2021.04.06
Wydarzenie 23. kolejki: Szybkie ciosy w hicie
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Legia Warszawa wygrała już szósty mecz z rzędu. To najdłuższa seria ze wszystkich klubów w bieżącym sezonie. Hit z Pogonią Szczecin rozstrzygnął sie właściwie w pierwszej tercji rywalizacji.

W Wielką Sobotę na stołecznym obiekcie przy ulicy Łazienkowskiej 3 spotkały się dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny PKO Bank Polski Ekstraklasy, a zarazem posiadacze największej liczby zwycięstw, najmniejszej liczby porażek i prowadzenia jeszcze w wielu innych kategoriach. Główną stawką tej rywalizacji był rozmiar różnicy dzielący ten duet na siedem kolejek przed końcem oraz bilans bezpośrednich spotkań (w pierwszym padł bezbramkowy remis).

Pogoń Szczecin w razie wygranej zmniejszyłaby stratę do lidera do zaledwie czterech punktów. Jednak już po pierwszych dwudziestu dziewięciu minutach na tablicy świetlnej figurował wynik... 4:0 dla Legii Warszawa. Jak wyliczył portal EkstraStats tak szybko na czterobramkowe prowadzenie w najwyższej polskiej lidze nie wyszedł nikt od 26 marca 2004 roku (wtedy także Legia z Polonią Warszawa).

Wojskowi dobrą dyspozycję w początkowej fazie meczu zaprezentowali już w drugim spotkaniu z rzędu. W poprzedniej kolejce bowiem w rywalizacji z KGHM Zagłębiem Lubin Tomas Pekhart skompletował hat-tricka po zaledwie dziewiętnastu minutach spotkania. Wojskowi są pierwszą drużyną, która w dwóch kolejnych starciach była zdobyć przynajmniej po trzy bramki jeszcze przed przerwą od Miedziowych w 27. i 28. serii spotkań edycji 2019/2020.

Kolejne dwa gole w sobotnim spotkaniu strzeliła już Pogoń Szczecin. Zmniejszyły one jednak tylko rozmiar porażki. Legia Warszawa tym samym zanotowała już swoje szóste zwycięstwo z rzędu w rozgrywkach ligowych. To najdłuższa seria ze wszystkich klubów w tej edycji zmagań. Ostatnio udała się taka sztuka Wiśle Płock na przełomie września i października 2019 roku. Ponad ten pułap poprzednio sięgnęła natomiast Cracovia mniej więcej w połowie sezonu 2018/2019. Dzięki pełnej puli ma już 51 punktów, co jest najwyższym wynikiem w lidze po 23 kolejkach od 2012/2013 (także Legia - 52). Ostatnio większą przewagę na tym etapie zmagań nad wiceliderem niż Wojskowi (10 punktów) miała zaś Wisła Kraków w rozgrywkach 2007/2008 (12).

Dublet w tym spotkaniu zanotował Tomas Pekhart. Łącznie w dwóch ostatnich starciach powiększył swoje konto o sześć goli. Jest on pierwszym graczem, któremu udało się tego dokonać od Jakuba Świerczoka w grudniu 2017 roku. Na koncie ma już 21 goli. W całym XXI wieku tylko jedenaście razy przydarzył się lepszy rezultat snajperski... na koniec sezonu! Średnio czeski napastnik trafia co 76 minut gry. Poza nim w trzecim meczu z rzędu u siebie bramkę zdobył jeszcze Filip Mladenović (łącznie pięć goli w tym czasie). W sumie mają oni na koncie dwadzieścia osiem trafień, tworząc najskuteczniejszy klubowy duet rozgrywek. Osiem drużyn ma mniejszy dorobek niż ta dwójka!