STRONA OFICJALNA
2021.01.21
Skorzystał z dziesiątki. Koniec kadencji Jerzego Brzęczka
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

 

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek, oficjalnie poinformował o zakończeniu pracy Jerzego Brzęczka w roli selekcjonera kadry Polski. Pod jego wodzą biało-czerwoni od września 2018 roku rozegrali 24 mecze.

W czasie swej kadencji kapitan reprezentacji olimpijskiej z 1992 roku, wygrał dwanaście spotkań, w pięciu zanotował remisy, pozostałe siedem zakończyło się porażkami. Najwyższe triumfy stanowiły wygrane różnicą czterech bramek - z Izraelem (4:0) i Finlandią (5:1). Najwyżej rozstawione zespoły w rankingu FIFA, jakie znalazły się na liście skalpów jego ekipy to z kolei Austria oraz Ukraina (obie na 23. miejscu). W siedemnastu starciach kadra Brzęczka trafiała przynajmniej raz (71% rozegranych), w dziesięciu natomiast ani razu nie straciła gola (42%). Jaki był udział w tych wyczynach zawodników z Ekstraklasy?

 

 

NAJWIĘCEJ Z FINAMI

 

Piłkarze z najwyższej polskiej ligi wystąpili w dziewiętnastu z dwudziestu czterech starć (79,2%) pod wodzą Jerzego Brzęczka. Zdymisjonowany selekcjoner nie zdecydował się na ich wprowadzenie jedynie w pięciu potyczkach eliminacji Mistrzostw Europy 2020: z Austrią na wyjeździe (1:0), z Macedonią Północną na wyjeździe (1:0), z Izraelem u siebie (4:0), z Łotwą na wyjeździe (3:0) i z Macedonią Północną u siebie (2:0). W pozostałych starciach natomiast desygnował on do zmagań łącznie dziesięciu piłkarzy.

 

W trzynastu z dwudziestu czterech spotkań kadry prowadzonej przez Jerzego Brzęczka wystąpił więcej niż jeden zawodnik z PKO Bank Polski Ekstraklasy. Rekord padł w towarzyskim starciu z Finlandią, gdy w wyjściowym składzie znaleźli się Jakub Moder i Michał Karbownik, na zmiany weszli natomiast Rafał Pietrzak i Alan Czerwiński. Poprzednio co najmniej tak wielu piłkarzy z rodzimych rozgrywek wystąpiło za kadencji Adama Nawałki w marcu 2018 roku z Koreą Południową. Trzech takich zawodników ponadto zagrało w sparingu z Irlandią (Damian Szymański, Rafał Pietrzak, Przemysław Frankowski). Cały tercet pełnił wtedy role dżokerów.

 

Dziesięć razy Jerzy Brzęczek wystawił gracza z Ekstraklasy w wyjściowym składzie. Trójce zawodników udało się to więcej niż raz. Sztuki takiej dokonali: Przemysław Frankowski (w towarzyskim meczu z Czechami i meczu Ligi Narodów 2018/2019 z Portugalią), Kamil Jóźwiak (w meczach Ligi Narodów 2020/2021 z Holandią i Bośnią i Hercegowiną) oraz Jakub Moder (w towarzyskim meczu z Finlandią i obu meczach Ligi Narodów 2020/2021 z Włochami). Po razie spotkanie na murawie rozpoczęli jeszcze chronologicznie: Artur Jędrzejczyk (Polska - Portugalia, 2018), Damian Szymański (Polska - Włochy, 2018) i Michał Karbownik (Polska - Finlandia, 2020).

 

 

  

MODER NA SZCZYCIE

 

Łącznie kadra pod wodzą Jerzego Brzęczka przebywała na boisku 2160 minut. Żadnemu z wybrańców z PKO Bank Polski Ekstraklasy nie udało się jednak przekroczyć pułapu choćby 25% tego czasu gry. Ba! Wyłącznie Jakub Moder w Lechu Poznań przebił barierę 10%. Na jego koncie znalazło się bowiem 259 minut, co oznacza 12%. Trzycyfrową liczbę minut uzbierali jeszcze: Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Kamil Jóźwiak (w Lechu Poznań), Przemysław Frankowski (w Jagiellonii Białystok) i Michał Karbownik (w Legii Warszawa).

