STRONA OFICJALNA
2020.10.16
Zaczynamy od soboty... 7. kolejka 2020/2021
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

 

Wyjątkowo w sobotę, a nie w piątek - z powodu dłuższej przerwy reprezentacyjnej - rozpocznie się 7. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy. Tego dnia w terminarzu figurują trzy spotkania: Cracovia - Piast Gliwice, Górnik Zabrze - Raków Częstochowa, Jagiellonia Białystok - Lech Poznań.

CRACOVIA - PIAST GLIWICE

 

Tę kolejkę w PKO Bank Polski Ekstraklasie rozpocznie starcie dwóch najbardziej doświadczonych szkoleniowców w najwyższej polskiej lidze. Michał Probierz i Waldemar Fornalik na początku lat 90. poprzedniego stulecia występowali razem w Ruchu Chorzów. W minionym sezonie obaj dawni klubowi koledzy obchodzili zaś jubileusze 400. spotkania w roli trenera na tym szczeblu rozgrywkowym. Sternik Pasów w tym momencie ma 429 meczów na koncie, jego najbliższy przeciwnik ustępuje mu zaledwie o 20 starć. Przed nimi ostatnią osobą z tak pokaźnym rejestrem był Franciszek Smuda.

 

Przed ponad dwunastu laty Cracovia była pierwszym rywalem gliwiczan w Ekstraklasie. Na starcie udało się też debiutantowi odnieść swą premierową wygraną na tym poziomie (2:0). Dziś to właśnie Pasy figurują na pierwszym miejscu wśród najczęściej pokonywanych ekip w najwyższej polskiej lidze przez Piasta (10 razy, tyle samo: Śląsk Wrocław). Trzy ostatnie wizyty tej drużyny przy ulicy Kałuży kończyły się jednak zawsze triumfami gospodarzy.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

- Dla Cracovii najwięcej zawodników w tym sezonie strzelało gole (8)

- Michał Żyro miał udział we wszystkich golach Piasta Gliwice w tym sezonie (2 gole + 1 asysta)

- Mecz drużyn z największym udziałem goli strzelonych w II połowach (Cracovia - 78% swoich goli strzeliła w II połowach; Piast Gliwice 100% swoich goli strzelił w II połowach) 

 

 

GÓRNIK ZABRZE - RAKÓW CZĘSTOCHOWA

 

Dwie najlepsze drużyny w lidze pod względem: uzyskanego dorobku punktowego (13, tyle samo: KGHM Zagłębie Lubin), strzelonych goli (12-15), czy bilansu bramkowego (+7 i +8). Ta wyliczanka zwiastuje w Zabrzu hitowe starcie 7. kolejki sezonu 2020/2021. Co więcej Górnik nie przegrał żadnego meczu na własnym terenie, ale Raków Częstochowa pozostaje niepokonany na wyjeździe. Ze wszystkich ekip w roli gościa zdobył również najwięcej bramek (9, średnio - 3/mecz).

 

W dwóch ostatnich starciach między tymi ekipami w Ekstraklasie oba zespoły zdobywały bramki. W każdym z nich na listę strzelców wpisywał się aktualny lider klasyfikacji snajperskiej - Hiszpan Jesus Jimenez (Górnik Zabrze). Ale po drugiej stronie barykady ma rywala z podobnym osiągnięciem - Petra Schwarza. Tyle, że Czech z częstochowskiego klubu dokonał tego w obu starciach po strzałach z rzutów karnych. Tak też wpisał się już dwukrotnie na listę strzelców w tej edycji zmagań. Sam Raków jest liderem w tym elemencie w całej stawce (3 gole po "jedenastkach") - wspólnie ze Śląskiem Wrocław.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

- Jeśli Górnik Zabrze nie przegra, to będzie jego 1300. mecz bez porażki w Ekstraklasie

- Jeśli Raków Częstochowa nie przegra, to będzie jego 100. mecz w Ekstraklasie bez porażki

- W 3 ostatnich meczach między nimi zawsze wygrywali gospodarze 

 

 

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK - LECH POZNAŃ

 

Zła wiadomość dla Jagiellonii Białystok: Lech Poznań jest jedynym zespołem w tym sezonie bez straty gola z gry. Jeśli więc nie w ten sposób, to może po stałym fragmencie gry? Tyle tylko, że Dumie Podlasia jeszcze nie udało się zdobyć bramki ze stojącej piłki (bezpośrednio lub po jej rozegraniu). Jest ona ostatnią drużyną w stawce oczekującą na taki wyczyn w trwających rozgrywkach. Jeśli zatem zdobędzie bramkę w sobotnim starciu to jeden z tych faktów statystycznych straci na pewno rację bytu.

 

Właśnie w starciach z Kolejorzem Jaga odniosła wprawdzie najwięcej zwycięstw (14) i strzeliła najwięcej goli (46, tyle samo: z Koroną Kielce, Śląskiem Wrocław, Górnikiem Zabrze) w Ekstraklasie, ale też jednocześnie od Kolejorza zainkasowała najwięcej bramek (73). W ogóle mecze między nimi przynoszą na ogół sporo trafień. Średnio pada w nich 3,05 gola i w żadnym z nich nie odnotowano wyniku 0:0. Za to inne remisy przydarzają się akurat dość często. Bez wyłonionego zwycięzcy zakończyło się na przykład pięć ostatnich spotkań tej dwójki w Białymstoku. 

 

WARTO WIEDZIEĆ:

- Jagiellonia Białystok nie przegrała 9 ostatnich meczów u siebie z Lechem Poznań

- Połowę goli młodzieżowców w lidze w tym sezonie strzelili zawodnicy Lecha Poznań (4 z 8)

- W 13 ostatnich meczach między nimi zawsze padały minimum dwie bramki

 


News

Wydarzenie 8. kolejki 2020/2021: Coraz mocniejszy lider

2020.10.27

News

Terminarz 10. kolejki 2020/21

2020.10.26

News

Ponad 572 mln zł przychodów klubów Ekstraklasy w 2019

2020.10.22

News

Sędziowie 8. kolejki

2020.10.22

News

Zagrożeni - 8. kolejka

2020.10.22

News

Podsumowanie 5. kolejki 2020/2021

2020.10.21
News

Nadrabiamy zaległości... 5. kolejka 2020/2021 (środa)

2020.10.21
News

Wydarzenie 7. kolejki 2020/2021: Rekord za rekordem

2020.10.20
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X