będzie to jego 50. bramka zdobyta w barwach gdańskiej ekipy w Ekstraklasie. Nikt jeszcze nie dokonał takiego wyczynu. Przed nim zaś tylko wspomniany już Angulo i Miroslav Radović spośród obcokrajowców zdołali strzelić minimum pół setki goli dla jednej drużyny w najwyższej polskiej lidze.

 

Po drugiej stronie boiska Portugalczyk będzie miał w piątkowy wieczór jednak naprawdę godnego siebie rywala. Jorge Felix wszak w tym sezonie ma największy udział ze wszystkich zawodników w zdobyczach bramkowych klubu w Ekstraklasie (45,8%). Od Flavio Paixao, Hiszpan jest nawet jeszcze bardziej regularny. Ex aequo z wytransferowanym zimą z Legii Warszawa Jarosławem Niezgodą, ma bowiem najwięcej meczów z minimum jednym trafieniem na koncie (10). Lechię "ukąsił" zaś już w dwóch ostatnich starciach przeciwko niej.

 

Pierwszy raz te zespoły zmierzyły się w Ekstraklasie w listopadzie 2008 roku. Na stadionie Lechii padł wtedy remis 0:0. W dziewięciu kolejnych starciach między nimi w Gdańsku jednak już ani razu nie doszło do podziału punktów. Pięć razy wygrali tu gospodarze, Piast był górą zaś tylko jeden raz mniej. Trzy poprzednie potyczki między nimi rozegrane nad Bałtykiem zawsze kończyły się rezultatami 2:0.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

• W 3 ostatnich meczach Lechii Gdańsk zawsze padały minimum 3 bramki

• Piast Gliwice stracił najmniej goli w I połowach (6, tyle samo: Legia)

• W 8 ostatnich meczach między nimi w Gdańsku przynajmniej jedna drużyna strzelała minimum 2 gole

 


News

Terminarz 7. kolejki 2020/21

2020.09.25

News

Górnik i rzeki... 5. kolejka 2020/2021 (piątek)

2020.09.24

News

Sędziowie 5. kolejki

2020.09.24

News

Kibicuj z PKO Kontem Za Zero

2020.09.23

News

4. kolejka w obiektywie

2020.09.23

News

Wydarzenie 4. kolejki 2020/2021: Kompletny Górnik

2020.09.22
News

Olimpiady Specjalne i Ekstraklasa grają razem w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej

2020.09.22
News

Podsumowanie 4. kolejki 2020/2021

2020.09.22
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X