2020.06.30
Podsumowanie 33. kolejki 2019/2020
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

W tej kolejce starły się ze sobą cztery najlepsze zespoły w tabeli i oba te spotkania zakończyły się podziałami punktów. Wobec tego Legii Warszawa wymknęła się z rąk okazja do zapewnienia sobie mistrzostwa Polski - jako drugi klub w XXI wieku - już na cztery kolejki przed końcem sezonu. Matematyczne szanse na ten tytuł poza nią posiadają już wyłącznie Piast Gliwice i Lech Poznań.

Dwa remisy z rzędu Wojskowych sprawiły, że pierwszy raz od 26. kolejki ich średnia punktowa za ten sezon spadła poniżej poziomu 2/mecz. Nawet mimo tego Legia Warszawa i tak już po piętnastej serii spotkań z rzędu otwiera tabelę PKO Bank Polski Ekstraklasy. Jest też pierwszym liderem od sześciu lat, który utrzymał dwucyfrową przewagę punktową nad następną ekipą w stawce po trzech kolejnych starciach. A że z wyścigu o tytuł definitywnie odpadł Śląsk Wrocław, to stołeczna ekipa w sobotę zapewniła sobie podium. Dokonała tego już w dziesiątej edycji rozgrywek z rzędu, co stanowi drugi najwyższy wynik w historii mistrzostw Polski, po Górniku Zabrze z lat 1957-1972.

I o ile na górze pozostał status quo pod względem różnicy punktowej między liderem, a trójką najwyżej sklasyfikowanych pretendentów, to w dolnej połowie tabeli znacznie wzrosła przewaga dwóch Wiseł oraz KGHM Zagłębia Lubin nad strefą spadkową. Te trzy ekipy wygrały bowiem solidarnie swoje spotkania w miniony weekend, a ekipy spod "kreski" w ogóle nie zapunktowały. Jeśli w kolejnej kolejce Miedziowi oraz Nafciarze co najmniej utrzymają posiadany zapas nad Arką Gdynia (odpowiednio: 11 i 9 punktów), a Wisła Kraków swój powiększy (z 8 do minimum 9 punktów), to już ta seria spotkań przyniesie rozstrzygnięcie co do ostatecznego składu tercetu spadkowiczów spadkowiczów.

STATYSTYKI OGÓLNE

Christian Gytkjaer (Lech Poznań) dzięki trafieniu uzyskanemu w niedzielnym starciu ze Śląskiem Wrocław ma na koncie aż dwadzieścia jeden goli, co zapewnia mu przewagę sześciu goli nad wiceliderem klasyfikacji strzelców, Jorge Felixem (Piast Gliwice). W ten sposób już w trzecim sezonie najwyższej polskiej ligi z rzędu przynajmniej jeden z zawodników przekroczył barierę dwudziestu bramek. W edycji 2017/2018 dokonali tego wszak Igor Angulo (23) i Carlitos (24), w 2018/2019 udało się to zaś ponownie Angulo (24). Taka seria w najwyższej polskiej lidze zdarzyła się po raz pierwszy od lat 1938-1948!

Poza wyścigiem o koronę króla strzelców w bieżącej edycji rozgrywek znajduje się Łukasz Zwoliński, który zasilił szeregi Lechii Gdańsk dopiero zimą. Za to napastnik Lwów Północy nie ma konkurencji w tym sezonie w roli jokera. Po wejściu z ławki rezerwowych strzelił już pięć goli. Ostatnim zawodnikiem spoza podstawowego składu z taką skutecznością był w Ekstraklasie Marcin Robak w sezonie 2016/2017 (9 goli). Jagiellonię Białystok, tak jak niespełna miesiąc wcześniej Górnika Zabrze, ukłuł w tę niedzielę dwukrotnie. Poprzednim zawodnikiem z dwoma dubletami jako zmiennik w jednej edycji rozgrywek był Damian Gorawski z Ruchu Chorzów 2000/2001.

Zwycięstwa gospodarzy: 4 (w całym sezonie - 126; 47,7%)

Rzuty rożne: 93

Najstarszy zawodnik: Marcin Wasilewski(Wisła Kraków, ur. 09.06.1980)

Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Lubomir Guldan (KGHM Zagłębie Lubin, ur. 30.01.1983)

Najmłodszy zawodnik: Hubert Turski (Pogoń Szczecin, ur. 31.01.2003)

Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Adam Ratajczyk (ŁKS Łódź, ur. 12.06.2002)

Debiutanci: 2 (Dawid Arndt - ŁKS Łódź, ur. 22.09.2001; Kacper Smoliński - Pogoń Szczecin, ur. 07.02.2001)

Pierwszy mecz w tym sezonie: 3 zawodników

Pierwszy mecz w obecnym klubie: 2 zawodników

Młodzieżowcy: 47 + 2 obcokrajowców urodzonych w 1998 roku lub później

Liczba goli: 23 (średnio - 2,88 gola/mecz) | W całym sezonie: 678 (średnio - 2,57/mecz)

Drużyny ze strzelonym golem: 14

Strzelcy goli: 19 + 2 samobóje

Dublety: 2

Gole Polaków: 10 (43,5%) + 1 samobój | W całym sezonie: 286 (42,2%)

Pierwsze gole w Ekstraklasie: 2 zawodników

Gole młodzieżowców: 3

Najstarszy strzelec gola: Marcus Vinicius da Silva (Arka Gdynia, ur. 29.03.1984)

