2021.04.06
Podsumowanie 23. kolejki 2020/2021
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Cztery zwycięstwa gospodarzy, trzy triumfy gości i żadnego remisu. Tak wyglądała tegoroczna Wielkanoc na boiskach PKO Bank Polski Ekstraklasy. Łącznie padło w tych spotkaniach dwadzieścia goli.

To była Wielka Sobota Legii Warszawa. Starcie dwóch najwyżej sklasyfikowanych drużyn w tabeli ligowej przyniosło bowiem umocnienie Wojskowych na prowadzeniu. Zespół z Łazienkowskiej 3 to jeden z najmocniejszych liderów ostatnich sezonów. Na tym etapie rozgrywek ma najwięcej punktów (51) od sezonu 2012/2013, gdy także oni znajdowali się na czele (52). Ostatnią drużyną z większą przewagą nad wiceliderem niż oni (10 punktów) była zaś Wisła Kraków 2007/2008 (12 punktów). Jeśli zespół Czesława Michniewicza zdobędzie pełną pulę w dwóch najbliższych kolejkach, a żaden z trzech zespołów znajdujących się zaraz za nimi w tabeli - Pogoń Szczecin, Raków Częstochowa, Lechia Gdańsk - nie przekroczy bariery 42 punktów, to mistrz Polski będzie znany już na pięć serii spotkań przed końcem zmagań.

Definitywnie matematyczne szanse na taki sukces straciła już cała dolna połowa tabeli - od KGHM Zagłębia Lubin do PGE FKS Stali Mielec. W samym 2021 roku pod względem wywalczonego dorobku bezpośrednio za plecami Legii Warszawa (22 punkty na 27 możliwych) znajdują się natomiast Piast Gliwice (20) oraz Warta Poznań (19). Tylko ten tercet zdobywa od przerwy zimowej średnio powyżej 2 punktów w meczu.

STATYSTYKI OGÓLNE

Sześć goli w dwóch ostatnich meczach. Tomas Pekhart stał się pierwszym zawodnikiem z takim dokonaniem od Jakuba Świerczoka w grudniu 2017 roku. Po "czwórpaku" przeciwko KGHM Zagłębiu Lubin, w sobotę napastnik Legii Warszawa uzyskał dublet w rywalizacji z Pogonią Szczecin. Dzięki temu jego przewaga w wyścigu po koronę króla strzelców jest jeszcze wyraźniejsza. Ma on najwięcej strzelonych goli po 23 kolejkach (21) od czasu swego poprzednika w ataku Legii Warszawa - Nemanji Nikolicia w edycji 2015/2016 (23). W całym XXI wieku tylko jedenaście razy piłkarz miał więcej bramek od niego... na koniec rozgrywek! Średnio w tej edycji zmagań trafia co około 76 minut gry! Wraz z Filipem Mladenoviciem (gol w trzecim meczu z rzędu u siebie) tworzą najskuteczniejszy klubowy duet w sezonie. Razem strzelili 28 goli, czyli... więcej niż połowa drużyn w stawce!

Następni po Pekharcie zawodnicy w wyścigu po koronę króla strzelców mają ponad dwa razy mniejszy dorobek od Czecha (po 10 goli). Do Jesusa Imaza na drugim stopniu podium po Lanym Poniedziałku doszusował jego rodak, a zarazem imiennik - Jimenez z Górnika Zabrze. Jest on trzecim zawodnikiem z dwucyfrowym dorobkiem strzeleckim w stawce. Obaj jako jedyni dokonali tego w każdym z dwóch ostatnich sezonów. Tylko zabrzanie mieli zaś - jak na razie - snajpera z takim dokonaniem w czterech edycjach rozgrywek z rzędu. Dzięki bramce z soboty jedno trafienie od "dwucyfrówki" jest z kolei Mikael Ishak. Napastnik Lecha Poznań jest najskuteczniejszym z debiutantów w bieżącej edycji zmagań.

Wśród bramkarzy najdłuższą obecnie serię bez straty bramki posiada Frantisek Plach. Golkiper Piasta Gliwice już ponad 350 minut nie wyciągał piłki z siatki. Po wyniku 1:0 z Wisłą Płock przypieczętował znakomitą serię - trzech sezonów z rzędu z dwucyfrową liczbą meczów bez straty bramki. Jako ostatni przed nim dokonał tego Arkadiusz Malarz (2015/2016 - 2017/2018).

UWAGA! STATYSTYKI ZOSTANĄ UZUPEŁNIONE PO ROZEGRANIU ZALEGŁEGO MECZU PGE FKS STAL MIELEC - RAKÓW CZĘSTOCHOWA

Zwycięstwa gospodarzy: 4 (w całym sezonie - 77)

Rzuty rożne: 62

Najstarszy zawodnik: Artur Boruc (Legia Warszawa, 41 lat 42 dni)

Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Artur Boruc

Najmłodszy zawodnik: Piotr Starzyński (Wisła Kraków, 17 lat 73 dni)

Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Xavier Dziekoński (Jagiellonia Białystok, 17 lat 181 dni)

Debiutanci: 0

Pierwszy mecz w tym sezonie: 2 zawodników

Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Konrad Poprawa (Śląsk Wrocław) - 3 lata 125 dni

Młodzieżowcy: 42 + 2 obcokrajowców z roczników 1999-2000

Liczba goli: 20 (średnio - 2,86 gola/mecz) | W całym sezonie: 462 (średnio - 2,52 gola/mecz)

