STRONA OFICJALNA
2021.06.04
Specjaliści spod Jasnej Góry - podsumowanie sezonu 2020/2021 (cz. III)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

 

Stałe fragmenty gry (rzuty karne, rzuty wolne, rzuty rożne i wyrzuty z autów) wniosły do puli bramkowej tego sezonu 237 pozycji. Stanowi to 40% całego dorobku goli strzelonych w edycji 2020/2021 w PKO Bank Polski Ekstraklasie.

To Raków Częstochowa był najskuteczniejszą drużyną po stałych fragmentach gry. Jednak najwyższy współczynnik takich zdobyczy bramkowych w łącznym dorobku miały: PGE FKS Stal Mielec (58%) przed Wisłą Płock (54%) i KGHM Zagłębiem Lubin (53%). Pozostałe drużyny nie przekroczyły progu 50%. Raków zanotował zarazem najwięcej goli z rzutów karnych (8, tyle samo: Legia Warszawa), z rzutów wolnych bezpośrednio (2, tyle samo: Śląsk Wrocław) i łącznie z rozegranymi (8). Najwięcej zdobyczy bramkowych po rzutach rożnych zanotowało KGHM Zagłębie Lubin (11), a rzuty z autu stały się specjalnością mielczan. Zespół z województwa podkarpackiego sześć razy przeprowadził bramkową akcję, rozpoczynającą się takim zagraniu, co stanowi ponad 35% całego dorobku klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy! Najlepiej przed stałymi fragmentami gry również bronił się Raków Częstochowa. Zaledwie co 450 minut gry przeciwnicy byli w stanie w ten sposób pokonać bramkarza zespołu spod Jasnej Góry.

 

 

 

Bezpośrednio z rzutów wolnych padło dziesięć goli w tym sezonie, po rozegraniu tego elementu - czterdzieści trzy, z rzutów karnych - siedemdziesiąt sześć, a po akcjach z wyrzutem z autu - siedemnaście. Sumarycznie najskuteczniejszą broń ligowców stanowiły więc rzuty rożne. Aż dziewięćdziesiąt bramek w protokołach meczowych odnotowano bowiem właśnie dzięki zagraniom z kornerów, czyli 15,3% wszystkich trafień, jakie uzyskano w edycji 2020/2021. Jest to jednak związane z mnogością takich zagrań. W całym sezonie piłkarze zagrywali piłkę z narożnika bowiem przeszło 2,5 tysiąca razy. Zatem mniej więcej tylko co 28. z nich pozwolił na umiesczenie piłki w siatce przeciwników. Pod tym względem najlepiej wypadło KGHM Zagłębie Lubin, które co 13,4 rzutu rożnego wpisywało się na listę strzelców. Na podium znalazły się jeszcze Wisła Płock (gol co 18 rzutów rożnych), Podbeskidzie Bielsko-Biała i Lechia Gdańsk (oba gol co 20,6 rzutu rożnego). Najlepiej bronił się przed takimi próbami ze strony przeciwników natomiast Raków Częstochowa. Rywale tylko raz zdołali zmienić rozegranie rzutu rożnego w bramkę przeciwko temu zespołowi! Najgorzej sobie pod tym względem radziła dwójka beniaminków: Podbeskidzie i PGE FKS Stal Mielec (po 10 straconych goli). W drużynie z województwa podkarpackiego stanowiło to 21,3% wszystkich zainkasowanych bramek od przeciwników.

 

 

Jednak największe prawdopodobieństwo ze stojącej piłki daje oczywiście rzut karny. Ten sezon zawodnicy zakończyli ze skutecznością 84,4% przy strzałach z "wapna". To najlepszy wynik od edycji 2014/2015, gdy powodzenie przyniosło 84,7% strzałów rywali. Aż połowa zespołów nie zmarnowała żadnej "jedenastki". Najdłuższą serię wykorzystanych rzutów karnych w tym momencie ma: KGHM Zagłębie Lubin - 17 z rzędu (w tym 15 autorstwa samego Filipa Starzyńskiego). Za nimi znajdują się: Lech Poznań (14), Raków Częstochowa (11) i Legia Warszawa (10). Dwie pierwsze drużyny w tej klasyfikacji ostatnie pudła zaliczyły jeszcze w rozgrywkach 2018/2019. Najgorzej poszło natomiast Cracovii, Piastowi Gliwice oraz Warcie Poznań. Wszystkie trzy ekipy po trzy razy nie potrafiły pokonać bramkarzy przeciwników z "wapna". Śląsk Wrocław natomiast po tym jak w trzech pierwszych kolejkach trzykrotnie egzekwował taki fragment gry, w kolejnych 27 meczach ani razu nie wykonywał już "jedenastki"!

 

 

Najrzadziej swoim przeciwnikom okazję do zdobycia bramki z rzutu karnego dawały w tym sezonie Cracovia i Pogoń Szczecin. Jednak największą skutecznością w obronie takich prób wykazał się Górnik Zabrze. Sędziowie podyktowali przeciwko tej ekipie cztery jedenastki, z czego nie potrafili wykorzystać trzech ostatnich (75%). Martin Chudy dzięki temu został pierwszym golkiperem z taką liczbą wybronionych rzutów karnych w jednym sezonie Ekstraklasy od Dusana Kuciaka 2018/2019. Łącznie aż 6 z 9 ostatnich prób z "wapna" nie przyniosło rywalom zabrzan sukcesu! Raków Częstochowa stał się natomiast pierwszym klubem w XXI wieku przeciwko któremu podyktowano dwa rzuty karne w jednej połowie i oba nie zakończyły się bramką! Niefortunnymi egzekutorami w tym przypadku byli przedstawiciele Warty Poznań. W meczach Pogoni Szczecin, Jagiellonii Białystok, Legii Warszawa i Lecha Poznań wykorzystano wszystkie karne (zarówno podyktowane dla drużyny, jak i przeciwko niej). W przypadku Kolejorza zdarzyło się to już w drugim sezonie z rzędu. Ostatni zmarnowany strzał z "wapna" w spotkaniu tej ekipy miał miejsce... 15 lutego 2019 roku! Od tej pory trzydzieści kolejnych "jedenastek" zawsze lądowało w sieciach.

 

 

 

Dużą część najgroźniejszych stałych fragmentów gry (rzuty karne, rzuty wolne, umożliwiające bezpośredni strzał na bramkę) drużyny otrzymały dzięki faulom przeciwnikom. Pod tym względem najostrzej grała Lechia Gdańsk. Ona też otrzymała najwięcej żółtych kartek. Łącznie aż dziewięć drużyn było częściej faulowanych niż same popełniały przewinienia. Najbardziej korzystny bilans pod tym względem zanotował Lech Poznań. Średnio w jednym meczu jego przeciwnicy popełniali o 2,7 faulu więcej niż Kolejorz. Najwięcej upomnień od arbitrów otrzymali natomiast przeciwnicy PGE FKS Stali Mielec. 

 

 

 


News

Oficjalny Quiz Ekstraklasy: zwycięzcy w maju!

2021.06.11

News

#EkstraPomoc - Kluby pomagają Ani Karolewicz

2021.05.31

News

#EkstraPomoc - Śląsk Wrocław pomaga 5-letniemu Kacperkowi

2021.05.20

News

30. kolejka w obiektywie

2021.05.19

News

Wydarzenie 30. kolejki 2020/2021: Śląsk w kwartecie

2021.05.18

News

Tomas Pekhart królem strzelców sezonu 2020/2021

2021.05.17
News

Pauzujący - 30. kolejka

2021.05.14
News

Sędziowie 30. kolejki 2020/2021

2021.05.13
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X