Najmłodszy strzelec gola: Maciej Rosołek (Legia Warszawa, ur. 02.09.2001)

Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Ricardo Nunes (Pogoń Szczecin, 793 dni)

Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Mateusz Lis (Wisła Kraków) - 180 minut

Najdłuższa aktualna seria ze strzelonym golem: żaden zawodnik nie strzelił gola w każdej z dwóch ostatnich kolejek

Gole zmienników: 4

Karne (podyktowane/wykorzystane): 2/2 (100%)

Strzały/strzały celne: 193/76 (39,4%)

Gol co: 8,4 strzału (co 3,3 strzału celnego)

zielony kolor - oznacza najwyższy wynik w tym sezonie (lub jego wyrównanie)

czerwony kolor - oznacza najniższy wynik w tym sezonie (lub jego wyrównanie)

WYDARZENIA W MECZACH

Raków Częstochowa już w czwartym meczu z rzędu zapisał na koncie pełną pulę. Dzięki temu wyrównał swą najdłuższą serię zwycięstw w historii występów w najwyższej polskiej lidze. Na powtórkę takiego wyczynu zawodnicy spod Jasnej Góry czekali prawie ćwierć wieku! W tej chwili to właśnie oni posiadają najbardziej okazałą passę triumfów w ligowej stawce. Do tej kolejki "łeb w łeb" szedł z nimi sąsiad w tabeli, Górnik Zabrze, ostatecznie jednak ekipa Marcina Brosza przegrała 0:1 z Wisłą Kraków. Najdłuższą serię bez porażki ma z kolei Lech Poznań (6 meczów).

W tej kolejce dobiegła końca indywidualna passa Mickey'a van der Harta bez straty bramki. Jednak w chwili, gdy zdołał go pokonać Israel Puerto, od poprzedniego wpuszczonego strzału przez Holendra upłynęło 486 minut. Dzięki temu pobił on poprzedni rekord bieżącego sezonu - zresztą także należący do siebie - o trzydzieści jeden minut. Jest on też jedynym golkiperem z dubletem serii zawierających co najmniej po 400 minut z czystym kontem w trwającej edycji zmagań.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA 3:2 ARKA GDYNIA

Kamil Piątkowski (29'), Petr Schwarz (43'), Kamil Kościelny (65') - Patryk Kun (56' s.), Marcus Vinicius da Silva (81')

- Jedenasty mecz z rzędu Rakowa Częstochowa bez porażki

- Siódmy mecz wyjazdowy z rzędu Arki Gdynia bez zwycięstwa

- Trzeci mecz z rzędu Rakowa Częstochowa z minimum dwoma golami strzelonymi Arce Gdynia

KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN 2:1 KORONA KIELCE

Jewgienij Baszkirow (21' i 67') - Petteri Forsell (45')

- Jedenasty mecz z rzędu KGHM Zagłębia Lubin ze strzelonym golem (najdłuższa obecnie seria)

- Pierwszy gol Jewgienija Baszikrowa był trzydziestą bramką zdobytą przez KGHM Zagłębie Lubin w I połowach (najwięcej w lidze)

- Czwarta porażka z rzędu Korony Kielce

WISŁA PŁOCK 2:0 ŁKS ŁÓDŹ

Cillian Sheridan (19'), Piotr Tomasik (38')

- Czwarte zwycięstwo z rzędu Wisły Płock u siebie nad ŁKS Łódź

- Pierwsza wygrana Wisły Płock w 2020 roku u siebie

- W ŁKS Łódź wystąpił najmłodszy bramkarz w tym sezonie (Dawid Arndt)

LEGIA WARSZAWA 1:1 PIAST GLIWICE

Maciej Rosołek (84') - Jorge Felix (59' k.)

- Piętnasty mecz z rzędu Legii Warszawa u siebie ze strzelonym golem

- Czwarty mecz z rzędu Piasta Gliwice bez porażki z Legią Warszawa

- Koniec serii ośmiu meczów między nimi bez remisu

GÓRNIK ZABRZE 0:1 WISŁA KRAKÓW

Alon Turgeman (48')

- Koniec serii jedenastu meczów u siebie bez porażki Górnika Zabrze

- Gol Alona Turgemana był pięćdziesiątą bramką, która padła w wyjazdowych meczach Wisły Kraków w tym sezonie (najwięcej w lidze, tyle samo w meczach Arki Gdynia)

- Dziesiąty mecz z rzędu między nimi bez remisu

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK 1:2 LECHIA GDAŃSK

Jakov Puljić (45') - Łukasz Zwoliński (48' i 75')

- Jagiellonia Białystok pierwszy raz pod wodzą Iwajło Petewa przegrała mecz w którym strzeliła gola

- Trzecie zwycięstwo z rzędu Lechii Gdańsk różnicą jednego gola

- Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk) strzelił pięć goli w tym sezonie po wejściu z ławki rezerwowych

ŚLĄSK WROCŁAW 2:2 LECH POZNAŃ

Israel Puerto (76"), Jakub Łabojko (85') - Christian Gytkjaer (17'), Jakub Moder (83' k.)

- Ósmy mecz z rzędu Śląska Wrocław u siebie bez porażki

- Dwudziesty dziewiąty mecz Lecha Poznań ze strzelonym golem w tym sezonie (najwięcej)