Drużyny ze strzelonym golem: 11

Strzelcy goli: 19

Dublety: 1

Gole Polaków: 9

Pierwsze gole w Ekstraklasie: 0

Gole młodzieżowców: 0

Najstarszy strzelec gola: Adam Frączczak (Pogoń Szczecin, 33 lata 239 dni)

Najmłodszy strzelec gola: Patryk Szysz (KGHM Zagłębie Lubin, 23 lata 4 dni)

Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Mario Maloca (Lechia Gdańsk, 1457 dni)

Najdłuższa seria ze strzelonym golem: Mikael Ishak (Lech Poznań) i Tomas Pekhart (Legia Warszawa) - 2 mecze

Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Frantisek Plach (Piast Gliwice) - 352 minuty

Gole zmienników: 1

Karne (podyktowane/wykorzystane): 2/2

Strzały/strzały celne: 200/63 (31,5%)

Gol co: 10 strzałów (co 3,2 strzału celnego)

WYDARZENIA W MECZACH

Po pokonaniu Pogoni Szczecin, Legia Warszawa, zanotowała już swój szósty mecz z rzędu z pełną pulą. To najdłuższa seria ze wszystkich klubów w bieżącym sezonie. Jako ostatnia w Ekstraklasie dokonała tego Wisła Płock na przełomie września i października 2019 roku. Również Wojskowi są najdłużej niepokonanym obecnie zespołem w stawce (8 meczów). Warto tu  odnotować także wyczyn Piasta Gliwice - w szesnastu ostatnich starciach zespół ten tylko raz schodził z boiska bez punktów! Najdłużej na jakąkolwiek zdobycz czeka KGHM Zagłębie Lubin (3 mecze).

Wciąż bardzo regularna pod bramką przeciwnika jest Warta Poznań. Zawodnicy Piotra Tworka w dwunastu meczach z rzędu trafiali do siatki rywali. Jeśli uda im się to także w następnej kolejce, wyrówna najlepszy wynik tego sezonu (KGHM Zagłębie Lubin - 13 meczów z rzędu). Z tego w czterech ostatnich starciach zawsze po dwa razy pokonywała bramkarzy przeciwników.

WISŁA PŁOCK 0:1 PIAST GLIWICE

Michał Chrapek (54')

- 7. mecz z rzędu Wisły Płock bez wygranej

- 15. z 16 ostatnich meczów Piasta Gliwice, w których nie poniósł porażki

- Pierwszy raz w meczach między nimi wygrali goście

LEGIA WARSZAWA 4:2 POGOŃ SZCZECIN

Filip Mladenović (4'), Tomas Pekhart (10' i 15' k.), Mateusz Wieteska (29') - Adam Frączczak (45+1'), Kamil Drygas (83' k.)

- Tomas Pekhart (Legia Warszawa) - łącznie 6 goli strzelonych w 2 ostatnich meczach

- 6. zwycięstwo z rzędu Legii Warszawa (najdłuższa seria w tym sezonie)

- Koniec serii 5 meczów bez porażki Pogoni Szczecin z Legią Warszawa

CRACOVIA 2:1 LECH POZNAŃ

Michal Siplak (45'), Pelle van Amersfoort (56') - Mikael Ishak (28')

- Pierwsze zwycięstwo Cracovii w 2021 roku

- 4. mecz wyjazdowy z rzędu Lecha Poznań, który rozstrzygnął się różnicą 1 gola

- 24. zwycięstwo Cracovii nad Lechem Poznań w Ekstraklasie (najwięcej zwycięstw Cracovii z jednym rywalem)

GÓRNIK ZABRZE 1:2 WARTA POZNAŃ

Jesus Jimenez (69') - Jan Grzesik (30'), Mateusz Kupczak (50')

- Po 308 minutach z czystym kontem Martin Chudy (Górnik Zabrze) stracił gola

- 4. mecz z rzędu Warty Poznań z 2 golami strzelonymi

- Pierwsze zwycięstwo Warty Poznań nad Górnikiem Zabrze w Ekstraklasie

PODBESKIDZIE BIELSKO-BIAŁA 2:0 WISŁA KRAKÓW

Desley Ubbink (14'), David Niepsuj (49')

- Pierwszy raz w tym sezonie Podbeskidzie Bielsko-Biała wygrało różnicą większą niż 1 gol

- Pierwsze zwycięstwo Podbeskidzia Bielsko-Biała u siebie nad Wisłą Kraków

- 4. mecz z rzędu Wisły Kraków z posiadaniem piłki powyżej 50%

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK 0:1 ŚLĄSK WROCŁAW

Erik Exposito (45')

- W tym sezonie jeśli Jagiellonia Białystok przegrywa u siebie to zawsze 0:1

- Pierwszy mecz trenera Jacka Magiery w Ekstraklasie od 3 lat 208 dni

- Pierwszy raz w tym sezonie Śląsk Wrocław wygrał na wyjeździe różnicą mniejszą niż 2 gole

LECHIA GDAŃSK 3:1 KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN

Łukasz Zwoliński (6'), Mario Maloca (23'), Żarko Udovicić (65') - Patryk Szysz (45+2')

- 3. zwycięstwo z rzędu Lechii Gdańsk u siebie różnicą 2 goli

- 3. mecz z rzędu, w którym rywale KGHM Zagłębia Lubin oddali minimum 7 strzałów celnych