 

Jakub Moder jest także zawodnikiem z PKO Bank Polski Ekstraklasy z największą liczbą rozegranych spotkań. Od swojego wrześniowego debiutu przeciwko Holandii uczesticzył on w sześciu z ośmiu starć biało-czerwonych (36% możliwego czasu gry). Jako jedyny również wpisał się na listę strzelców. Po trzy razy wystąpili: Damian Szymański (wtedy Wisła Płock), Rafał Pietrzak (2x Wisła Kraków, 1x Lechia Gdańsk), Przemysław Frankowski (wtedy Jagiellonia Białystok), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Jakub Błaszczykowski (Wisła Kraków), Kamil Jóźwiak (wtedy Lech Poznań) i Michał Karbownik (wtedy Legia Warszawa). Pojedyncze starcia odnotowali zaś Alan Czerwiński (Lech Poznań) i Dominik Furman (wtedy Wisła Płock).

 

Sześciu z dziesięciu wybrańców Jerzego Brzęczka z najwyższej polskiej ligi zadebiutowało w biało-czerwonych barwach właśnie w czasie kadencji ostatniego selekcjonera. Premierowe występy zaliczyli bowiem Damian Szymański, Rafał Pietrzak, Kamil Jóźwiak, Jakub Moder, Alan Czerwiński i Michał Karbownik. Ten ostatni został nawet pierwszym zawodnikiem urodzonym w XXI wieku w kadrze. W trakcie tej kadencji do reprezentacji powrócił też po 2478 dniach przerwy Dominik Furman. Poprzednim zawodnikiem z dłuższą pauzą między dwoma występami od niego był Łukasz Madej (3688 dni).

 

 

 

Z SZEŚCIU KLUBÓW

 

Jerzy Brzęczek dał zagrać w sumie zawodnikom z sześciu klubów najwyższej polskiej ligi - Legii Warszawa, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk, Wisły Kraków, Wisły Płock, a także Jagiellonii Białystok. Lista mogła być większa, bo w gronie nominatów znajdowali się też przedstawiciele Pogoni Szczecin - Hubert Matynia i Adam Buksa, czy Paweł Bochniewicz z Górnika Zabrze. Ostatecznie jednak nie wystąpili w drużynie narodowej w czasach gry w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Zdarzył się także jeden piłkarz powołany z dwóch klubów - Rafał Pietrzak. Dwukrotnie zagrał jako przedstawiciel Wisły Kraków, raz zaś - Lechii Gdańsk.

 

Dzięki występowi Damiana Szymańskiego pierwszy raz od 2006 roku w reprezentacji biało-czerwonych rywalizował gracz Wisły Płock. Nafciarze mieli w ogóle dwóch przedstawicieli w kadrze (też Dominik Furman). Pod tym względem przebija ich tylko Lech Poznań (3 - Jakub ModerKamil Jóźwiak, Alan Czerwiński), równe zespołowi z Mazowsza są zaś Legia Warszawa (Michał KarbownikArtur Jędrzejczyk) i Wisła Kraków (Jakub BłaszczykowskiRafał Pietrzak). Po jednym przedstawicielu w drużynie Jerzego Brzęczka zagrało z Lechii Gdańsk oraz Jagiellonii Białystok.

 

Starcie z Holandią we wrześniu 2020 roku było pierwszym meczem biało-czerwonych, w którym zagrało dwóch zawodników z jednego klubu najwyższej polskiej ligi od 12 czerwca 2018 roku (Polska - Litwa: Michał Pazdan i Artur Jędrzejczyk z Legii Warszawa). Stało się tak za sprawą występu Jakuba Modera i Kamila Jóźwiaka z Lecha Poznań. Sytuacja powtórzyła się przy okazji potyczki towarzyskiej z Finlandią. Wtedy obok Modera wystąpił inny z jego kolegów klubowych - Alan Czerwiński. Poprzednio dwóch piłkarzy Kolejorza w jednym starciu wystąpiło 20 stycznia 2014 roku z Norwegią (Karol Linetty, Szymon Pawłowski).

 


News

Ulubieni rywale... 20. kolejka 2020/21 (niedziela)

2021.03.06

News

Raków 0:0 Cracovia - Niesatysfakcjonujący remis

2021.03.06

News

Pauzujący i zagrożeni - 20. kolejka

2021.03.05

News

Sędziowie 20. kolejki

2021.03.05

News

19. kolejka w obiektywie

2021.03.02

News

Wydarzenie 19. kolejki 2020/2021: Boguski znów skuteczny

2021.03.01
News

Podsumowanie 19. kolejki 2020/21

2021.03.01
News

Sędziowie 19. kolejki 2020/21

2021.02.25
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X