STRONA OFICJALNA
2020.02.07
Zmarł Jan Liberda
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

 

W czwartek 6 lutego zmarł legendarny piłkarz Polonii Bytom z jej złotego okresu - Jan Liberda. Zapisał się na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych napastników Ekstraklasy wszech czasów.

JEDYNY TAKI KAPITAN

 

Puchar Rappana w edycji 1964/1965. To jedyne trofeum w oficjalnych rozgrywkach na kontynentalnej arenie dla polskich klubów. Dokonała tego Polonia Bytom. Po szalonym finałowym dwumeczu, zakończonym rezultatem 5:4, nagrodę z rąk przedstawiciela UEFA, Dane'a Lo Brunta, odebrał właśnie kapitan tej drużyny - Jan Liberda

 

Do ceremonii oficjalnego wręczenia pucharu kapitanowi Polonii, Janowi Liberdzie, przez przedstawiciela UEFA p. Lo Brunta doszło dopiero po pewnej przerwie, niezbędnej dla zrobienia na boisku pewnego porządku. A potem długo jeszcze czekali kibice i wiwatowali na cześć Polonii, aż doczekali się wyjścia umytych już i ubranych zawodników. Wielki dzień bytomskich piłkarzy i kibiców! – pisała podekscytowana "Trybuna Ludu". 

 

 

W drodze po ten sukces wpisywał się na listę strzelców w ćwierćfinale i półfinale. W decydujących starciach, choć nie udało mu się pokonać golkipera rywali, to i tak został jednym z bohaterów – Na pochwałę najbardziej zasłużyli Liberda, Banaś, Orzechowski i Szymkowiak. - zanotował reporter Zbigniew Dutkowski. Zerowe konto snajperskie mimo świetnej gry u tego gracza i tak mogło jednak zadziwiać kibiców, bo przyzwyczaił ich do regularnych popisów bramkowych.

 

 

SNAJPER DOSKONAŁY

 

On do dziś dzięki wynikowi osiągniętemu w sezonie 1962 pozostaje ostatnim zawodnikiem, który w jednym sezonie najwyższej polskiej ligi strzelił więcej goli niż było kolejek do rozegrania (16 w 14). Według wyliczeń autorów Encyklopedii Piłkarskiej FUJI (tom 53.) odpowiadał on za co dwudziestego gola w tamtej edycji zmagań! 

 

Skuteczność tej miary utrzymywał jednak w dłuższym okresie czasu. Wspólnie z Ernestem Pohlem równolegle zostali pierwszymi zawodnikami, którzy w siedmiu sezonach z rzędu po II Wojnie Światowej zapisali na swoje konto dwucyfrowe wyniki snajperskie (1959-1964). Jednocześnie tylko on do dziś pozostaje jedynym piłkarzem w historii, który w pięciu kolejnych edycjach trafiał co najmniej po piętnaście razy.

 

 

Do trzycyfrowej bariery bramek w najwyższej polskiej lidze dobił w inauguracyjnej kolejce sezonu 1963/1964 przeciwko Stali Rzeszów. Sześć lat później przekroczył zaś granicę 300 występów w tych rozgrywkach. Dzięki temu został drugim zawodnikiem po Lucjanie Brychczym z członkostwem zarówno w Klubie 100, jak i Klubie 300. Do dziś udało się to poza nimi tylko Tomaszowi Frankowskiemu i Kazimierzowi Kmiecikowi. Obecnie z dorobkiem 146 goli jest on notowany na 9. miejscu wśród strzelców wszech czasów Ekstraklasy i na 6. pozycji pod względem liczby bramek dla jednego klubu.

 

 

LEGENDA POLONII

Całość swojego wyniku osiągnął bowiem w Polonii Bytom. Barw tego klubu w najwyższej polskiej lidze bronił od 1954 do 1969 i krótko jeszcze w 1971 roku. Tutaj dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski i dwa razy po tytuły króla strzelców. Do tego dochodzą też sukcesy międzynarodowe: Puchar Rappana, finał tych rozgrywek w poprzedniej edycji, Interliga oraz Puchar Ameryki.

 

On też jest rekordzistą tego klubu w liczbie strzelonych goli w Ekstraklasie, a także w liczbie meczów rozegranych w reprezentacji (35). Do dziś pozostaje jedynym Polakiem z bramką zdobytą na Maracanie.

 

Po zakończeniu kariery pracował jako trener, także w Ekstraklasie (w Zagłębiu Sosnowiec). W 2018 roku był nominowany do Galerii Legend Ekstraklasy za okres 1961-1970.

 

Zmarł w wieku 83 lat.

 

 

Bibliografia:

1. Encyklopedia Piłkarska Fuji (53.) wyd. GIA (Andrzej Gowarzewski - red.)

2. "Galeria Legend Ekstraklasy" wyd. Novae Res (Wojciech Bajak)

 


News

Stałe fragmenty gry... podsumowanie 26 kolejek (cz. III)

2020.03.24

News

Turniej Ekstraklasa Games zawieszony

2020.03.18

News

Odroczone jubileusze...

2020.03.16

News

W podobnych nastrojach... 27. kolejka (piątek)

2020.03.13

News

Wydarzenie 26. kolejki: Poczwórna czwórka

2020.03.10

News

26. kolejka w obiektywie

2020.03.10
News

Kto "czerwoną latarnią"? 26. kolejka (poniedziałek)

2020.03.09
News

Raków 0:0 Pogoń - Zatrzymany beniaminek

2020.03.08
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X